Vidék

LEADER-nap svábosan

2018.10.14 - 21:02

Különösen jó hangulatban telt a mezőpetri LEADER Nap, amelyen szebbnél szebb standok, ital- és ételkóstolók, sváb finomságok, rengeteg tánc és zene várta a látogatókat, köztük a román mezőgazdasági államtitkárt és a magyar agrárminiszter-helyettest.

A Dél-Nyugat Szatmári Helyi Akciócsoport vasárnap szervezte meg az idei LEADER Napot Mezőpetriben — az akciócsoporthoz tartozó, zömében sváb települések szebbnél-szebb standokon mutatták be helyi termékeiket, a bőkezű ősz zöldség- és gyümölcseit és ételkülönlegességeiket, melyek közül a népszerűség és szeretemség terén eddig egyeduralomnak örvendő strudlinak két komoly vetélytársa is akad a schtraupäta és a túrófánk „személyében”; megversenyeztették előbb az üstökben rotyogó (de nem csak), ínycsiklandó finomságokat, aztán a parasztolimpia keretében ügyességüket, rátermettségüket s közben egymást váltották a színpadon a néptáncegyüttesek — no meg a színpad előtt is, hiszen hagyományosan ütemes tapssal biztatták egymást és adott pillanatban legalább annyian járták a sváb táncot a nézők közül, mint a fellépő táncosok.

Már kora reggeltől nagy volt a nyüzsgés Mezőpetri határában, a Dél-Nyugat Szatmári Helyi Akciócsoporthoz tartozó települések díszítették, csinosították bemutató standjaikat, illetve alapoztak a főzőversenyre, amely elmaradhatatlanul hozzá tartozik a LEADER Naphoz, amelyen idén Farkas Sándor magyarországi agrárminiszter-helyettes és Claudiu Sorin Roşu Mareş, a romániai mezőgazdasági minisztérium államtitkára is részt vett. A rendezvényt indító konferencián házigazdaként Tóga István köszöntötte az egybegyűlteket és számolt be röviden a HACS támogatásával megvalósított, 2,4 millió euró értékű pályázatokról, nem hallgatva el azt sem: bizonyos tengelyeken akkora volt a túljelentkezés, hogy komoly konkurencia alakult ki a pályázatok és pályázók között. Roşu Mareş államtitkár kiemelte, hogy a helyi közösségek, mezőgazdasági termelők, civil szervezetek bevonása nélkül nem lehet olyan stratégiákat kidolgozni, melyek nyomán hatékonyan és érzékelhetően (főleg a vidéki településeken élő emberek számára érzékelhetően) csökkenjen a város és falu közötti életszínvonalbeli és életminőségbeli különbség. Mint mondta, az ország északnyugati régiójának hat megyéjében összesen 39 HACS működik, amelyek közül a mezőpetri egy olyan sikerpélda, amelyet csak követni lehet.

