Rég nem volt példa arra, hogy megyeszerte ilyen nagy területeket lepjen el a belvíz — tájékoztatott Kovács Ottó lázári mezőgazdasági vállalkozó, falugazdász. Hosszú ideje nem lehet rámenni gépekkel a szántóföldekre, nagy mennyiségű kukorica van a földeken, még találgatni sem lehet, hogy ezek learatására mikor kerülhet sor. Talán 2009-ben volt elmaradva a kukorica betakarítása, de akkor sem ilyen nagy mennyiségben. Jelenleg még nincs gond a kukoricacsövekkel, a probléma az, hogy túl hosszú ideje van vízben a kukoricaszár, s elkezdett rothadni, a legtöbb helyen beleborul a vízbe, így tönkremegy a szár is és a cső is. Jelenleg a szemekkel nincs különösebb gond, a nedvességtartalmuk elég magas, a kérdés az, milyen lesz majd, amikor jön a felmelegedés, és kiolvadnak. Aratni egyelőre nem lehet, mert a jég nem elég erős ahhoz, hogy elbírja a kombájnt, a talaj pedig rövid idő alatt nem fog felszáradni, hiába lesz kevesebb a csapadék.
Kovács Ottó kiemelte, hogy nagyon sok helyen víz alatt van az ősszel elvetett búza és repce. Ezeket márciusban kellene műtrágyázni; ha műtrágyázás után újabb csapadék jelentkezik, akkor azt lemossa. Nagyon sok az okoskodó ilyenkor. Van, aki azt mondja, azért áll a víz a földeken, mert a tulajdonos nem jó technológiát alkalmazott. Most a problémákat nem az okozza, hogy ki hogyan műveli a földjét. A gond az, hogy tele vannak a vízelvezető árkok, és azokból nincs hova továbbfolyjon a víz.
Akinek sikerült időben betakarítania a termést, annak az őszi szántást is sikerült befejeznie, de ezeken a földeken is áll a víz. Van viszont olyan gazda, akinek hatszáz hektár földje van, s ebből száznegyven hektáron még kint van a kukoricája a határban. Olyan gazda is van, akinek háromszáz hektár földjéből százhúsz hektár még nincs felszántva. Van egy olyan régi mondás, hogy a legjobb tavaszi szántás is rosszabb, mint a legrosszabb őszi vagy téli. Nagyon sok gazda csak felületi megmunkálást fog végezni, vagy nehéz tárcsával készítik elő a földeket. A kérdés továbbra is az, hogy mikor mehetnek rá a gépek a földekre. A legelők egy részén is áll a víz, így ott sem lehet előkészítő munkálatokat végezni, pedig ebben az időszakban szokás letakarítani a bozótokat — tette hozzá Kovács Ottó, aki falugazdászként több településen is kapcsolatban áll a gazdákkal. Mindenhol ugyanazzal a helyzettel találkozik, ugyanazokat a panaszokat hallgatja meg. Ilyen körülmények között nagy a bizonytalanság azzal kapcsolatosan is, hogy az elmúlt évet milyen mérleggel zárják az érintett gazdaságok, és megjósolni sem lehet, hogy ilyen kezdés után milyen terméssel kecsegtet majd az idei esztendő.
Elek György