Befejeződött a Károlyi-kastély mellett az erdődi vár felújítása is, ami naponta látogatható, de a turistákat csak az üres termek várják. Csak román nyelven biztosított az idegenvezetés.
Már messziről látszik, hogy az egyik felújított bástya teljesen eltér attól, amit régi képeslapokon láthatunk. Egyfajta modernizált változat, ami semmiképpen sem tükrözi a kor építészeti stílusát. A várhoz egy kaviccsal vastagon leszórt út vezet, amelyen nehéz elhaladni, majd egy fa hídon áthaladva jut el a látogató a várudvarra. Mintha még most is tartanának a felújítási munkálatok, az udvaron elszórtan építőanyag hulladékot találunk, illetve a bástya egykori darabjai vannak egymásra rakva. Ez a néhány megmaradt darab emlékeztet csupán a múltra. A bástyára előbb vasból készült kőlépcső, majd feljebb falépcső vezet. Az üres termek nem sok látnivalót nyújtanak. A falakon még ott van a lecsurgó mész, az alagsor falai már vizesek, több helyen kezdenek penészedni, elképzelhető, hogy hamarosan átüt a salétrom a cement vakolaton.
Múzeum lesz
A kastély munkanapokon 8–16 óra között látogatható, egy muzeológus román nyelven ismerteti a kastély történetét, ottjártunkkor épp egy kolozsvári magyar család érkezett látogatóba. A tervek szerint a kastély a Szatmár Megyei Múzeum részeként fog működni, de azt még nem lehet tudni, hogy az üres termeket mivel rendezik be. A szolgálatos muzeológus, aki Erdőd város polgármesteri hivatalának alkalmazottja, úgy tudja, hogy nagyon sok olyan múzeumi tárgy van, ami Erdőd városhoz és a kastélyhoz kötődik, ezeket jelenleg a megyei múzeumban őrzik, most folynak az egyeztetések, hogy melyek azok a tárgyak, amelyeket Erdődön fognak kiállítani. Ilyen az a két világháborúban részt vett, de az erdődi vár környékén elesett katona csontváza, amit a vár felújítása előtt végzett régészeti ásatásokkor tártak fel. Nem kerül vissza viszont a Szatmári Római Katolikus Püspökségen lévő oltár, ami előtt Petőfi és Júlia örök hűséget fogadott.
Az erdődi vár fel van újítva, most már látogatható, de nem biztos viszont, hogy a Károlyi család, vagy akár Szendrey Ignác büszke lenne rá.
Elek György