Szombaton 11 órakor Kányádi Szilárd rendezésében kerül bemutatásra Lázár Ervin Négyszögletű kerek erdő című mesejátéka a szatmárnémeti szakszervezetek művelődési házának nagy termében.
A csütörtöki sajtótájékoztatón Bessenyei Gedő István, a Harag György Társulat művészeti igazgatója elmondta, hogy az előadást meghívták a pécsi Gyermekszínház Fesztiválra. Kányádi Szilárd, az előadás rendezője kiemelte, hogy sokat gondolkoztak azon, hogy Lázár Ervin Négyszögletű kerek erdő című mesefüzéréből mely részleteket válasszák ki. A választásban és a kiválasztott mesék egy történetté alakításában segített Bertóti Johanna. Eddig nagyon sokan feldolgozták ezt a mesét, mindenki a maga értelmezésében, ez a történet pedig azzal színesedett, hogy megzenésített verseket is írtak hozzá. Lázár Ervin meséi elsősorban felnőtteknek szólnak, mesefigurákon keresztül, mesefigurák által, mesefigurákba rejtve olyan gondolatokat boncolgatnak, melyek elsősorban a felnőtteket érintik. Lázár Ervin így beszél olyan alapvető témákról, mint szeretet, egymás feltételek nélküli elfogadása, a problémákhoz való hozzáállás, valamint az, hogy a mindennapjainkban hogyan alakítunk ki, illetve van-e lehetőségünk kialakítani egy varázsszigetet, mint amilyen a négyszögletű kerek erdő, és ha igen, ezen belül hogy telnek, telhetnek a mindennapjaink. Kányádi Szilárd hangsúlyozta, hogy az előadás amiatt lesz sikeres, mert egy olyan csapat készítette, melynek minden tagja a közös sikerért dolgozott.
Bessenyei Gedő István, a társulat művészeti igazgatója hozzátette, hogy Moldován Blanka és Bertóti Johanna teljesen új és egyéni megzenésített versekkel tette színesebbé a darabot.
Bertóti Johanna dramaturg és dalszövegíró elmondta, hogy nagyon közel állnak hozzá a gyerekműfajok, úgy színházi, irodalmi, mint zenei téren és ez a három most találkozott. Kihívás volt ez a munka, hiszen Lázár Ervin műve egy nagyon sokszor feldolgozott, klasszikus mű, nem könnyű újat alkotni. Nagyon fontos a tisztelet Lázár Ervin műve iránt. Úgy kellett valami egyedi viszonyulást belevinni ebbe az előadásba, hogy nem ismerték az eddigi feldolgozásokat. A dalszövegek írása egy fantasztikus munka volt számára. Igyekezett követni Lázár Ervin szellemiségét, minden figurához külön világot próbált teremteni.
Moldován Blanka zeneszerző arról beszélt, hogy a gyermekelőadások készítésekor a zeneszerzők nem veszik elég komolyan a gyerekeket, kicsi, gagyi zenécskékkel tűzdelik tele az előadásokat. Ő ezt megpróbálta elkerülni és nagyzenekari hangzású, elektronikus zenét írt.
Elek György