Év végére kész kell legyen a szabadidős övezetté alakított Szamos ártér Szatmárnémetiben, hacsak az időjárás másképp nem gondolja. 22 ezer négyzetméteres területet kapnak meg a városlakók.
Idén december harmincegyedikére lesz park a Golescu és a Decebal hidak között, a Szamos jobb oldalán Szatmárnémetiben.
A töltésről is sok mindent látni, de mi pénteken végigjártuk a kulisszák mögötti területeket is. Tudunk már mindent, hogy hol, mi lesz az ártérben, köszönjük a kivitelező Tarr&Tarr Kft. mérnökének, hogy ennyi mindent elárult a beruházásról.
A játszótér
Az ártérbejárást a Decebal hídnál kezdtük, ahol az első építmény egy szebeni mintára készült játszótér, amely a világszerte ismert és elismert, kifejezetten jó minőségű MMCité márkájú elemekből készült. Húsz év garancia van ezekre, de nem „vandál-állóak”. Fitneszgépek is lesznek itt, infópanel, kukák, és padok.
A Decebal híd alá futó járda végén lesznek az övezet mellékhelyiségei.
Akadálymentes rámpa
Ugyanitt fémsínek futnak fel a töltésre. Megtudtuk, hogy ez mozgássérült/mozgáskorlátozott le- és feljáró lesz, nem pedig biciklis felhajtó, mert biciklisáv az ártérben nincs!
Hasonló szerkezet lesz itt a töltés túlsó, város felőli oldalán is. A töltés tövében kiszélesített járda már lehetővé teszi a mozgásukban korlátozottak közlekedését, itt fognak tudni átjutni a töltésen a szabadidős övezetbe tartó kerekesszékesek.
A rámpákon pihenők is lesznek (mint a lépcsőházakban), illetve korlát is, a biztonság kedvéért.
Torna, mozgás
A Golescu híd felé haladva, a következő építmény egy fitnesz park a mozogni, tornászni vágyóknak.
Itt a burkolat is érdekes, mert a fehér mozaik kikapcsolt betonból készült, savval volt kezelve, majd adott idő elteltével lemosva, hogy a tervező által elvárt borzolt felületét megkapja.
Érdemes lesz majd végigmenni rajta.
A rendezvényhelyszín
A sétálóövezet felénél, a Barátság híd lábánál épül a színpad. Ez és környéke madártávlatból nézve emberi szemet formáz, a 160 négyzetméteres emelvény fémvázra épül, de beton is segíti a stabilitást.
A töltés oldalában szintén fémvázra szerelt, impregnált és hőkezelt északi fenyő lécekkel burkolt, 31 méter széles, 13 soros, 4 lépcsősoros lelátó 800 férőhelyes lesz. A színpad hátsó része lambériázott fém pergolával lesz védve a széltől és direkt napfénytől, illetve a színpad hátsó része alulról jövő megvilágítással lesz ellátva.
Virágágyások is lesznek a színpad körül, a színpad és a Szamos közé pedig - cikkcakkban -, fehér fűzfák kerülnek, hogy tíz év múlva a lelátóra is jusson árnyék.
A stég
A színpad mögötti, vízszintváltozást tűrő stég a vízen érkezőké, kajakosok, kenusok, SUP-osok érkezhetnek, indulhatnak innen, hasonló létesítmény fogadja őket az ártéri park Decebal híd felőli részén is, ahol a vízügy régi mérőállomása található.
Expo-pavilon
A gyalogoshíd másik oldalán épül a 220 négyzetméteres nyári kiállítói pavilon, amely szintén fémvázas, és északi fenyő burkolatot kap ezekben a napokban. Mind a négy oldalán nyitott lesz, sőt a tetején is, ahol az elképzelés szerint a beltérbe ültetett bambusznád kandikál majd ki. A tető be lesz ültetve fűvel, virágokkal, bokrokkal.
Mintegy állandó kiállításként a pavilon két külső falán törésbiztos üvegbe égetett fotókon köszönnek majd vissza a ’70-es árvíz fényképezett emlékei.
Függve-pihenés
A Golescu híd felé továbbhaladva, a jobb parti ártér utolsó traktusában lesz egy függőágy-övezet, ahol fákra szerelt vászonágyon lehet majd ejtőzni. De lesz itt több pad is, például azoknak akiknek nem jutott vízszintes pihenőhely
Princz Csaba
(A szerző felvételei)