Belföld

Lassan elnéptelenedik az ország

2018.11.09 - 15:17

2050-re az európai országok közül Románia fog a leginkább elnéptelenedni — derül ki egy nemrég közzétett szociológiai jelentésből. A következő 32 évben a lakosság 23 százalékát elveszítjük.

 

Románia az az európai ország, amelyik a leginkább elnéptelenedik 2050-re — ezt a következtetést vonta le egy amerikai szervezet számára készült jelentés (Population Reference Bureau). A szociológusok szerint az elöregedő népességgel és a csökkenő termékenységi rátával a román állam elveszíti lakossága 23 százalékát a következő 32 évben.

A világ nagyon sok országára egyre jellemzőbb a romló korösszetétel, azaz a születések és a munkaképes lakosság számának folyamatos csökkenése, a lakosság elöregedése. Ez a tendencia egyre nagyobb problémákat okoz az idősebb népesség nyugdíjainak, egészségügyi és egyéb szolgáltatásainak kiegyenlítésében. Sok esetben úgy próbálják orvosolni mindezt, hogy több ideig próbálják a munkaerőpiacon tartani az idősebb lakosságot. Ez már Romániában is észrevehető, hiszen a munkáltatók, ha félénken is, de egyre inkább nyitnak az 50 éven felüli munkavállalók felé, egyre többen alkalmaznak idősebb, 2–3 évvel a nyugdíjkorhatár előtt álló személyeket. Az egészségügyi szakemberhiány miatt például a hazai honatyák olyan törvénymódosítás alapjait tették le, amely lehetővé tenné, hogy a 65 éven felüli orvosok tovább dolgozhassanak, ha van rá igényük.

A romániai szociológusok szerint idehaza a fiatalok elvándorlása jelenti a legnagyobb problémát, ami a 2000-es évek óta folyamatos, a fennálló gazdasági instabilitás mellett pedig továbbra is az lesz. A húszas-harmincas korosztály tagjai inkább külföldön vállalnak munkát, a határokon túl válnak szülőkké. A nők már csak 27–28 éves koruk körül kezdenek el a gyermekvállaláson gondolkodni, főként azért, mert a fiatalabb éveikben iskolába járnak, karriert építenek, de nincs annyi bölcsőde, óvoda sem, amennyire szükség lenne, dadát pedig kevés húszas éveiben járó pár tud megfizetni.

 

Bumbuluţ Krisztina