Szatmárnémeti

Lengyelországi, nehéz témájú Erasmus + projektben vettek részt a Kölcseysek

2024.12.04 - 07:47
Sokan haboznak, merjenek-e részt venni Erasmus+ projektekben — Kölcsey Ferenc Főgimnázium diákjai viszont habozás nélkül jelentkeztek és a mindennapi életben hasznos ismereteket szereztek.

A nyolcnapos, Lengyelországban szervezett ifjúsági Erasmus+ projekt nem könnyed témáról szólt: az volt a célja, hogy megismertesse a fiatalsággal az emberkereskedelem veszélyeit. 

A pályázaton 13 diák vehetett részt, akiket az iskola vezetősége a 79 jelentkező közül választott ki eredményeik, benyújtott motivációs levelük, angol nyelvi készségeik és egy angol nyelven történő személyes interjú alapján. A diákokat Csíki Renáta tanárnő és Forgács István aligazgató kísérte el Lengyelországba.

hirek/2024/12-december/4-1.jpg

Az alábbiakban Sürger Vivien X.F osztályos diák számol be a nyolc nap eseményeiről és élményeiről:

„1. nap:  
Korán reggel, 7 órára odaérni az iskolához nehéz volt. Sokan szerettek volna még aludni akkor, vigasztalt az, hogy nem maradunk sokáig az iskolánál. Hamar útnak eredtünk, többen mély álomba szenderültek, de voltak olyanok (mint én is), akik annyira izgultak, hogy még a szemüket sem pihentették. A köd rátelepedett a fákra, ezzel sejtelmes hangulatot keltve, s ez fokozta a bennünk élő várakozás feszültségét. Érkezésünkkor Yullia fogadott bennünket. Meleg kisugárzásával rögtön elvarázsolt mindenkit. Miután lepakoltuk a batyuinkat, megkezdődött a bemutatkozás. Körbeülve jobban szemügyre vehettük a lengyel diákok csoportját. A bemutatkozás egy igazán memóriaigényes játékkal kezdődött: a sorra kerülőnek el kellett mondania a nevét, majd egy mozdulatot kellett bemutatnia. A következő embernek ezt utánoznia kellett, majd folytatta a saját nevével és mozdulatával. Azoknak, akik utoljára kerültek sorra, igazán nehéz dolguk volt. Ezt a rendhagyó bemutatkozást követte egy vacsora, aztán pedig a lengyel diákokkal együtt készítettünk plakátot az elvárásainkról. 
2. nap: 
Ezen a napon a jogainkról tanultunk. Két kedves rendőr látogatott el hozzánk egy prezentációval, amelyben bemutatták, milyen jogaink vannak. Délután – habár már sok információval láttak el – bemutathattuk az előzetesen elkészített saját prezentációnkat is az emberkereskedelem romániai jelenségeiről. Ugyanígy tett a lengyel csapat is. Megismertünk néhány valós történetet is, amelyek sokunkat megdöbbentettek. A két workshop között lázas tánctanítás zajlott: mi megtanítottuk vendéglátóinknak az „ördög útja” nevű táncot, ők pedig egy tradicionális lengyel tánccal mozgattak meg bennünket.

