Belföld

Lehet jelentkezni a Bolyai Nyári Akadémiára

Már lehet jelentkezni a Bolyai Nyári Akadémia képzéseire / Fotó: szmpsz.sk
2021.05.26 - 18:30

A továbbképző programsorozat a magyar ajkú hazai és Kárpát-medencei pedagógusok és általuk a magyarul tanuló diáktársadalom fejlődését hivatott szolgálni. Általános célja a pedagógusok ismereteinek kiegészítése, új oktatáselméleti és módszertani eredmények közlése, gyakorlati eljárások ismertetése és ezek alkalmazása a tanfolyamok keretei között. Az utóbbi években a BNYA szerkezeti és szervezési felépítésében ötvöződnek a paradigmaváltást szolgáló, elindító, a modern pedagógiai eredményekből, aktuális nevelési igényekből inspirált tematikus szekciók a klasszikus tantárgyakra vagy tantárgycsoportokra épített szekciókkal. Fontos, hogy elindítsák azt a közös gondolkodást, amely a tantárgyköziséget, a jelenségekre való összpontosítást, a pedagógusi kooperációt, szakmai kreativitást és innovációt, valamint a megváltozott pedagógusi szerepet és ennek tudatosítását, tudatos felvállalását eredményezheti.
Mindez rendkívül gazdag és változatos téma- és tantárgyspecifikus eszköztárral valósul meg. A szekciók programjai általában egy átfogó témakörhöz kapcsolódnak, amit az évente készített igényfelmérések alapján határoznak meg.

Az elméleti jellegű előadások és az ezekhez szervesen kapcsolódó, gyakorlati célt szolgáló műhelyfoglalkozások öt nap alatt, 30 órában zajlanak. A tanulmányi héthez hozzátartozik a szakmai kirándulásra, városnézésre, kulturális, gazdasági, történelmi nevezetességek látogatására szánt idő is, amelynek elvitathatatlan szerepe van a szakmai és személyes kapcsolatok kialakulásában, lehetőséget nyújtva a tapasztalatcserére, csapatépítésre, kikapcsolódásra is.
Az egyes programok általában 18–24 különböző szekcióban zajlanak 3 hét leforgása alatt, 400–600 közoktatásban dolgozó pedagógus részvételével.
Kezdetben a székelyföldi megyék biztosították a szekciók helyszíneit, majd később, abból a meggondolásból, hogy a hallgatóknak ne kelljen túl messzire utazniuk, Közép-Erdély, Partium és Bánság települései is csatlakoztak helyszínekkel.

A tanfolyamok előadói, trénerei (számuk évente 90–110 között változik) elsősorban anyaországi felsőoktatási intézmények, más oktatási profilú szakmai szolgáltatók szakemberei, akikhez évről évre mind nagyobb számban csatlakoznak hazai előadók, trénerek is. Az utóbbi években már a nyugati világból is voltak előadók.

A BNYA szekcióin a hazai pedagógusok részvételének előfeltétele az RMPSZ-tagság, amelynek megszerzése a honlapján is megoldható, ahogyan a szimbolikus részvételi díj befizetése is.

Idén a Bolyai Nyári Akadémia július 5. és 24. között kerül megrendezésre A pedagógusi együttműködések lehetőségei és módszerei az iskolában témakörben.
Az akadémia továbbképzéseire az RMPSZ-tagsággal rendelkező magyar pedagógusok pályázhatnak. Emellett minden szekcióban korlátozott számú helyet biztosítanak a szervezők a Kárpát-medencei pedagógusszövetségek tagjainak is. A rendelkezésre álló helyeket a regisztráció sorrendjében töltik be a jelentkezők. A pályázónak a jelentkezéssel egy időben be kell fizetnie a részvételi díjat, ezzel jelezve részvételi szándékát. Hogyha a járványhelyzetre vagy bármely külső okra való tekintettel a szekció nem valósul meg, visszautalják a részvételi díjat. A pályázónak a választott szekcióban meghirdetett célcsoportnak megfelelő képzettséggel kell rendelkeznie.

Jelentkezni csak online módon lehet a www.rmpsz.ro oldalon. Az idei évtől kezdődően az akadémiára való jelentkezés előfeltételeként az RMPSZ tagsági nyilvántartásába online kell regisztrálni a szövetség honlapján. Az iratkozási időszak már elkezdődött, és június 20-ig tart. Az iratkozást a szervezők meghosszabbíthatják azon csoportok esetén, ahol a határidő lejártáig nem teltek be a helyek. A betelt csoportok esetében a pótlistára való jelentkezést is lehetővé teszik, visszalépés esetén innen pótolják a kieső résztvevőket.

Az RMPSZ országos elnöksége döntése értelmében a romániai jelentkezők változatlanul 150 lej részvételi díj befizetésével nyerik el a részvételi jogot. A befizetés jelentkezéskor, kizárólag bankkártyával történik az RMPSZ honlapján. Az RMPSZ a rendelkezésére álló pályázati támogatásból biztosítja a szakmai programot és minden résztvevő 5 napi teljes ellátását. Az ezen felül felmerülő esetleges anyag- és programköltségek a résztvevőket terhelik, amelyekről a programszervezők nyújtanak tájékoztatást. Minden regisztrált résztvevővel a megadott e-mail-címén veszik fel a kapcsolatot a szekció részleteinek ügyében. A hallgatóknak a program befejeztével magyar és román nyelvű részvételi oklevelet állítanak ki. A szekciókról részletesebben a cutt.ly/JnqafU4 honlapon olvashatnak. Idén A pedagógusi együttműködés lehetőségei és módszerei óvodában és elemi tagozaton elnevezésű szekciónak a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum ad otthont július 5. és 9. között.

SZFÚ

Ajánljuk még a témában:

Mi újság?

Szombat éjfélig lehet jelentkezni az MCC Közéleti Programjaira

A Mathias Corvinus Collegium (MCC) közéleti programjaira még október 15-ig pályázhatnak az érdeklődők. A Női Közéleti Vezetőképzőre, az Erdélyi Politikai Iskolába és a Kárpátaljai Közéleti Vezetőképzőre várják mindazok jelentkezését, akik szeretnének jobban elmélyülni a politika és a közélet világában.
Belföld

Tandíjmentes helyeket is hirdet a Sapientia

Őszi felvételit hirdet szeptemberben a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem: akik lemaradtak a nyári iratkozásról, azok még elcsíphetik az alap- és mesterképzési helyek egyikét.
Belföld

Rekordszámú jelentkező az MCC-programba

Százhuszonhat diák jelentkezett a júliusi felvételi időszakban a Mathias Corvinus Collegium (MCC) tehetséggondozó intézmény Kolozsvári Egyetemi Programjának (KEP) juniorképzésébe.