Szatmárnémeti

Lázári az idei Böllérverseny házigazdája

2016.01.13 - 21:16

Jóformán még el sem kezdték szervezni, de máris több csapat is jelezte: február 6-án „harcba száll” a Legjobb Böllér, Legfinomabb Kolbász, Legszebb Karaj, Leghosszabb Hurka és a többi cím elnyeréséért. Január 29-ig várják a csapatok jelentkezését.

Az immár hagyományos és nagy sikernek örvendő RMDSZ Böllérverseny idei, sertésvágásban jeleskedő csapatai február 6-án, szombaton Lázáriban méretkezhetnek meg sertéstrancsírozásban, toroskáposzta készítésben, véres- és májashurka-, illetve kolbásztöltésben, és természetesen ne feledjük el a fogópálinka minőségét és a forralt bor ízletességét sem. Lázáriban a rendezvény helyszínéül az 1065. szám alatti terményátvevő betonozott területét választották, ahol a megyéből és külföldről érkező csapatok, élükön a kiválasztott böllérrel, tájainkon ismertebb nevén hentessel, minden technikát és fortélyt bevetve küzdenek meg a megye legjobb böllére címért. A területen biztosítva lesz az elektromos áram, víz és a boncoláshoz szükséges rakodórács is. A sertést a benevező csapatnak előzetesen kell igényelnie, de a csapatok saját, fülszámozott (!) sertéssel is jelentkezhetnek a versenyre. Szintén előzetesen kell igényelni a disznóperzseléshez való szalmát is, melyet ingyen kapnak meg a csapatok. A böllérverseny népszerűségét és sikerét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az első, Szatmárhegyen megrendezett versenyen még csak 23, a másodikon, Túrterebesen már 42 csapat, majd Nagykárolyban, Sárközújlakon, Tasnádon is több mint 30 csapat mérte össze tudását és ügyességét. Minden részt vevő csapatnak magával kell vinnie a disznótoros ételek elkészítéséhez szükséges hozzávalókat (szerszámok, asztalok, sátor, tűzhely, edények, gázpalackok, rizs, bél, fűszerek stb.). A feldolgozandó disznó fogyasztásra való alkalmasságát állatorvosi igazolással kell bizonyítani, állatorvosi és egészségügyi pont a helyszínen is lesz. A disznó leszúrása, az előírt európai normák miatt, csak kimondottan a kábítószerszám használata után következhet be, ezt a szervezők szintén a helyszínen biztosítják. A rendezvény nívóját növeli, ha minden csapat hoz magával tájjellegű tárgyakat — pl. fateknő, régi hurkatöltő, díszítőkendő —, amelyeket kiállíthatnak, ugyanúgy mint az eddigi versenyen, hiszen ezt is díjazza majd a héttagú — ha nem is gonosz, de nagyon szigorú — zsűri.

Természetesen a helyszínen idén is büfé várja azokat, akik nem vesznek részt a versenyben, de megkóstolnák az ízes falatokat, de a csapatok is megkínálják az érdeklődőket, ha van már valami, amivel elkészültek — elsősorban forralt borral, de toroskáposzta is mindig bőven akad, hiszen elengedhetetlen része a disznóvágásnak. Ráadásul a Borókagyökér Egyesület „szakemberei” egész nap hagyományos ételeket készítenek és látványosan felelevenítenek minden, böllérkedéshez, disznóvágáshoz kötődő hagyományt — ráadásként pedig a házigazdák, farsang lévén, hamisítatlan szalagos farsangi fánkkal várják majd a látogatókat. A jó hangulatról a Bertici Fivérek s majd idő múltán a csapattagok hangszálai gondoskodnak.

„Egyre nagyobb és komplexebb feladat megszervezni a Böllérversenyt, mert évről évre nagyobb az érdeklődés a rendezvény iránt. RMDSZ Böllérverseny ugyan, de nemcsak RMDSZ-csapatok vesznek részt, hiszen sváb, de szilágysági és magyarországi csapatok is egyre nagyobb számban képviseltetik magukat. Szeretettel várjuk a csapatok jelentkezését, pártállástól függetlenül és majd február 6-án a látogatókat is. Menetrend szerinti autóbusz jár Szatmárnémeti és Lázári között, így a „disznóságok” forralt borral vagy pálinkával való leöblítéséről sem kell lemondania senkinek” — mondta lapunk megkeresésére Pataki Csaba szenátor, az RMDSZ Szatmár megyei szervezetének elnöke.

Tasnádi István főszervezőtől pedig megtudtuk: a legfinomabb fogópálinkát, a legjobb toroskáposztát, a leggyorsabb disznóbontót (szúrástól a disznó asztalra kerüléséig), a leghosszabb hurkát, kolbászt, a legfinomabb májas és véres hurkát, a legfinomabb kolbászt és a legízletesebb forralt bort díjazzák majd, s a VI. Böllérverseny abszolút győztes csapata az lesz, amelyik a legtöbb versenyszámban első helyezést ér el.

Január 29-ig várják a csapatok jelentkezését írásban vagy a 0261–713566-os telefonszámon, naponta 8 és 16 óra között.

Az elkövetkező három hétben pedig a részt vevő csapatok „böllértudományi“, gasztronómiai és természetesen pálinka- és borválogatási tanácskozásokat tarthatnak, hogy mindenki kellőképpen felkészülve vegyen részt a böllérversenyen.

 Szabó Kinga Mária