Szatmárnémeti

Lassan hajts, tovább érsz, és ne petárdázz!

2018.12.31 - 08:00

Rendőrökkel és radarokkal lesznek tele a megye útjai a szilveszteri minivakációban is, akik a gyorshajtókra és részeg sofőrökre vadásznak — a közrendészek pedig a petárdázókra. Aki nem bírja már a sorozatos pufogtatást és a szomszéd túl hangos buliját, hívja a 112-t!

Akárcsak a karácsonyi minivakáció napjaiban, évváltáskor is több száz csendőr, rendőr és közlekedésrendész (no meg radar és radarpisztoly) teljesít szolgálatot Szatmárban, illetve a megye útjain. A közlekedési szabályok és a sebességhatárok, valamint az alkoholmentes italok kortyolása elsősorban mások és önmagunk testi épségének, életének megőrzése érdekében fontos a karácsonynál sokkal „bulizósabb” szilveszter elő- és utónapjaiban — de nem árt a bírságok csípős borsosságával is tisztában lenni, mielőtt két lábbal taposnánk a gázpedált.

A közlekedésrendészet emlékeztet, hogy 50 vagy annál több kilométer/órás sebességgel túllépni az adott útszakaszon érvényes sebességhatárt (például lakott településen belül 100–110-zel átrobogni) kihágásnak minősül, és 9–20 büntetőpontot, azaz 1305–2900 lej közötti bírságot jelent a sofőr számára, „mellékbüntetésként” pedig a jogosítványát is bevonják 90 napra, és természetesen azt is megbírságolják, aki „csak” 20–30 km/h-s sebességgel lépte túl a megengedett határt. Hasonló összegű bírságokra és jogosítványa bevonására számítson az is, aki ittas állapotban vagy tudatmódosító szerek fogyasztását követően ül a volán mögé, amennyiben nem követ el bűncselekménynek minősülő tettet (nem okoz bármilyen balesetet), s azt is jó tudni: ha a jogosítvány visszaszerzését követő hat hónap alatt a sofőr újabb kihágást követ el, akkor már 120 napra inthet búcsút a hajtásinak. 

Pezsgő pukkan, petárda robban…

Egykor a rossz szellemek elűzésére szolgált az éjféli zajkeltés és templomi harangozás, a régi szokás azonban napjainkra rossz petárdázássá torzult. Óév utolsó, új év első napja s természetesen szilveszter éjszakája valóságos „rémálom” a tűzoltók (a durranásokat kevésbé szeretők no meg a házi kedvencek, főleg a kutyák) számára, hiszen a nagy ünneplésben figyelmetlenül vagy felelőtlenül elhajigált csillagszórók, engedélyezett mini tűzijátékok és szigorúan tiltott petárdák, rakéták potenciális tűzeset- és balesetforrások. Épp ezért mind a katasztrófavédelmisek, mind a rendőrök arra kérnek mindenkit, fogadják meg tanácsaikat, és tartsák be a szabályokat az év végi biztonságos szórakozás érdekében — annál is inkább, mert borsos pénzbírsággal és bűnvádi eljárással kezdheti az új évet, aki petárdázik vagy más, tiltott pirotechnikai eszközökkel fűszerezi a szórakozást (mások rémisztgetését). Bár a rendőrök folyamatosan razziáznak, és jelentős mennyiségeket foglalnak le az illegális pirotechnikai eszközökből, illetve sokan le is buknak kereskedelem (csak tegnap 60 (!) kilogrammnyi pirotechnikai eszközt foglaltak le egy kisgércei férfinál) vagy használat miatt, bárki könnyedén beszerezheti ezeket a veszélyes „játékszereket” a piaci vagy kapualji és az internetes árusok bőséges kínálatából — köztük a pillanatnyi „slágernek” minősülő, ágyúlövésre vagy hatalmas durrdefekt robbanására hasonlító, robbanótöltetes eszközt. Akik pufogtatás nélkül nem tudják elképzelni az évváltást, azok a törvényesen használható tűzijáték-terméket kizárólag engedéllyel rendelkező forgalmazótól vásároljanak, és úgy tárolják azokat, hogy a gyermekek ne férhessenek hozzá! Olvassák el a használati útmutatót, és mindig tartsák be az abban foglaltakat, a sérült, meg- vagy átnedvesedett, hibás vagy lejárt szavatosságú termékeket pedig ne használják, hiszen könnyen felrobbanhatnak! A pirotechnikai eszközök legtöbbje szabadtéri felhasználású, ezért zárt térben soha ne működtessék ezeket, ne hajoljanak föléjük, figyeljenek rá, hogy függőleges útjában ne álljanak akadályok, s győződjenek meg róla, hogy a közelben nincsenek gyúlékony anyagok — a négy emeletnél alacsonyabb épületek 50 méteres körzetében, az ennél magasabbak esetében pedig 100 méteres körzetben tilos tűzijátékozni; a magasfeszültségű elektromos berendezések és gázzal működő berendezések 500 méteres körzetében pedig bármilyen pirotechnikai eszköz használata tilos. Mint ahogy értelemszerűen szigorúan tilos gyalogosok között, a járdákon, sétányokon, a közúti forgalomban, parkoló gépkocsik között és alatt…

Akik pedig már nem bírják elviselni a sorozatos „robbantásokat” (vagy az órákon keresztül maximális zenei és más hangerővel házibulizó szomszédot), nyugodtan hívják a 112-es egységes segélyhívót, mert bármennyire szilveszter is van, a közrendészek nem ünnepelnek.

 Szabó Kinga Mária