Szatmárnémeti

Le kell számolni az előítéletekkel

2015.10.30 - 09:27

Egyre többen szenvednek pszichiátriai betegségekben világszerte, úgy a gyerekek, mint a felnőttek körében. A rehabilitációjukra, valamint társadalomba való visszailleszkedésükre a közösségi pszichiátria nyújthat hathatós megoldást.

„A civil szervezetek szerepe a közösségi pszichiátriai szolgáltatások fejlesztésében” címmel kétnapos szimpózium kezdődött csütörtökön délelőtt Szatmárnémetiben, az ASPROSAM, azaz a mentális egészséget népszerűsítő szatmári egyesület, valamint a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház és annak krónikus pszichiátriai osztálya szervezésében. Az esemény megnyitóján szűkösnek bizonyult a megyei önkormányzat tanácsterme, a szimpóziumon ugyanis szép számban jelentek meg a szatmári egészségügyi intézmények és civil szervezetek képviselői, valamint németországi meghívott szakemberek.

Amint azt dr. Cismaş Petrean Laura, a krónikus pszichiátriai osztály vezetője kihangsúlyozta, egészségről mentális egészség hiányában nem beszélhetünk. Világszerte 450 millióra tehető a pszichés betegségekben szenvedők száma: négyből egy felnőttet érintenek ezek a problémák, de egyre inkább terjed a gyermekek körében is. A pszichés betegek a diszkrimináció és a megbélyegzés miatt nagyon nehezen tudnak beilleszkedni a társadalomba. Éppen ezért lenne nagy szükség a közösségi pszichiátria meghonosítására, a külföldi, többek között németországi gyakorlatra, tapasztalatokra alapozva Szatmár megyében is.

A közösségi pszichiátriai gondozás és rehabilitáció a ma érvényes betegjogokkal összhangban igyekszik elkerülni a kirekesztés és izoláció minden formáját. Átfogó megvalósulása esetén a betegek számára a közösségben, lakóhelyükhöz közel biztosítja a lehető legtöbb pszichiátriai és rehabilitációs szolgáltatást, és alapvető célja a közösségi integráció fenntartása, illetve elérése. A beteg és hozzátartozói számára „felhasználóbarát”, együttműködésüket ösztönző szolgáltatásokat kínál fel: a gondozás és rehabilitáció során a lehető legnagyobb mértékben támaszkodik a közösségi erőforrásokra és a természetes segítőkre, akiknek szintén támogatást nyújt a betegség okozta problémák és más stresszhelyzetek kezelésében.

A közösségi pszichiátria szolgáltatásai tehát abban döntően különböznek a jelenlegi ellátástól, hogy nem a kórházból a közösségbe való fokozatos átmenetet kívánják biztosítani, hanem a gondozás és rehabilitáció minden lehetséges formáját a közösségi keretek között, a közösség integrált tagjaként, a páciens otthonában vagy annak közelében kívánják biztosítani a betegek számára.

 

Bővíteni a szolgáltatásokat

 

„A Szatmárnémetiben működő mentálhigiénés központ egyelőre a felsoroltaktól kevesebbet tud nyújtani, éppen ezért fejleszteni szeretnénk. A terveink között szerepel — és a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház vezetősége partner is ebben —, hogy kibővítsük a szolgáltatásokat szociális és jogi tanácsadással, pszichoterápiás és csoportos foglalkozásokkal, tevékenységekkel” — magyarázta lapunk érdeklődésére dr. Tallián Krisztián gyermekpszichiáter, az ASPROSAM Egyesület alelnöke, hozzátéve, hogy az egyik hosszú távú céljuk egy olyan közösségi központ létrehozása, amely mindezeket a célkitűzéseket megpróbálja összefogni.

„A felsoroltak révén minden esélyt meg szeretnénk adni a betegeknek, hogy javuljon az életminőségük, és ne abból álljon egy pszichiátriai páciens élete, hogy kijön a kórházból, megkapja a receptet, hazamegy, majd pár héten belül újra be kell utalni. Egyrészt a család sem mindig tudja, hogyan kezelje az illetőt, a társadalom pedig kirekeszti, hiszen rengeteg előítélet él az emberekben a pszichiátriai betegekkel szemben — ez pedig a közösségből való kirekesztést eredményez. A közösségi pszichiátria pont ez ellen küzd, vezérelve, hogy bármilyen pszichés betegről legyen szó, csak akkor tud integrálódni, a hétköznapi kihívásoknak eleget tenni, ha a mindennapi tevékenységeit újra el tudja végezni, a családja és az a közösség, amiben él, elfogadja és ebben segíti. Idővel, remélem, hogy a közösségi pszichiátria nálunk is meghonosodik” — összegezte dr. Tallián Krisztián.

 

 

Bumbuluţ Krisztina