Belföld

Lazítások: vizsgázik a társadalom

Fotó: Habarics Zsolt
2021.12.09 - 07:39
Extrém szigor helyett inkább enyhébb szabályok jönnek, amelyeket viszont rigorózusan be kell(ene) tartani: részleges maszkviselés, szilveszteri bulik, negatív tesztes zöldigazolvánnyal való plázázás.

„Lazító intézkedéseknek tűnnek, de nem teljesen korlátozásmentesek. Maradnak szabályok, amelyeket be kell tartani — de extrém szigor helyett, amelyet aztán úgysem tartanak be, inkább legyenek enyhébb szabályok, amiket viszont rigorózusan be kell tartania mindenkinek. A lakosságnak és a kereskedelmi szektornak is — utóbbinak pedig főként meg kell értenie, hogy a gazdaság fenntarthatósága a szabályok betartásában és betartatásában rejlik” — fogalmazott dr. Alexandru Rafila egészségügyi miniszter tegnap a kormányülést követő, dr. Raed Arafattal közösen tartott sajtótájékoztatón, amelyen az életbe lépő lazításokat ismertették. A tárcavezető többször hangsúlyozta, hogy ezen enyhítések a bizalom és a lakossággal való partnerség helyreállításának első lépései, amelyeket az tesz lehetővé, hogy az országban hetek óta laposodik a járványgörbe, csökken az új esetek és az elhalálozások száma — a szakemberek ugyanakkor nyomatékosították: amint emelkedni kezd a járványgörbe, azonnal szigorítások lépnek majd életbe. „Remélem, december vége nem lesz egyben a lazítások vége is — az előttünk álló hetek és ünnepi időszak a társadalom nagy vizsgája lesz. Érett viselkedésből, felelősségteljes magatartásból, felelősségtudatból vizsgázik mindenki” — tette hozzá Rafila, nyomatékosítva: aki betegnek, fertőzöttnek érzi magát, azonnal forduljon orvoshoz, családorvosához!

No de nézzük, mi marad az eddigi korlátozásokból, és mi változik: szabadtéren már nem kötelező az orrot-szájat takaró maszk viselése, kivéve a zsúfolt helyeket (piac, vásár, autóbusz-megálló stb.) — zárt térben azonban (beleértve a munkahelyet, tömegközlekedési eszközöket, üzleteket, közintézményeket) továbbra is kötelező.

Megszűnik az éjszakai kijárási tilalom az oltatlanok/fertőzésen át nem esettek számára, ugyanakkor az üzletek, kereskedelmi, vendéglátóipari, szolgáltató- (pl. edzőterem, uszoda, játszóház, játékterem) és kulturális egységek (mozi, színház, koncertterem) egy órával tovább, 22 óráig tarthatnak nyitva — s utóbbiak befogadóképességük 50%-os telítettségével működhetnek. Természetesen a nézőknek, hallgatóknak be kell mutatniuk a QR-kódos igazolványt, amely alátámasztja, hogy oltottak, kigyógyultak a fertőzésből, vagy negatív a 72 óránál nem régebbi PCR-, illetve a 48 óránál nem régebbi antigéntesztjük.

Fontos módosítás, hogy friss (és persze negatív) PCR-, illetve antigéngyorsteszt nyomán megszerzett, QR-kódos digitális igazolvánnyal az oltatlanok is bemehetnek a bevásárlóközpontokba, plázákba, illetve minden olyan, nem alapvető fontosságú dolgokat árusító üzletbe, ahová több mint egy hónapja nem volt lehetőségük — ugyanakkor a 200 négyzetméternél kisebb üzletekben már nem szükséges zöldigazolvány, de csak annyian léphetnek be az üzlethelyiségekbe, hogy személyenként jusson mindenkinek legalább 4 négyzetméternyi terület, s a bejáratnál fel kell tüntetni, hogy egyszerre hány személy tartózkodhat az üzletben.

Karácsonykor, illetve szilveszterkor és újévkor a vendéglátóipari egységek bármeddig nyitva tarthatnak, viszont csak befogadóképességük 50%-ával működhetnek, a vendégeknek pedig zöldigazolvánnyal (oltott/gyógyult/negatív tesztes) kell rendelkezniük, ugyanakkor szilveszter éjjelén szabadtéri rendezvények is tarthatók, természetesen a szabályok betartásával, amelyeket a szervezőkön kér(het)nek számon.

Ami nem módosult: a klubok, bárok, diszkók továbbra is zárva maradnak, és továbbra is tilos magánrendezvényeket (lagzi, keresztelő, szülinapi parti stb.) szervezni.

Szabó Kinga Mária