Szatmárnémeti

Küzdelem az Alzheimer-kór ellen

2019.09.21 - 08:19

Ma van az Alzheimer-kór elleni küzdelem napja, melynek idei mottója: „Ne feledjük azokat, akik felejtenek!” — tájékoztatta lapunkat a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság.

Az idei Alzheimer-kór elleni küzdelem világnapjának témája a betegség megértésére világít rá, felhívja a figyelmet az Alzheimer-kór (a kórt Alois Alzheimer bajor ideggyógyász írta le először 1907-ben) veszélyére, visszaszorításának, a tévhitek eloszlatásának és a társadalmi összefogásnak a szükségességére.

Az Alzheimer-kór az idősebb korosztály betegsége, főként az 50–70 éves korosztály tagjai körében alakul ki — írja a közegészségügyi tájékoztató. A betegség a gondolkodás és a megismerési (kognitív) funkciók beszűkülésével, elbutulással (demencia), magatartásváltozással, gyors biológiai leépüléssel járó degeneratív kórképpel jár. A szellemi képességek romlásával együtt az önellátás is lehetetlenné válik a beteg számára.

Világszerte 46 millió személy él demenciával, három másodpercenként regisztrálnak egy-egy újabb esetet — közli az intézmény. A becslések szerint azonban a számuk rohamosan nő, 2050-re elérheti a 131 milliót is.

A romániai mentális zavarokkal és viselkedéssel küszködők száma 2007-ben százezer lakosra számítva 1143,4 eset volt, 2016-ra azonban a számuk megkétszereződött, ekkor már százezer lakosonként 2278,6 esetet számoltak. A családorvosi rendelők jelentései szerint 2016-ban a legalacsonyabb előfordulási rátát Ilfov megyében regisztrálták (100 ezer lakosra 246,9 eset jutott), de alacsony volt még a megbetegedés aránya Vrancea, Szatmár, Mehedinţi és Beszterce-Naszód megyében is — derül ki a közegészségügyiek által nyújtott adatokból.

Alkalmankénti memóriakihagyás vagy ritkán látott emberek nevének elfelejtése természetes dolog. Az öregedésnek azonban nem természetes velejárója a gyakran látott, hozzánk közel álló személyek nevének elfelejtése vagy a mindennapi használati tárgyak megnevezésének képtelensége.

A kór kialakulásának pontos okai jelenleg ismeretlenek, viszont jelentős szerepet tulajdonítanak a genetikai hajlamnak, a családi előfordulásnak, ami mellett a környezeti tényezők is közrejátszhatnak, mint például a korábbi fejsérülések, magas vérnyomás, cukorbetegség és a depresszió. Bár biztos módszer nincs, a demencia és az Alzheimer-kór kialakulásának megelőzésében segíthet az önképzés, agyat dolgoztató szellemi tréningek, a rendszeres sportolás, az egészséges táplálkozás — vitaminokban, rostokban gazdag ételek fogyasztása, a magas zsírtartalmúak kerülése, valamint a káros szenvedélyektől mentes életmód.