A gyermekek, szülők és természetesen maguk a szervezők is nagyon hiányolták tavaly a már lassan negyed évszázada (méltán) nagy népszerűségnek örvendő néptánctábort, s teljesen érthető, hogy a járványügyi lazítások nyomán utóbbiak fáradhatatlan energiával és nagy örömmel kezdtek neki a július 26–31. közötti rendervény szervezésének — amely idén megújul, s egy kicsit más lesz, mint az eddig megszokott.
„Avasújvárosi Néptánctábor — most már ez lesz a neve, hiszen egyrészt sokadik éve már, hogy ott szervezzük, másrészt Majláth Gábor polgármester és a helyi tanács az évek során mindig támogatta rendezvényünket, s tanácsi határozattal idén is jelentős összeggel járul hozzá, ami egyben azt is jelenti, hogy a gyermekek számára nagyon kedvező áron tudjuk megszervezni; ugyanakkor a Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont is mellénk ált ebben az évben is, és ezen segítségeknek köszönhetően 100 gyermek tud egy hétig táborozni, néptáncot-népdalt tanulni. Egy másik változtatás, hogy az eddigi irányvonalat, a szatmári táncok és énekek tanítását szatmári oktatókkal valósítjuk meg, s emellett kicsit bővítjük a határokat, nyitva a szomszédos megye, a Szilágyság hagyományai, táncai-népdalai felé, s harmadik újításként kicsit szakítottunk a kézművességgel (de nem teljesen), s a hangszeroktatást — beleértve az első alkalommal történő hegedűoktatást — helyeztük inkább előtérbe” — magyarázza Krupa Anna főszervező, nyomatékosítva, hogy természetesen a tábor kezdeti, huszonnégy évvel ezelőtti célja változatlan: ismerjék és szeressék meg a kicsik s a nagyobbak a szatmári néptáncot, népdalokat, hisz köztudott, hogy a néptánc fejleszti a ritmusérzéket és a zenei képességeket, elősegíti a térérzékelést, javítja a testtartást, a mozgáskoordinációt és a kommunikációs készségeket, kitűnő közösségteremtő, erősíti az összetartozás érzését — s mindezek mellett nagyszerű szórakozási lehetőség is.
Ugyanúgy, mint eddig, három korcsoport számára szerveznek foglalkozásokat: a kicsiket (7–9 évesek) Lakatos Ágnes tanítja kimondottan szatmári gyermekjátékokra; a középcsoporttal (10–13/14 évesek, akikkel az évek alatt Benedek „Árpi bácsi” rengeteget alapozott a szatmári táncok terén) a csíkszeredai Bekecs Néptáncegyüttessel is együttműködő Gresa Dávid, valamint Kristóf Bálint foglalkozik, míg a nagycsoportosokat (14 évtől felfelé) Kispál Nándor és Gresa Dávid tanítja — többek között szilágysági táncokra, s ezért is esett a választás egy szilágysági „zeneszolgáltató” csapatra, Major Arnoldra és népi zenekarára. „Szívből várjuk, nagy örömmel és hálásan (annál is inkább, mert ő mindennap Óváriból jön majd Újvárosba) Nevezi Dobosi Csillát, akit a népdal- és furulyaoktatás számára sikerült megnyernünk.
Abszolút újdonság lesz a már említett hegedűoktatás, illetve természetesen lesz citeraoktatás is Nagy Károly irányításával. A napi program az eddig is megszokott lesz: délelőtt néptánc- és népdaloktatás, ebéd után hegedű-, citera- és furulyaoktatás — aki pedig nem a hangszerek mellett dönt, az az agyagformálásba, korongozásba, fazekasságba kóstolhat bele —, aztán ismét néptáncoktatás, vacsora után pedig táncház. Természetesen lesz egy kirándulós napunk is, amikor a közeli Bodóra megyünk, pénteken estére tábortűz melletti táncház lesz, a tábor pedig szombaton, egy rendhagyó gálával zárul. A tábor díja 350 lej (napi háromszori étkezéssel), szállás nélkül, akik messzebbről érkeznek, és szállást is igényelnek (az avasújvárosi „Mujdeni” szobáiban), azok számára 550 lej.
Szeretném kiemelni: minden oktatás a szabad ég alatt lesz, maximálisan betartva a járványügyi szabályokat. Mint már említettem, a helyek száma korlátozott, épp e szabályok okán 100 fő a maximális létszám — arra kérünk mindenkit: ne gondolkozzanak sokat, hanem mielőbb jelentkezzenek a https://forms.gle/k8XvJBM641jpcNJB8 linken! A jelentkezési határidő egyébként július 20., ám ha előbb elérjük a 100 főt, akkor fájó szívvel, de kénytelenek leszünk lezárni a jelentkezést” — mondja.
Szabó Kinga Mária