Szatmárnémeti

„Kutyabajok” az ócskapiacon

2015.10.28 - 08:00

Jó lenne óvatosan kezelni az ócskapiaci kisállatvásárlást a leendő gazdik részéről, figyelmeztet a szakember, a hatóságoknak pedig ellenőrzés alatt kellene tartaniuk a kereskedést.

A Román Ebtenyésztők Országos Egyesülete elnökségi tagja szerint a szatmárnémeti ócskapiacon működő állatvásárban hobbiállatként árult kiskutyák körül nincs minden rendben. Papp László elmondta, a „futószalagon legyártott” ölebek nem fajtatiszták, nem olyan tiszta vérűek, mint azt az eladók állítják. Itt egyáltalán nincs ellenőrizve a hatóságok által, hogy milyen állat, milyen körülmények között és milyen előélettel van eladásra kínálva, állítja Papp, hiányosan beadott oltásokkal, házilag összeállított orvosi könyvvel, netán épp hamis, vagy leellenőrizhetetlen törzskönyvvel állnak ki azonosító csip nélküli állataikkal az eladók, félrevezetve a vevőket. Az ócskapiacon kutyát vásárlók kevés eséllyel fognak kiállításra járni a házi kedvencnek vett állattal. És nem is az a fő gond, hogy egy versenybíró le fogja pontozni az állatot valamelyik versenyen, hanem az, hogy a belterjes szaporítás miatt komoly mentális problémái lehetnek az egyes egyedeknek és például a gyerekeket szerető shi tzu helyett lehet, hogy egy morcos, agresszív állatot nevel majd a kölyökkutyából a vevő.

Nagy bajok is lehetnek

Az ócskapiaci állatvásárban kínált ebek közül — az eladók állítása szerint — a nagyobb testű, bundásabb kutyakölykök általában mind román juhászkutyák, ha kisebb testűek, akkor labradorok, vagy retrieverek, ha pedig egészen kicsi testűek, akkor fajtatiszta pincsik, shi tzu-k, vagy Jack Russel terrierek. Az sem kizárt, véli Papp, hogy a kutyáénak mondott orvosi könyvben szereplő oltási matricákat egyszerűen csak a gyorsan és könnyen pénzt szerezni akaró gazdi ragasztotta be úgy, hogy az ebet be sem oltotta, jobb esetben pedig állatorvos helyett maga fecskendezte be az állatba a vakcinát. Papp elmondta még, hogy az állatvásár működési körülményeit nem az ebtenyésztő egyesület feladata ellenőrizni, hanem az állategészségügyi igazgatóságé (DSV), de még nem tapasztalta, hogy az állategészségügyi ellenőrök alaposan megvizsgálták volna a hobbiállatként árusított állatok származását, vagy az ezt igazoló dokumentumok eredetiségét.

Princz Csaba