Szatmárnémeti

Lehet iratkozni az előkészítőbe

2018.03.08 - 08:00

Mindenki jól járna, ha a szülők a lakhelyükhöz legközelebbi iskolába íratnák előkészítőbe készülő gyermeküket. Ennek jelentőségére hívja fel a figyelmet a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség.

Az elmúlt évek során egyre divatosabbá vált, hogy a vidéken vagy a város perifériáján élő szülők belvárosi iskolába viszik előkészítő osztályba készülő gyermeküket, holott számos vidéki vagy lakótelepi iskola kínál hasonlóan jó körülményeket és színvonalat lakóhelyük közvetlen közelében. Kallós Zoltán főtanfelügyelő-helyettes és Szejke Ottilia elemi oktatásért felelős szaktanfelügyelő is azt javasolja az érintett szülőknek, hogy bátran válasszák a lakótelepi iskolákat, hiszen nem csupán közel van lakhelyükhöz, de a kínált oktatás minősége is megfelelő ezekben az intézményekben.

A város iskoláiban sorra tartják a nyílt napokat, ahová az ősztől előkészítőt kezdőket és szüleiket várják, bemutatva az intézmény oktatási kínálatát, az előkészítőbe való iratkozás első szakasza pedig ma kezdődött és március 26-ig tart.

A vonatkozó szabályok szerint az iskolák kötelesek minden gyermeket beírni a megszabott körzetükből, ha a szülők ezt igénylik, más körzet iskolájába pedig csak akkor lehet beiratkozni, ha a körzethez tartozó gyermekek felvétele után is maradnak helyek. Erre a második szakaszban, április 12. és 18. között lesz lehetőség. Ha a körzeten kívülről beiratkozni kívánó gyermekek többen vannak, mint a megmaradt helyek, akkor több általános feltétel szabályozza az iratkozás sorrendjét, illetve az iskola is kidolgoz erre szabályokat, például egy adott iskolába járó gyermekek testvérei előnyt élveznek a beiratkozáskor. Amennyiben előzetesen már benyújtották valahol egy gyermek dossziéját, azt az informatikai ellenőrzőrendszer jelezni fogja.

A tanfelügyelőség munkatársainak véleménye szerint egyre nagyobb divat a szülők körében, hogy a lakótelepi iskola helyett valamelyik belvárosi iskolát választják, viszont minden eredmény és statisztika azt igazolja, hogy a lakótelepi iskolák sem gyengébbek, mint a nevesebb belvárosi iskolák. Azokban is minőségi oktatás zajlik, és számos tantárgy- vagy szavalóversenyen mutatkozik meg az ott tanulók tehetsége és felkészültsége.

Kallós Zoltán és Szejke Ottilia azt a véleményt osztják, hogy nem mindegy sem a szülőnek, sem pedig a gyermeknek, hogy reggel mennyi időt tölt azzal, hogy eljusson az iskoláig, főleg, ha van rá lehetőség, hogy a diák komótosan elsétáljon az otthonához legközelebbi intézményig, ahelyett, hogy autóval, a reggeli forgalomban, akár a késést is megkockáztatva vánszorogjon át a városon.

Ami pedig a pedagógusok hozzáértését illeti, az elemi oktatásért felelős szaktanfelügyelő határozottan állítja, hogy a lakótelepi iskolák pedagógusai is ugyanolyan megbízhatóak, mint bármelyik belvárosi iskoláé: „Bizton állítom, hogy a magyar tagozatos tanítónénik mindenhol a tőlük telhető legjobbat hozzák ki magukból és a gyerekekből is. A belvárosi iskolákkal szemben a szülők támasztanak más elvárásokat. Elvárják, hogy a gyerek képességeitől függetlenül minden versenyen részt vegyen, és lehetőleg meg is nyerje azt. Nem minden szülő nézi a gyermek érdekeit: mivel a belvárosi iskolák java része elsősorban teljesítményorientált, a szülők nem feltétlenül foglalkoznak azzal, hogy a gyermekük vevő-e erre, vagy sokkal inkább más aspirációi vannak. Nem mindenki született arra, hogy tantárgyversenyekre járjon, vagy plusz házi feladatot készítsen, lehet, hogy sokan éppen azzal tennének jót gyermeküknek, ha hagynák, hogy gyermek lehessen” — formált véleményt Szejke Ottilia. Ugyanakkor azt is elmondta, hogy a lakótelepi iskolák osztályaiban többnyire alacsonyabb a gyereklétszám, ami a legtöbb esetben jótékonyan hat az osztályközösségre. 28–30 diák helyett csak 18–20-an vannak, ami miatt több idő jut egy gyerekre, a pedagógus jobban oda tud figyelni minden tanuló fejlődésére, sőt, a légkör is családiasabb ezekben az iskolákban.

Több belvárosi iskolával kapcsolatban ráadásul a szülők olykor zúgolódnak is, amiért nem jut hely mindenkinek, és csak egyetlen magyar nyelvű előkészítő indul, viszont a tanfelügyelőség szerint jól is van ez így. Egy-egy plusz osztály indításával a belvárosi iskolák elszippantanák a lakótelepi iskolák diákjait, ami évek múltán iskolabezárásokat eredményezne szerte a városban.

Tehát több szempontból is érdemes fontolóra venni, hogy hol is kezdje meg tanulmányait a kisdiák, hiszen az oktatás minőségében nincs nagy különbség, viszont egy-egy iskola fennmaradását éppen a hozzá tartozó körzet gyermeklétszáma határozhatja meg, amelyért a szülőknek is felelősséget kell vállalniuk.