Szatmárnémeti

Lassan lehet bejutni Romániába

2015.02.12 - 08:43

Az utóbbi hetekben jelentősen megnőtt a várakozási idő a Csengersima—Pete határátkelőnél, a magyarországi határőrök ugyanis minden gépkocsinak és utazónak számítógépes rendszerbe rögzítik az adatait.

Az adatok rögzítése miatt az eddig megszokott 3–5 perces határátlépés alaposan meghosszabbodott, sok bosszúságot okozva azoknak is, akik lakhely–munkahely között „ingáznak” át a határon, de azoknak is, akik magánutazóként jönnek. A legnagyobb sorok február 9-én, hétfőn alakultak ki, amikor a hazatérni akarók délután már több órás várakozásra voltak kárhoztatva. Az esettel kapcsolatban megkerestük a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányságot és arra is szerettünk volna választ kapni: e szigorított ellenőrzések meddig tartanak, folyamatosak lesznek-e egy meghatározott időpontig, mire/mekkora várakozásra készüljön fel, aki Romániába akar belépni, illetve az adatok számítógépes rendszerbe való bevezetése egyfajta szűrésre szolgál -e? A szerkesztőségünkbe tegnap eljuttatott hivatalos válasz szerint: „A csengersimai határátkelőn eseti jelleggel kialakult, többórás várakozási idő kivételesnek mondható. Az időnként hosszabb várakozási idő szinte minden esetben a megnövekvő utasforgalom következménye. Ilyen esetekben a Határrendészeti Kirendeltség a szolgálat átcsoportosításával, újabb sávok megnyitásával igyekszik csökkenteni a sort. Az utazóknak azt tanácsoljuk, hogy indulás előtt mindig tájékozódjanak az aktuális várakozási időkről a rendőrség internetes portálján a folyamatosan frissített Határinfo oldalon: http://www.police.hu/hirek-es-informaciok/hatarinfo.”

Bár általában a szigorított, azaz tüzetesebb ellenőrzésre vonatkozó parancsok „derült égből villámcsapásként” érkeznek a határátkelőknél szolgálatot teljesítőkhöz — és ez így is logikus — Szatmár megye két határátkelőjénél (Pete—Csengersima és Csanálos—Vállaj) már több hete nehézkes az átkelés, pontosabban az ország területére való belépés. A magyarországi határrendészek ugyanis minden gépkocsi és a benne utazók adatait számítógépes rendszerben rögzítik és ez bizony jelentősen meghosszabbítja az átkelési időt — ráadásul ha valaki naponta többször is átlépi az országhatárt, minden alkalommal újra és újra bevezetik a rendszerbe.

Tegnap délben Csengersima-Peténél – amikor két bejövő-sáv működött és körülbelül 10–12 gépkocsi várakozott belépésre — 18 percig tartott az átkelés, s mint várakozás közben tapasztaltuk, valóban tüzetesen ellenőriztek: nem csak az autók csomagtartójába néztek be, hanem a motorháztetőt is felnyitották, ellenőrizve a törzskönyvben szereplő sorszámokat. Arra a kérdésünkre: vajon meddig lesz életben ez a szigorított vizsgálódás és adatrögzítés (hiszen ez utóbbi igényel több időt), azt a választ kaptuk: „Nem tudjuk. Központi utasítás, hogy minden személy adatait bevezessük a rendszerbe, még akkor is, ha naponta többször jön át. Ezért gyűl a sor és kell annyit várni — pedig mi igyekszünk, de legalább 2–3 perc egy személy adatainak rögzítése.” Azaz egy négy utassal érkező autó esetében átlag 10 perc — s egy olyan jelentős forgalmat bonyolító határátkelőnél, mint Csengersima-Pete, bizony könnyen kocsisorok alakulhatnak ki.

Adatrögzítés természetesen a Csanálos-Vállaj határátkelőnél is történik, de mivel ott sokkal kisebb a forgalom, gyorsabban is át lehet jutni, ezért annak, aki siet vagy el akarja kerülni a torlódást, érdemesebb ott hazajönnie.

 

 

Szabó Kinga Mária