A Rákbeteg Gyermekes Szülők Szervezeteinek Világszövetségét (ICCCPO) még 2003-ban alapították meg, azóta február 15-én a Gyermekrák Elleni Küzdelem Világnapjaként tartjuk számon.
A daganatos megbetegedésben szenvedő gyerekek szülei és az őket támogató alapítványok a világ minden részéről összefogtak és 2003-ban létrehozták a Rákbeteg Gyermekes Szülők Szervezeteinek Világszövetségét (ICCCPO). Ennek legfőbb célja, hogy ismertté és hozzáférhetővé tegyék a gyermekek számára a világon fellelhető legjobb kezelési lehetőségeket.
Évek óta a gyermekrák elleni küzdelem világnapjaként tartják számon február 15-ét. Ennek célja a világon élő 250 000 rákbeteg gyerek iránti figyelemfelkeltés, ugyanis csak az érintett gyerekek 20%-a kapja meg a megfelelő kezelést. Továbbá célja még az emberek megfelelő tájékoztatása is magáról a betegségről, amelynek időben történő felfedezése életmentő is lehet a gyermekek számára.
Szatmárnémetiben a Hans Lindner Alapítvány égisze alatt 2002-ben jött létre a Reménysugár program, mely a rákbeteg gyermekeket és családjaikat hivatott segíteni: segít az érintett családok életminőségének javításában és a rehabilitációban is.
Koczinger Tibor, az alapítvány elnöke a program tevékenységeivel kapcsolatban elmondta, hogy céljuk a krízishelyzetben lévő vagy azon túljutott családok segítése, lelki segítő csoportok kialakítása, de segítséget nyújtanak szükség esetén a betegek szállításában, az alapítvány kolozsvári lakásában szállást biztosítanak, programokat és eseményeket szerveznek, melyek jótékony hatással vannak a beteg gyerekek felépülésére, kikapcsolódást nyújtanak családjaik számára.
A Reménysugár programja szervezésében egyébként holnap szatmárnémeti diákok és tanárok küldöttsége látogat el a kolozsvári onkológiára, azzal a céllal, hogy az ott kezelt gyermekek számára elvigyék a szatmári gyerekek ajándékait, illetve beszélgessenek, játsszanak velük. Az akcióban részt vesznek a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, a Szatmárnémeti Református Gimnázium, a Doamna Stanca Elméleti Líceum, a Ghorghe Dragos Gazdasági Líceum, a 10-es Számú Általános Iskola közösségei, illetve a Máltai Szeretetszolgálat és Kabai Lukrécia képviseletében a Szatmárnémeti Rákbetegek Egyesülete.
A Reménysugár program megvalósulásában egyértelműen főszerepe van a szatmáriaknak, akik lelkesen és kitartóan támogatják önkéntességgel, jövedelemadójuk 2%-ával és adományokkal a programot. Az eredmény önmagáért beszél, mert eddig sikerült minden felvállalt feladatot éppen a befolyt támogatásokból megvalósítani, magyarázta Koczinger Tibor.
A Reménysugár ezentúl is folyamatosan örömmel várja soraiba mindazokat, akik közvetlenül szeretnének segítő kezet nyújtani a szenvedőknek, netán beszélni tudnak betegséggel kapcsolatos élményeikről, és megosztanák segítő tapasztalataikat a gyógyulás felé vezető útról. Rajtuk kívül mindig szükség van olyanokra is, akik új ötletekkel, kezdeményezésekkel szeretnének csatlakozni a csapathoz.
A rák gyakrabban előforduló betegség a felnőtteknél, mint gyerekeknél, ennek ellenére a túlélési ráta igen rossz a gyerekek esetében, ha ezt nem diagnosztizálják időben. A rák különböző típusai eltérőek gyerekeknél és felnőtteknél, a helyet, gyakoriságot, szerkezetet és kezelést illetően. A rák leggyakrabban előforduló típusai gyermekeknél a csontdaganatok, limfómák, agydaganatok és a leukémia.