Szatmárnémeti

Látogatás a KÉK csoportoknál

2015.04.23 - 11:29

A Keresztény Élet Közössége szentignáci szellemisége révén lehet különleges – mondta Luke Rodrigues SJ április 19-én, Szatmárnémetiben.

 

A Szatmári Római Katolikus Egyházmegyében működő csoportoknál tett látogatást Luke Rodrigues SJ, a Keresztény Élet Közössége (KÉK) szentignáci lelkiségű nemzetközi mozgalom egyházi asszisztense április 19-én. A KÉK katolikus világiak világméretű közössége. Tagjai életüket az ignáci lelkiség alapján alakítják a lelkigyakorlatok szerint. A KÉK azt kívánja, hogy tagjai lélekben mozgékonyak legyenek, folyamatosan késszé tegyék magukat arra, hogy meghallják Isten hívását, és erre készséggel válaszoljanak egész lényükkel mind a közösségben, mind a közösség segítségével. Lelkisége célját a következő mondat fejezi ki legtisztábban: Mindenben keresni és megtalálni Istent. Szellemisége három pillérre épül: a szentignáci lelkiség, csoportban való rendszeres találkozás és a küldetés megtalálása.

Luke Rodrigues SJ április 19-i, szatmárnémeti előadásában bemutatta a nemzetközi közösség működését. Mint elmondta, a világon 60 nemzeti közösség tartozik elismerten hozzá, 25 000 elkötelezett taggal. Ebben a számban pedig még nincsenek benne azok a közösségek, melyek úton vannak a hivatalos csatlakozás felé — így a szatmáriak. Beszélt a nemzetközi közösség felépítéséről, hangsúlyozva, hogy a struktúra ugyan szükséges a működéshez, de segítségnek kell tekinteni és nem célnak. A minden közösséget egybegyűjtő, legutóbbi — 2013-mas — nemzetközi találkozó Libanonban volt, amely négy területet emelt ki a tagok számára a szolgálat lehetőségeként: a szegénységet, a családot, a teremtett világ védelmét és az ifjúságot. Ezeken a területeken persze sokan tevékenykednek és szolgálnak, a KÉK azonban éppen szentignáci szellemisége révén lehet más, lehet különleges.

Részletesen szólt a misszió témájáról, hangsúlyozva, hogy a Keresztény Élet Közösségébe való meghívás mindenkinek Istentől jön, ebből adódik személyes jellege. A missziónak ugyanakkor három szintjét különböztette meg. Az első: a Krisztus-követés mindennapokban való megélése, a közvetlen környezetben, családban, munkahelyen. Ebben a csoportnak nem csak támogatnia kell a tagot, hanem kihívást is adnia. A második: az egyén szintje — a csoport tagja felismeri azt, hogy küldetése van valamilyen területen embertársai szolgálatára. Ebben is támogatja őt a csoport, segít neki döntéseiben. A harmadik szint pedig az egész csoport küldetésére vonatkozik, amit fel kell ismerjen: hogyan tudja csoportként az embertársakat szolgálni. Ez általában intézményes keretben valósul meg, és nagyfokú elkötelezettséget igényel.

A rendezvényen részt vevők örültek, hogy bepillantást nyerhettek a KÉK nemzetközi működésébe, még inkább megérthették a keresztény küldetést. A látogatás így fontos lépés volt az erdélyi csoportok nemzetközi közösséghez való csatlakozása szempontjából. A találkozón a Szatmári Egyházmegyében mintegy harmincan vettek részt Máramarosszigetről, Nagybányáról, Nagykárolyból és Szatmárnémetiből. Az egyházmegyében egyébként hat csoport jár a KÉK úton. Ők fontosnak érzik a rendszeres találkozást, a szentignáci lelki út megélését. Egyéni misszióval mindannyian rendelkeznek, a csoport pedig keresi a maga küldetését, a megmutatkozások, tanúságtételek lehetőségét.