Valószínűleg sokan hitetlenkedve legyintenek, amikor azt hallják, hogy idén télen már valóban lehet majd siklani a lunaforrási sípályán — és rezignáltságuk nem is alaptalan, hiszen számtalanszor hallották már ezt a kijelentést a több mint három évtizede zajló, többszöri tervmódosításon átesett, többször hosszú időn keresztül csak stagnáló beruházással kapcsolatosan. De úgy tűnik, most már tényleg véget ér a végtelen történet, „ha a kivitelező képes lesz lezárni a pályázatot.
A kivitelezés 98,5%-ban kész van, gyakorlati, fizikai munka nincs már sok: egy-két villanyvezeték megerősítése, pár fix védőháló (kőfogó) elhelyezése, amelyeket csak nyáron lehet feltenni, apróbb munkálatok a közel 19 000 köbméternyi víz befogadására alkalmas tározónál, amely a Ţiganului patak vizét gyűjti egybe — szóval gyakorlati munkából már nincs sok, annál inkább a papírmunkából. S mikor minden kész, az egész rendszert le kell tesztelni, meg kell ejteni a felvonó próbajáratait — úgy tervezzük, erre július hónapban kerül sor, s ha minden az elképzeléseink szerint alakul, és megkapja az ISCIR-engedélyt, munkába is áll, amennyiben a nyári turisták, kirándulók részéről lesz rá igény. Bár nem hiszem, hogy ne lenne, hiszen különleges kaland és különleges élmény a felvonó székéből, madártávlatból gyönyörködni a vidékben, hegyekben” — magyarázza Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke. Merthogy Lunaforrás nem csak a téli sportok szerelmeseit várja. Értelemszerűen a hideg évszakban elsősorban sízők, hódeszkázók, szánkózók látogatnak majd oda, birtokba véve a 2100 méteres lesiklópályát, viszont szeretnék, ha az év többi szakában sem hiányoznának a kirándulók, turisták — mint ahogy a vadregényes vidék rengeteg túrázót vonz most is —, így azt tervezik, hogy a felvonó folyamatosan működik majd, és azt az elképzelést sem vetették el, hogy az extrémebb sportot kedvelők számára — akár gyakorlóhelyként is — drótkötélpályát is kialakítanak majd.
Mint a tanácselnök elmondta, nem sokkal korábban, a Lunaforrási Közösségi Fejlesztési Társulás igazgatótanácsának gyűlésen fogadták el a társulás idei költségvetését, és a turisztikai övezet megfelelő működése érdekében az igazgatótanács vásárolna egy lánctalpas hókotrót, egy markolófejet, valamint egy növényzetaprítót a terület és a pályák rendben tartására, emellett pedig beszereznének egy megfigyelőrendszert, egy motoros szánt és egy négykerekű motorkerékpárt is.
„Valóban már csak az utolsó lépések vannak hátra a végső átvételig — és persze a végső átvétel nem jelenti majd azt, hogy nem lesz szükség további munkára, hiszen a közösségi fejlesztési társulás — mondjam úgy — kézen fogva kell járjon az egész övezet fejlesztésével, nagyon pontosan meg kell határozni, kinek mi a feladata, tennivalója, és naptár szerint azokból mikor mit valósít meg” — tette hozzá Pataki.
Szabó Kinga Mária