Szatmárnémeti

Legalább nézzünk szét, mielőtt lépnénk!

2015.05.04 - 19:49

Előbb balra – majd jobbra – és megint balra nézel - kisgyermekkorunkban így tanítottak szüleink, az óvó-, sőt a tanító néni is: mielőtt átmennénk az úttesten, a zebrán, megállunk a járda szélén, körbenézünk, és csak aztán lépünk le. Felnőve aztán gyorsan és sürgősen elfelejtettük (tisztelet a kivételnek!) ezt az egyik legelemibb közlekedési szabályt – s azt is: a gépkocsi és a gyalogos konfrontációjában mindig a gyalogos húzza a rövidebbet! Csak Szatmárnémetiben idén eddig már 29 olyan közlekedési baleset történt, amelyben gyalogosok sérültek meg, és 15 alkalommal őket is terhelte a felelősség, mert szabálytalanul, nem mindig a kijelölt helyen vagy mindenféle körültekintés nélkül akartak átszaladni az úton. Sajnos, a jelenség nem csak városunkra, megyénkre érvényes, hanem országos szinten is egyre riasztóbb méreteket ölt: míg eddig a balesetek 90%-a gyorshajtás és ittas vezetés miatt történt, mostanra az ittas vezetést a „harmadik helyre” szorították a szabálytalankodó gyalogosok, kerékpárosok — épp ezért május 1-jétől november végéig számukra tudatosító kampányt indított a rendőrség.

Gyalogosként sokszor nem figyelünk (vagy nem annyira, mint kéne), hisz azt gondoljuk: figyeljenek az autósok. Pedig ez csak féligazság – partnerek vagyunk a közlekedésben s bármelyikünk szabálytalankodása súlyos következményekkel jár. Az egyre riasztóbb méreteket öltő gyalogos-balesetek számának valamelyest való visszaszorítása érdekében döntött úgy a Román Rendőrség, hogy több hónapos tudatosító kampányt indít a gyalog közlekedők számára, november 30-ig. Ezzel főképp azt szeretnék elérni, hogy minél kevesebben keljenek át szabálytalanul az úttesten — hiszen a gyorshajtás mellett ez lett a közlekedési balesetek egyik legfőbb kiváltó oka, s zömmel gyermekek és idősek kerülnek bajba, sérülnek meg azért, mert vagy nem a kijelölt helyen (zebrán) akarnak átmenni, vagy a legminimálisabb körültekintés nélkül lépnek le az úttestre.

„Tudok én közlekedni!” — háborodnak fel sokan, s valóban legtöbbször tudnak is. De nem mindig, hiszen talán nincs is olyan ember, aki egyszer az életben ne akart volna „csak gyorsan átszaladni” az úton. Gyorsan és körültekintés nélkül. Így szalad át reggel az anyuka gyermekével pár perccel 8 óra előtt az iskolába menet, így szalad át a Károlyi út elején lévő bevásárlóközpontnál (két felfestett zebra között!) a felpakolt, idősebb néni, így szaladnak át a hívek vasárnap délelőtt a 16-os lakótelepről a Golescu híd tövében (szintén pár méterre a felfestett zebrától!) a templomig, és sorolhatnánk vég nélkül a példákat. Mint ahogy számtalan esetben a kijelölt helyen akarnak ugyan átmenni, de minden körültekintés nélkül, hirtelen lépnek le a járdáról, az autó elé — s ember legyen a talpán az a gépkocsivezető, aki ilyenkor még el tudja kerülni a balesetet.

Valamivel jobb a helyzet a jelzőlámpás gyalogátkelőknél, hiszen ott valamelyest szabályozva van az átkelés, de ezeken a helyeken is sok baleset történt, mert a gyalogos (vagy az autós) az utolsó zöld másodpercben indult át az úton. Tudatosító kampánya keretében a rendőrség felhívja a gyalogosok figyelmét a legelemibb szabályra: mindig alaposan nézzenek szét, mielőtt átkelnének egy úttesten, mielőtt lelépnének a járdáról — még akkor is, ha felfestett és táblával jelzett zebrán mennek át! S ha a zebra mellett autó parkol, ami elveszi a gépkocsivezetők rálátását a gyalogátkelőre, „kukucskáljanak ki”, mielőtt elindulnának — a gyermekeket pedig ne hagyják egyedül átkelni, részben mivel őket nehezebb észrevenni, részben mert gyermekek, és nem biztos, hogy nem térnek le a felfestett fehér csíkokról. A gyalogárkelőn ne andalogjanak, esetleg sms-ezzenek, mobilozzanak, hanem igyekezzenek minél hamarabb átérni a túloldalra. Ha pedig olyan szakaszon mennek, ahol nincs kialakított járda és a padkán vagy az úttest szélén kell közlekedniük, akkor mindig a forgalommal szemben lévő oldalon haladjanak, sötétben és rossz időben pedig viseljenek világos színű ruhát és fényvisszaverő elemeket.

Természetesen ezek a szabályok a kerékpárosokra is vonatkoznak, s a kampány megszólításából (mely az előbbieket arról próbálja meggyőzni, hogy tartsák be a közlekedési szabályokat) nem maradnak ki az autósok sem — őket arra ösztönzik: gyalogátkelők közelében vezessenek óvatosabban, figyelmesebben, adjanak elsőbbséget a gyalogosoknak, és legyen türelmük kivárni azt a pár percet, amíg a gyalogos átmegy-átér a másik sávba.

Szabó Kinga Mária