Megfelelő ütemben folyik a nagykárolyi Károlyi-kastély parkjában található Lovarda épületének bővítése-felújítása egy közös HU-RO projekt keretében, ahol 13 éve az Equus Lovasegyesület működik. Jövő év augusztus 31-re kell a munkálatot befejezniük.
Két hónappal ezelőtt került sor arra a projektbemutatóra, amelyet követően megkezdődtek a nagykárolyi Lovarda épületének bővítési-felújítási munkálatai. Az 1101/124/2.1.3-as számot viselő projekt készítője Nyírbátor és Nagykároly önkormányzata. (Projektvezető a magyarországi város, társpartnerek a nagykárolyi önkormányzat és a nyírbátori görögkatolikus egyház. A projekt keretében Nyírbátorban építenek egy lovardát, egy látogatóbarát központot, és restaurálják az ottani görögkatolikus templomot.) Nagykárolyban az egykori grófi Lovarda épülete újul meg, melyben 13 éve az Equus Lovasegyesület működik.
A kivitelezés során felépítik a Lovarda évekkel ezelőtt leomlott részét, restaurálják a barokk istállókat, és a kastélyba egy 24 figurából álló panoptikumot készítenek. Ezek a figurák a Károlyi család tagjait mutatják be, illetve a város művelődési életében szerepet játszott személyeket. Társpályázó még a projektben a nyírbátori Hagyományőrző Lovasegyesület, mely az épülő lovardát üzemelteti majd, illetve Nagykárolyban a már említett Equus Lovasegyesület, amely a kibővített lovardát fogja működtetni.
A Lovarda működése az elmúlt 13 évben folyamatos volt, a projekt révén az Equus Lovasegyesület tagjai azt remélik, hogy beindul a lovasturizmus is a városban. A Lovasegyesület révén így is napi szinten tartanak foglalkozásokat, egész nyáron be vannak táblázva. Lovaikon egészséges és sérült gyermekek egyaránt lovagolnak, ismerkednek a környékünkön egykor nagy hagyománnyal rendelkező lovassporttal.
A kivitelezés jól halad, mondta el lapunknak nyilatkozva Veress Anikó. A lovaglóterem falai már állnak, ezekre kerül a tetőszerkezet betonfödémje, majd következik a tetőszerkezet felhelyezése. A Lovarda meglévő részének tetőszerkezeti munkálatai is folynak, a napokban érkeznek majd a székely ácsok, hogy felhelyezzék azt az alumíniumborítást, mely lefedi az épületet. Bár az „alumíniumborítás” elnevezés kissé vészjóslóan hangzik, a projekt készítői elmondták, igyekeztek olyan burkolóelemet választani, amelyik az idő viszontagságainak is ellenáll és a szemnek is kellemes látványt nyújt majd. A tetőszerkezetbe beépítenek még három természetes világítást és szellőzést biztosító ablakot.
Az istállóban található oszlopok restaurálása is folyamatban van. Kőporból öntött díszes motívumok láthatóak az oszlopfőkön, melyeket szakemberek állítanak vissza eredeti formájukba. Megbontották az oszlopokat, hogy minél pontosabban levehessék a negatívokat az eredeti formába való visszaállítás érdekében, hangsúlyozta Veress Anikó.
A projekt összértéke 1 536 230 euró, ebből Nagykárolynak 675 434 euró jut. Nagykároly önrésze, azaz, amit a városnak kell hozzátennie: 13 000 euró. A projekt végrehajtását követően az épület első részében lesz egy látogatható lovasklubszerűség, amelynek a lovarda felőli része egy erkélyben végződik. Innen látni lehet majd a lovaglóteremben éppen zajló foglalkozásokat. A mozi gépháza felőli részben is lesz egy erkély, és itt egy konferenciaterem is helyet kap. A lovaglóterem ideális körülményeket teremt majd gyermeklovaglásra és az elegánsabb lovaglásra. „Csillárok, fények, kellemes, a helyhez illő zene és hangulat, ezt szeretnénk nyújtani az ide látogatóknak” — magyarázta Veress Anikó.
(Kovács Jenő polgármester és az Equus Lovasegyesület egyik tagja között egyébként fogadás is köttetett: vajon a Károlyi-kastély vagy a Lovarda vonzza majd a legtöbb turistát a jövőben? Kovács Jenő a projekt indításakor azt mondta, szívből drukkol, hogy az Equus nyerje a fogadást.)
Tőtős Tímea