Szatmárnémeti

Lassan kiöregszenek a háziorvosok

2019.02.07 - 14:45

Több mint 500 romániai településen nincs családorvos, vagy kevesebb rendel, mint ahányra szükség lenne. Sok helyen magas az átlagéletkor és hiányzik az utánpótlás.

A romániai háziorvosi rendszer az összeomlás szélén áll, mert az ország vezetése rendszeresen elhanyagolta — közölte az Országos Háziorvosi Szövetség (SNMF). A szakemberek elégedetlenek a tervezett, 2019-es költségvetéssel, és összeállítottak egy interaktív térképet is, amely megmutatja, hogy honnan hiányoznak a családorvosok, illetve hol rendelnek a szükségesnél kevesebben. A térkép szerint több mint félezer szakember hiányzik a rendszerből, a legérintettebbek pedig a délkeleti és északkeleti országrészek. A szomszédos Szilágy megye is komoly háziorvoshiánnyal küzd, ellenben Szatmár és Bihar megye ilyen tekintben jól áll. „Bár családorvosokból egyelőre nincs hiány, ez nem lesz sokáig így. A más országokba elvándorló orvosok negyede családorvos, általános orvos, de egyre inkább kiöregszik a szakma. Szatmár megyében és másutt is 60 év a háziorvosok átlagéletkora, ráadásul nem igazán van utánpótlás. A fiatal orvosokat azonban nemcsak az alulfinaszírozottság, hanem a körülmények is elrettentik” — magyarázta dr. Călin Bumbuluţ, a Román Orvosi Kamara alelnöke és a Szatmári Családorvosok Szövetségének elnöke, aki az idei évtől az Általános Orvosok Európai Szakszervezetének (UEMO) elnökségét is ellátja.

Amint azt már korábban is kihangsúlyozta: egy háziorvosi szolgáltatásokat nyújtó rendelő bruttó jövedelme átlagosan 14 500 lej — ebből kapja a fizetését az orvos, az asszisztens, ebből kell kifizetni az adókat, a bért, a rezsit, esetleges javítások, felújítások költségeit, a fogyóeszközöket is ebből szerzik be, tehát mindent, ami a működéshez szükséges.

Az Országos Egészségbiztosító Alap (FNUASS) 5,7 százalékát fordították eddig a családorvosi rendszerre, de ez nagyon kevés: Bumbuluţ doktor és a háziorvosok egybehangzó véleménye szerint a zökkenőmentes működéshez és fennmaradáshoz legalább 10 százalékra lenne szükség.

 

Bumbuluţ Krisztina