Belföld

Legyünk szemfülesek a téli leárazásokkal! — figyelmeztet a fogyasztóvédelem

Fotó: ebroky.com
2021.01.08 - 15:03
Az ünnepek utáni akciós termékekkel legyünk nagyon óvatosak! — hívja fel a lakosság figyelmét Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezetője. Ha akciósan vásárolunk, mindig ellenőrizzük le a címkét és a számlát is, ajánlja a szakember.

Mint minden évben, most is beindult a téli leárazások szezonja országszerte, így Szatmár megyében is. A népszerű üzletek kecsegtető akciókkal csábítják boltjaikba az ügyfeleket, ám nem árt óvatosan válogatni a leárazott portékák között — javasolja Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.

A fogyasztóknak nem árt tudniuk, hogy az üzletek árcsökkentési hirdetését, legyen az abszolút vagy százalékos értékben kifejezve, jól láthatóan, olvashatóan és egyértelműen kell jelezniük a boltoknak minden termék vagy azonos termékcsoportok esetében. Mindezt megtehetik úgy, hogy
az új árat a korábbi, áthúzott ár mellett, vagy „régi ár”-ként és „új ár”-ként kell említeni, vagy az árcsökkentés százalékát kell a régi, áthúzott ár mellé írni. Ezeket meg kell tenni függetlenül az árcsökkentés típusától (árleszállítás, kiárusítás, akció).

„A kedvezményes akciót meg kell előznie vagy kísérnie kell egy hirdetésnek, reklámnak, amelyben a leárazás kezdetét és időtartamát is feltüntetik, függetlenül a kedvezményes akció típusától” — magyarázta az ANPC-igazgató. Azt is hozzátette, hogy ha egy akció már elkezdődött, az üzletnek kötelessége feltüntetni, hogy az egy bizonyos időpontig tart-e, vagy csak a készlet erejéig érvényes. A vásárláskor a fogyasztó ellenőrizze le, hogy az ajánlat továbbra is érvényes-e, és azt is, hogy a meghirdetett árcsökkentés ténylegesen megegyezik-e azzal az összeggel, amit kifizet — ezt megteheti például az üzletek vonalkódolvasóinál —, de érdemes odafigyelni a kasszánál is számlázáskor. A „kettőt fizet, hármat kap” típusú akciók esetében ellenőrizni kell a termék darabonkénti árát — ezt is kötelező feltüntetnie az eladónak —, hogy összehasonlíthassa a promóciós csomag árával.

„Azt tanácsolom a vásárlóknak, hogy bátran kérjenek az üzletekben tájékoztatást, további információkat az akciókkal kapcsolatban” — mondta Anghel.

Az ANPC vezérigazgatója néhány példával is szolgált a hasznos tanácsok mellé — olyan esetekkel, amelyekkel az elmúlt évek leárazásai, akciói során találkoztak országszerte a fogyasztóvédelmi felügyelők. Félrevezető volt például az a hirdetés, amelyen az állt, hogy „Árkedvezmény 29,99 lejtől”, amit a vásárló úgy is érthetett, hogy a 29,99 lej feletti értékekre árleszállítás érvényes, illetve akadt olyan üzlet is, ahol az volt kifüggesztve, hogy 50 százalékos árcsökkentésre is számíthatnak a betérők, viszont az ellenőrzéskor egyetlen termék sem volt féláron kapható. Olyan lábbelit áruló üzlet is volt, ahol piros ponttal jelölték a 30–50 százalékkal olcsóbban megvásárolható cipőket, ám a valóságban a leárazás ettől picit eltért: 29,17 százalékos, illetve 49,06 százalékos volt a kedvezmény. Paul Anghel azt is elmondta, hogy akadt olyan eset is, amikor egy adott üzlet különböző részein azt hirdették a feliratok, hogy minden 49,90 lej, 39,90 lej, 29,90 vagy 19,90 lej, így a betérő vásárló azt hihette, hogy az adott részlegen minden termék a meghirdetett áron kapható, viszont csak a termékek címkéiből már az derült ki, hogy nem mindegyiket lehetett akciós áron beszerezni.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Egyre korábbra hozzák a Black Friday-t

A Fekete Péntek eredeti dátuma minden évben november 25…
Belföld

Hogy ne vezessék félre a vásárlókat

Nem szép dolog a súlycsökkentés általi drágítás!
Szatmárnémeti

Kitakarítottak, így újranyithatott a Kaufland

Gyors tempóban helyrehozta a fogyasztóvédelmi felügyelők által jelzett problémákat a szatmárnémeti, Corvinilor utcán lévő Kaufland hipermarket, így kevesebb, mint 24 órával a bezárását követően, kedden már ismét megnyithatott az üzlet.