Százhatvanöt év telt el az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc óta, azonban országunkban még mindig nem lehet felhőtlenül ünnepelni, megemlékezni dicső múltunkról.
Erdődön a március 15-i hóvihar átírta az ünnepséget, melyet a Petőfi Sándor és Szendrey Júlia közös szobra elé terveztek. A rossz időjárás miatt csupán a koszorúzás zajlott szabad ég alatt, az ünnepség a kultúrotthonba „költözött át''. Lukács Gyöngyi, az Erdődi Technológiai Líceum aligazgatónője köszöntötte az ünneplőket, majd a város polgármestere Marius Ovidiu Duma szólt a jelen levőkhöz, arra fektetve a hangsúlyt, hogy évek óta közösen ünnepelnek az erdődiek ezen a tavaszi napon, amikor Petőfi Sándorra – aki Erdődön többször is megfordult – és a szabadságharc évfordulójára emlékeznek. Kereskényi Gábor RMDSZ-es parlamenti képviselő köszöntőbeszédében elmondta, 165 év telt el a márciusi ifjak színre lépése óta, mégis 2013-ban is nap mint nap meg kell küzdenünk a szabadságért. Bár már 24 éve kivívtuk az ünnepléshez való jogunkat és 2004 óta méltó helyen, a magunk állította Petőfi-szobornál tiszteleghetünk hőseink emléke előtt, egyesek számára ez ma sem természetes dolog. Még mindig vannak ugyanis olyanok, akik nem nézik jó szemmel őshonos közösségünket, ünnepeinket, jelképeinket. Sőt immár odáig jutottunk, hogy némelyek már nemcsak élőkkel, hanem a holtakkal is, hősi halottainkkal: Bem apóval vagy a 13 aradi tábornokkal perlekednek, gyalázzák őket. Ennek ellenére a szatmári magyarság bebizonyította, össze tud fogni, ha szükséges, ugyanakkor a rossz időjárás ellenére is megemlékeznek a forradalom hőseiről.
Ünnepi műsor
A erdődi ünnepségen a szakolyi Arany János Általános Iskola, Szakképző Iskola és Gimnázium diákjai és tanárjai is részt vettek, akik az ünnepi műsor során szavalatokkal léptek fel. A helybeli általános iskola tanulói szintén versekkel készültek az alkalomra, majd az ünnepi műsor végén felsorolták az 1848. március 15-én kitört pesti forradalom 12 pontba foglalt követeléseit.
Az ünnepségen jelen levő szülők keserű szájízzel mondták el, hogy az iskola igazgatónője nem engedélyezte a diákoknak és a pedagógusoknak, hogy testületileg részt vegyenek az ünnepségen. Csupán azok kaptak felmentést, akik szerepeltek, míg a december elsejei megemlékezésen mindenkinek kötelező volt a részvétel...