A Szatmár Megyei Tanfelügyelőség, a Szatmár Megyei Oktatásfelügyeleti Forrásközpont, valamint azok az oktatási intézmények, amelyek szakképzést és duális képzést kínálnak, partnereik és különböző gazdasági szereplők részvételével – akikkel az iskolák partnerségi szerződéseket kötöttek –, idén is megszervezték a Légy Szakember Karavánt.
A rendezvény első megállójának április 7–10. között a szatmárnémeti Unio–Traian Vuia Műszaki Líceum sportcsarnoka adott otthont. Itt a hét folyamán az oktatási intézmények bemutatták a szakképzésben és duális képzésben kínált szakterületeiket a megyeszékhelyről és más településekről érkező nyolcadik osztályos tanulóknak.
A rendezvény fő célja az volt, hogy tájékoztassa a tanulókat és bemutassa a Szatmár megyei oktatási intézmények szakképzéseit. A diákok így személyesen is megismerkedhettek a különböző szakmákkal, amelyeket számukra kialakított műhelyek segítségével mutattak be, ezzel segítve őket abban, hogy tudatos döntést hozzanak a jövőjükről.
A szatmárnémeti szakközépiskolában megrendezett eseményre sok kíváncsi nyolcadik osztályos tanuló érkezett a megye több iskolájából is. A Szatmár megyei szakképző és duális képzési kínálatban szereplő szakmák a következők: péksütemény-készítő, cukrász, tésztakészítő; szakács; cukrász-pék; kereskedő-eladó; textiltermék-készítő; villanyszerelő; autóvillamossági szerelő; elektronikai berendezés-szerelő; víz-, gáz- és fűtésszerelő; fémépítmény- és mezőgazdasági gépszerelő; szállodai dolgozó; mezőgazdasági gépszerelő; autószerelő; hidraulikus és pneumatikus berendezések szerelője; CNC-gépkezelő; pincér; hegesztő; fodrász–kozmetikus–manikűrös–pedikűrös; kárpitos, paplan- és matrackészítő; általános asztalos; autófényező-bádogos; öntő.
A karaván keretében a műszaki líceumok diákjai néhány órára fiatalabb társaik mentorává váltak, lehetőséget biztosítva nekik, hogy kipróbáljanak különféle gyakorlati, interaktív és vonzó tevékenységeket, amelyek az egyes szakmákhoz kapcsolódnak. A műhelyfoglalkozásokat úgy alakították ki, hogy tükrözzék a munkaerőpiac valós igényeit, ezzel is hozzájárulva a diákok reális és megalapozott pályaorientációjához.
A részvétel és kíváncsiság ösztönzése érdekében a karaván minden programja egy „szakmás” tombolával zárult, amelyet a gimnáziumi tanulók számára szerveznek. A sorsoláson gyakorlati és oktatási jellegű, kisebb tematikus ajándékokat nyerhettek a diákok.
Az alábbi szatmárnémeti oktatási intézmények kínálnak szakmai képesítéseket a szakképzés és a duális képzés keretében, és mutatkoztak be látványos, jól szervezett standokkal és gyakorlati műhelyekkel a karaván keretében:
Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum:
🌼 Pincér–eladó vendéglátóegységekben
🌼 Szakács
🌼 Elektronikai berendezésszerelő
🌼 Autószerelő
Gheorghe Dragoș Gazdasági Szakközépiskola:
🌼 Szakács
🌼 Cukrász–pék
🌼 Kereskedő–eladó
🌼 Szállodai dolgozó
Ion I.C. Brătianu Műszaki Líceum:
🌼 Autóvillamossági szerelő
🌼 Autószerelő
🌼 Elektronikai berendezésszerelő
🌼 CNC-gépkezelő
🌼 Hidraulikus és pneumatikus berendezések szerelője
George Emil Palade Élelmiszeripari Műszaki Líceum:
🌼 Péksütemény-készítő, cukrász, tésztakészítő
🌼 Elektronikai berendezésszerelő
Unio–Traian Vuia Műszaki Líceum:
🌼 Hegesztő
🌼 Autószerelő
🌼 Fémépítmény- és mezőgazdasági gépszerelő
🌼 Víz-, gáz- és fűtésszerelő
🌼 Autóvillamossági szerelő
🌼 Villanyszerelő – elektromos és energetikai berendezések
Constantin Brâncuși Műszaki Líceum:
🌼 Kárpitos, paplan- és matrackészítő
🌼 Általános asztalos
Elisa Zamfirescu Műszaki Líceum:
🌼 Textiltermék-készítő
🌼 Fodrász–kozmetikus–manikűrös–pedikűrös
Hírszerkesztő
(Fotók: facebook.com/fiimeseriassatumare)