Szombaton Tasnádon tartott LEADER Napot a Dél–nyugat Szatmári Helyi Akciócsoport tizenkilenc települése, amelyen bemutatták eddigi eredményeiket és szó esett a további tervekről. Ital- és ételkóstolókkal, valamint kulturális műsorokkal várták az érdeklődőket.
Szombaton a tasnádi termálstrandot magába foglaló üdülóövezet kempingrészén tartotta meg a mezőpetri székhellyel működő Dél–nyugat Szatmári Helyi Akciócsoport a LEADER Napot. Az akciócsoporthoz tizenkilenc helység — Tasnád, Érszakácsi, Tasnádszántó, Szilágypér, Csaholy, Sződemeter, Érendréd, Mezőterem, Érkávás, Mezőpetri, Piskolt, Csomaköz, Szaniszló, Mezőfény, Csanálos, Börvely, Kaplony, Kálmánd és a Bihar megyei Érszalacs — tartozik. A szombati eseményre ezek mellett meghívást kapott a nyírségi akciócsoport képviseletében a nagykállói küldöttség is. A standokat nyolc órától kezdték felállítani és feldíszíteni a települések a helyi hagyományokat követve, bemutatták a saját hagyományaikat, tíz órától konferencia keretében ismertették az akciócsoport eddigi tevékenységét, a támogatott sikeres pályázatokat. Tóga István, az akciócsoport menedzsere elmondta, az utóbbi időszakban nagy hangsúlyt helyeznek a képzésekre és a tájékoztatásra, hogy az akciócsoporthoz tartozó települések minél több pénzt tudjanak lehívni fejlesztésre. Adrian Stef, a Szatmár Megyei Tanács elnöke kifejtette, hogy eddig is segítette a településeket terveik megvalósításában, ezt fogja tenni ezentúl is. A megyei önkormányzat az esetek döntő többségében az önrész kifizetéséhez nyújt támogatást. Pataki Csaba szenátor nem politikus szemszögből, hanem a megyei tanács pályázati irodájának egykori vezetőjeként belülről látva értékelte a helyzetet. Kifejtette, hogy ebben a térségben kezdődött el leghamarabb a pályázatok benyújtása és itt hívták le a legtöbb pénzt. A LEADER előnye az, hogy egyfajta helyi autonómia keretei között a helyiek döntik el mire költik a lehívott pénzt. Nagyon fontos az infrastruktúra fejlesztése, de a kialakított infrastruktúra mellett jól működő cégeket kell létrehozni, amelyek munkahelyeket teremtenek, magyarázta Pataki. Erdei D. István parlamenti képviselő arról beszélt, hogy a jelenleginél több pénzre van szükség, de már az is biztató, hogy van egy program, amit a helyiek irányítanak. Az EU is belátta, hogy ez a típusú pályázati módszer eredményes.
Vetélkedők
Az egész napos eseményen a részt vevő települések három versenyben méretkeztek meg, eszerint díjazták a legízlésesebben, leghagyományosabban berendezett standot, volt gasztronómiai vetélkedő, és nem maradt el a tavalyi mezőpetri LEADER-napon is nagy sikert aratott parasztolimpia, melyen a vidéki léttel összefüggő humoros, ügyességi megmérettetések voltak. A leghagyományosabban berendezett stand díját megosztva kapták meg a csomaköziek és a mezőteremiek, a második díjat Mezőpetri, a harmadik díjat pedig Mezőfény és Piskolt megosztva kapta. Főzőversenyt is hirdettek, leves kategóriában I. helyen Mezőfény csapata, II. helyen a kaplonyiak, III. helyen pedig a csomaköziek végeztek. Főétel kategóriában I. díjat kaptak az érszalacsiak, II. díjat a piskoltiak, III. díjra pedig a tasnádiak főztjét érdemesítette a zsűri. A parasztolimpián I. helyen végzett Mezőpetri csapata, az érkávásiak II. helyen zártak, és a képzeletbeli dobogóra a csanálosiak is felállhattak.
A rendezvény résztvevői számtalan különleges italt és ételt kóstolhattak, közben a színpadon hagyományőrző együttesek műsorát követhették figyelemmel.
Lehívott összegek
Érendréd (60 500 euró), Börvely (85 805 euró), Csaholy (25 955 euró), Csomaköz (35 147 euró), Kálmánd (25 998 euró), Kaplony (103 561 euró), Érkávás (42 000 euró), Mezőfény (376 927 euró), Mezőpetri (96 018 euró), Szilágypér (65 430 euró), Piskolt (89 251 euró), Szaniszló (55 152 euró), Tasnádszántó (40 130 euró), Érszakácsi (174 212 euró), Érszalacs (145 256 euró), Sződemeter (144 099 euró), Mezőterem (405 664 euró), Tasnád (53 199 euró), Csanálos (26 000 euró).
Elek György