„Vidéken élő ember és mezőgazdász vagyok” — mutatkozott be Farkas Sándor miniszterhelyettes, nem titkolva, milyen szívet melengető, kellemes meglepetés volt számára, amit Mezőpetriben látott, ugyanis Magyarországon egy kicsit másképp fókuszálnak a LEADER programokra, mint itt; inkább csak vidékfejlesztési programokról szól, kihagyva a mezőgazdaságot. „Idén a LEADER program visszakerült az agrárminisztériumhoz, s azokat a programokat támogatjuk, amelyek valóban a vidéken élő embereknek szólnak, hiszen fontos, hogy a falvakon, kistelepüléseken élő emberek megtalálják ott a számításukat, és ott maradjanak, lehetőleg városi színvonalon. Az agrártámogatás csak az egyik rész, a másik a helyi kultúra, hagyomány, közélet támogatása, amihez azonban új gondolkodásmódra, új szemléletre van szükség. Meg kell győzni az embereket, hogy ott, otthon maradjanak — nem egyszerű kihívás. Mint ahogy az sem, hogy az új generáció, a fiatalság számára megtaláljuk azt a lehetőséget, ami helyben tartja, de mindent meg kell tennünk, hogy ezek a falvak élő települések legyenek és maradjanak, és ne váljanak bedeszkázott ajtós-ablakos kísértettelepülésekké” — mondta. Mint nyomatékosította, a vidékfejlesztésre áldozni kell, anyagiakat és jó szakembereket is; és nem mellesleg mindkét országnak ugyanaz a közös célja: hogy vidéken élő lakosai jobban élhessenek. „Ez közös felelősségünk, és úgy gondolom, együtt tudunk működni. Számtalan eddigi lehetőséget nem használtunk ki, de ugyancsak számtalan lehetőség áll előttünk, amelyeket már nem fogunk elszalasztani” — fogalmazott. Pataki Csaba megyei tanácselnök ismételten támogatásáról biztosította a HACS-okat, a készülő Szatmári Termék védjeggyel kapcsolatban (egy nappal csíkszeredai látogatását követően) pedig úgy fogalmazott: a Székely Termékek nem jobb minőségűek, mint a mieink, „csak” sokkal jobb a marketingjük. Magyar Lóránd parlamenti képviselőről köztudott, hogy a LEADER program nagy támogatója az első perctől, azaz 2011-től kezdve, s most is mély meggyőződéssel mondta: a vidéki települések fejlesztése szempontjából a lehető legjobb lehetőséget nyújtja, még akkor is, ha a pályázati összegek eléggé kicsik, s ezek emelését ajánlotta Roşu Mareş államtitkár figyelmébe.

A szakmai megbeszélést követően a konferencia résztvevői a rendezvénytérre vonultak a mezőfényi mazsorettek és a börvelyi fúvósok nyomában, ahol már teljes szépségükben díszelegtek a települések standjai, a „díszes porták” mögött pedig már javában sültek, főttek, rotyogtak a finomságok. A házigazda Mezőpetri bográcsos halászlével, fácánlevessel, körömpörkölttel és csörögével készült — no meg a schtraupätával (sűrűbb palacsintatésztát forró olajba csorgatnak spirálisan, és kisütik, majd porcukorral vagy lekvárral hintik/kenik meg); a kálmándiak babgulyást, a fényiek pedig lucskost rotyogtattak és egy másik sváb édességet, túrófánkot készítettek, a börvelyiek bográcsában betyárleves főtt, a majtényiakéban pedig toroskáposzta. Piskolt csapata jó zöldségtermesztő vidékhez illően zöldségtokánnyal no meg bálmossal, túros palacsintával és töltött káposztával készült. Töltikék rotyogtak az érendrédiek bográcsában is, valamint gulyásleves, és Szaniszló is gulyást főzött, a Bihar megyei Érszalacs pedig a töltött káposzta mellett kemencés csülköt készített — természetesen a magukkal hozott mobil kemencében. A csomaköziek — valószínűleg már a hétfőre gondolva — korhelylevest főztek sült nyaktarja kísérettel, a mezőteremiek pedig lightos, diétás teremi bográcsost (nem is volt abban más, csak füstölt sonka, kolbász, csülök) és toroskáposztát. A kaplonyi betyárok böllérlevesük mellé az errefelé kuriózumnak számító lepcsánkát sütöttek, az érkávásiak őzpörköltet és töltött káposztát, a tasnádiak babgulyást, a szilágypériek mangalicából főzték a bográcsgulyást, az érszakácsiak pedig körömpörköltet kínáltak a töltött káposzta mellé, a HACS üstjei körül pedig sárköziek serénykedtek, készítve a már pár héttel ezelőtt is nagy sikert aratott erdei gombás oldalast — s természetesen több standnál is ipari mennyiségben készült a krumplis, lekváros és kapros, sós túrós strudli. Mindeközben a színpadon egymást váltották a sváb, magyar és román néptánccsoportok, de nagyon sokan perdültek táncra a színpad előtt is a vidám sváb dallamokra, illetve énekelték a magyar nótákat, majd az őszi verőfényben ugyanolyan lelkesen drukkoltak a parasztolimpia gumicsizma-hajító, szalmabála-emelő és -kerülő versenyzőinek.

 Szabó Kinga Mária