Szatmárnémeti

Legyen szép a gyep tavaszra!

2020.12.02 - 16:23
Nem csak az autót, a házat, a kerti csapot, a veteményest vagy a gyümölcsfákat kell felkészíteni a télre, érdemes pár dologra odafigyelni a fűvel kapcsolatban is, ha van ilyen felület az udvaron.

Akinek füves udvara van, pláne, aki maga vetette, gondozta, locsolta, műtrágyázta és gyomtalanította a nyár folyamán, szeretné, ha tavasszal a megszokott pompájában zöldellne tovább, miután leolvadt a gyepről a hó. Kulitár Mihály, az Everde kertésze szolgált pár jó tanáccsal azzal kapcsolatban, hogy mit kell csinálnunk ősz végén, tél elején, hogy minél nagyobb eséllyel zöldelljen pompásan a gyepszőnyeg tavasszal.

Befülledés

A legfontosabb, hogy nem szabad hosszúra hagyni a fűszálakat, 2–3 centinél ne legyenek hosszabbak! Ha ugyanis ettől hosszabbak, és a nedvesség meg a hó súlyának hatására lehajlanak, ami nehezíti az átszellőzést, a felesleges víz elpárologtatását, a sűrű gyepszőnyeget nem tudjuk megóvni a befülledéstől és az ebből következő gombásodástól. Két-három centi hosszú fűszálakra kellene beköszöntenie a télnek, az egyenesen felmeredő fűszálak a hó súlyát is jobban viselik, de a lépések súlyától sem törnek meg annyira, mint hajlott, fekvő, hosszan hagyott társaik.

Inkább most

A gyepszőnyeg téli felkészítésének legjobb időszaka, az utolsó nyírás leginkább megfelelő dátuma november dereka tájára esik, de a kertész szerint az optimális időpontot megtalálni nagyon nehéz, ez ugyanis az lenne, amikortól a fű már nem nő tovább, de 2–3 napig fagy sincs. Kulitár szerint viszont még mindig jobb akár most, december elején megejteni a téli nyírást, ha van pár csapadékmentes és fagymentes nap, mintsem majd tavasszal besárgult, begombásodott gyepet kezelni.

Műtrágyázás

A kertész szerint a rövidre nyíráson kívül nem kell egyébbel foglalkozni, békén kell hagyni a fűszálsereget, se műtrágyázni, se a foltosodást javítani, se szellőztetni nem kell ebben az időszakban. Februárban, az utolsónak remélt hórétegre érdemes lesz majd komplex műtrágyát szórni, amelyik foszfort, nitrogént és káliumot is tartalmaz, hogy ha feléled a gyep, jusson tápanyaghoz. Ez a foltosodáson is javít, mert elszaporodik úgy a gyep, hogy betölti a csupaszon maradt részeket. A fagymentes időszak végleges beköszönte után pedig már lehet bátrabban a növekedésre összpontosítani, és nitrogénben gazdagabb műtrágyát használni.

Princz Csaba

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Tucatnyi park lett szebb az utóbbi években

Itt a tavasz és most már tényleg jön a meleg is, egyre többen fogják a szatmárnémeti parkok sétányait, árnyékos padjait keresni. Aki újdonságokat szeretne ezen a vonalon, tucatnyi parkban fog is találni.
Szatmár megye

Határtalanul: Biomódszerekkel a gyümölcsösökben

Kiskertben, vagy gyümölcsösben fát nevelőknek szervezett előadást Szatmárhegyen a Partiumi Falugazdász Hálózat. Kérdések és válaszok: meg lehet-e élni biogyümölcs termesztéséből.
Szatmár megye

Szenvednek az idő miatt a gyümölcsfák

A gyümölcsösgazdák sem örülnek az enyhe télnek, de aminek a legkevésbé sem örülnek, az a nagy hőmérséklet-ingadozás, ami miatt félő, hogy tönkremennek a fás szárúak tavaszra.