A torony megnyitása nem csak a panoráma és Isten teremtett világának megcsodálására csábít, de kiállításokat is szerveznek majd ott, illetve visszahelyezik oda a felújítás alatt álló barokk oltárt, amelynek a toronyban volt az eredeti helye — mondta László Attila főesperes-plébános a Szent Mihály Római Katolikus plébánia által szervezett sajtótájékoztatón pénteken.
A 700 éves, gyönyörű és emblematikus istenháza toronya április 25-én nyílik meg a látogatók előtt, akiket hetente három napon, szerdán 10:00–17:30, szombaton 10:00–17:30, vasárnap pedig 12:10–17:30 óra között várnak, előzetes időpontfoglalás alapján — ezt a szentmihalytemplom.ro weboldalon lehet megtenni.
Biztonsági okok miatt a torony 40 méteres magasságban lévő erkélyére legtöbb tíz látogatót engednek fel egyszerre, és a látogatási idő alatt előnyt élveznek a bejelentkezett csoportok/egyéni látogatók, ám ha valaki időpont foglalása nélkül érkezik, de a torony erkélyén tartózkodók száma nem haladja meg a tíz főt, akkor felmehet ő is.
Mint a tájékoztatón elhangott, a látogatókat arra kéri a plébánia vezetősége, hogy a látogatás ideje alatt minden körülmények között tartsa be a kihelyezett írásbeli utasításokat, a templomőr, a felügyelő, a kísérő szóbeli biztonsági utasításait. Figyelmeztetnek mindenkit: a torony látogatásáról személyes fizikai állóképességét és egészségi állapotát felmérve, értékelve döntsön ugyanis a torony teraszáig 200 lépcsőfokon lehet feljutni, fenn a harangok — a Nagyboldogasszony-, a Szent Mihály-harang, valamint a Gábriel és Rafael arkangyal-harang — minden negyedórában erőteljes hangjelzés van a látogatás ideje alatt is, erre is számítsanak. A lépcsőkön 4-5 lépcsőfok követési távolság meghagyása javasolt. A le- és felfelé közlekedők találkozása esetén a biztonság szem előtt tartása mellett az egymással szembeni alapvető udvariassági normák javasoltak.
Tilos a harangok és rögzítőelemeik érintése, kopogtatása, mozgatása, ugyanígy tilos a rögzítőelemek, világítótestek, villamosvezetékek érintése — s bár ezek a tilalmak magától értetődőknek tűnnek, László Attila beszámolójából kiderült, hogy sajnos nem így van. Tavaly a Kolozsvári Magyar Napok idején lehetséges volt a tornyot látogatni, és ez idő alatt rossz tapasztalat is gyűlt: csavarokat szereltek le és vittek el, firkálni próbáltak a legkülönbözőbb felületekre, a frissen restaurálta falaktól a harangokig — az ilyen viselkedéstmindenképpen szeretnék szűrni, megszüntetni, kulturált látogatási feltételeket teremteni. „A társadalmat nevelni kell, ennek elsősorban a családban kellene megtörténnie, de az iskola is tehetne azért, hogy kialakítsa az emberekben a kellő tiszteletet. Mindenképpen azt kellene tudatosítani az emberekben, hogy ne hagyják figyelmen kívül azt a rendet, ami megtart bennünket emberként” – fogalmazott a főesperes-plébános.
Hírszerkesztő