hirek/2024/12-december/2-3.jpg

3. nap: 
A harmadik nap egy játékkal indult bemelegítésként, pontosabban a „princess, castle, kingdommal”, majd miután mindenki kellőképpen felébredt, megkezdődött a munka. Első feladatunkat ismét csapatban oldottuk meg. Minden csapatnak egy rövid szerepet kellett összeraknia az emberkereskedelemmel kapcsolatosan. Minden darab fantasztikusra sikerült, mindenki nagyon élvezte a szerepjátékot.
A második workshop azzal kezdődött, hogy Yullia egy prezentációt mutatott be, amelyben a félrevezető információk felismeréséről, a gyűlöletbeszédről és a cyberbullyng-ról volt szó. Mindebből sokat tanultunk, s így ma már könnyebben felismerjük, ha valaki hamis tényeket közöl. Online játékkal is készült számunkra a csoportvezetőnk, amivel, miközben elszórakoztunk, elmélyíthettük tudásunkat is.  
4. nap: 
Ezen a napon kiderült, hogy a harmadik nap első fele csak bemelegítés volt a mai naphoz képest. Pablóval, a rendezővel ismerkedhettünk meg, aki délelőtt a jelenetkészítés alaptechnikáit mutatta be, és demonstrálta egy interaktív program keretein belül. Különböző szerepeket kaptunk, és a cél egy olyan jelenet megteremtése volt, amely bemutatja a veszélyérzetet keltő viselkedésformákat különböző szituációkban. Délelőtt megírtuk a jeleneteket, majd az ebédet követően, leforgattuk az előzetesen megírt ötleteket Pablo segítségével. A napot egy kulturális esttel zártuk, amely során betekintést nyertünk a két ország hagyományaiba a csoportok által készített prezentációk Segítségével, illetve megkóstolhattunk  egymás tradicionális ételeit 
5. nap: 
Az ötödik nap megrázó volt mindannyiunk számára, ugyanis ellátogattunk az Auschwitz-Birkenau Múzeumba, az egykori koncentrációs táborok helyszíneire.
hirek/2024/12-december/5-1.jpg

Felidéztük a múlt szörnyűségeit, ezt követően pedig elutaztunk Krakkó városába. Az idegenvezetőnk érdekes információkkal gazdagított a város múltját illetően, majd a történelmi városrészt csodálhattuk meg.  
6. nap: 
A hatodik nap Katowicébe látogattunk el, ahol először egy kreatív programban volt részünk, amelyet egy, külföldieket segítő szervezet rendezett. Különböző technikákkal díszíthettünk ki gyertyákat, és rengeteg dolgot tudhattunk meg a szervezet munkájáról. Ezek után, elmentünk várost nézni, és felfedeztük a Sziléziai Múzeumot, amelynek érdekessége az, hogy egy bányából alakították ki. Az ebéd folyamán egy tradicionális lengyel nemzeti sajttal és tőzegáfonyával ízesített húst fogyaszthattunk. Ezt követően, meglátogattuk a karácsonyi vásárt, és felfedeztük Katowice központját. 
7. nap: 
A reggelt egy éneklős játékkal kezdtük, majd a "princess, castle, kingdom" nevű játékot játszottunk, hogy a hangulatot megteremtsük. Ezt követően, a Canva programmal elkészítettünk egy útikönyvet, amely a fiatalok számára nyújt információkat a rájuk leselkedő veszélyekről, így összefoglalva mindazt, amit tanultunk. Az ebédet követően, egy művészi workshop keretein belül, rajzokkal jelenítettük meg ötleteinket az emberkereskedelem témájával kapcsolatban. A vacsora után megkezdődött a búcsúbuli, ahol lengyel barátainkkal egy utolsót szórakozhattunk. 
hirek/2024/12-december/3-2.jpg

8. nap: 
Az utolsó napunk reggele a díjkiosztó ceremóniával kezdődött. Megkaptuk a Youthpass diplomáinkat, illetve néhány édességet. A Helyi Kezdeményezések Központjának (Center of Local Initiatives) igazgatója pár kedves szóval üdvözölt bennünket, és jókívánságokkal bátorított későbbi céljaink elérésére. Ezt követően, Yulilával, a projekt koordinátorával, összefoglalót tartottunk a projektről és az élményeinkről. A délutánt egy összefoglaló prezentáció elkészítésével és bemutatásával zártuk, utoljára visszaemlékezve a nyolc napos munkára és élményekre. Ezt követően még volt némi időnk elköszönni, és egy utolsót táncolni a lengyel csoporttal, majd könnyekkel és ölelésekkel búcsúztattuk el őket. 
A nyolc nap alatt nem vesztegettük az időt, ugyanis bő tudással és élményekkel lettünk mindnyájan gazdagabbak. Köszönjük a lehetőséget!”

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!