Belföld

Légy felkészülve a vészhelyzetekre!

2018.03.02 - 12:49

Tudjuk, mit kell tennünk, ha lángra kap a ruhánk, vagy égő házból hogyan kell menekülnünk? Hogy nyújtsunk segítséget egy kihűlt személynek vagy bántalmazott szomszédasszonynak? Útmutató portál segít.

Természetesen minden vészhelyzetre nem lehet felkészülve az ember, de nem árt, ha legalább az alapvető tudnivalókkal tisztában van egy-egy rendkívüli esetben — ezért is hozta létre az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség azt a honlapot, amelyen egy csokorba gyűjtve megtalálható minden olyan információ, amelyre vészhelyzetben szükség lehet. A www.fiipregatit.ro oldalon nemcsak a fagy, hőség, árvíz vagy éppen földcsuszamlás esetén való tennivalóinkról olvashatunk, de arról is, hogy mit tegyünk (vagy egyáltalán ne tegyünk) a legelemibb elsősegélynyújtáskor, vagy ha tűz üt ki a lakásunkban, netán éppen ruházatunk lobban lángra — a könnyen érthető, sok esetben videóval is illusztrált útmutatók jó pár berögzült tévhitet oszlatnak el, s nem mellékesen a sajnos leggyakrabban előforduló vészhelyzetekre, a családon belüli bántalmazásra és gyermekbántalmazásra is kitérnek. „A portálon a lakosság minden olyan információt megtalál, amelyre a különböző vész- és katasztrófahelyzetekben szüksége lehet. Természetesen továbbra is elsősorban a katasztrófavédelmi felügyelőség feladata, hogy közbelépjen, de fontos, hogy a lakosság is legyen felkészülve az esetleges rendkívüli helyzetekre, és tudja, mikor mit kell tennie. Ezzel ugyanis részben a mi munkánkat segítik, másrészt viszont — és ez a fontosabb — egységeink helyszínre érkezéséig sokkal nagyobb tragédiákat előzhetnek meg” — fogalmazott tegnap a honlapot bemutató Raed Arafat államtitkár.

Szintén a lakosság hatékonyabb értesítését szolgálja a RO-ALERT riasztórendszer is (amelynek bevezetését épp a polgári védelem napján fogadta el a képviselőház): a rendszer veszélyes meteorológiai jelenségek, árvizek esetén valós időben küld figyelmeztető riasztást a mobiltelefonokra, és számos előnye között szerepel, hogy a riasztóüzenet egy adott veszélyeztetett területen belül mindenkihez elér, még akkor is, ha a mobilhálózat túlterhelt, adott időintervallumon belül ismétlődik, és a roaming üzemmódban működő telefonok is megkapják. A rendszert az országos katasztrófavédelmi felügyelőség (IGSU) fogja működtetni a különleges telekommunikációs szolgálat (STS) támogatásával.

 

Szabó Kinga Mária