Előzetes becslések szerint az előző tanévhez képest duplájára emelkedik azoknak a diákoknak a száma, akik a Sajátos Nevelési Igényű Gyermekek Integrált Tanintézetében tanulnak.
Ez számokban kifejezve azt jelenti, hogy míg az elmúlt tanévben 200 gyermek kezdte a tanévet a köznyelvben Kisegítő Iskolaként ismert tanintézetben, addig a közelgő szeptember 14-én 400 óvodás és iskolás lépi át osztálya küszöbét. Ők enyhén szellemi fogyatékosok. Mint Ramona Costin igazgatónő érdeklődésünkre a témával kapcsolatban elmondta, azért növekedett meg a tanulók létszáma, mert átszervezések voltak az intézményben. Tehát a 2015/2016-os tanévtől kezdődően a szatmárnémeti A. I. Cuza/Eötvös utca 8. szám alatti épületben autista gyermekek két óvodai csoportjával (1 magyar és 1 román) foglalkoznak majd. A Soarelui negyedbeli Könnyűipari Iskolaközpont egykori bentlakása emeleti részén is megkezdődik az oktatás nemsokára. Ezen kívül az Ana Ipătescu utca 24. szám alatt az autista gyermekek oktatása zajlik, míg a down kóros gyermekek oktatása az Unirii utca 9. szám alatt történik (utóbbiak elköltöztek az előző, azaz a Crişan utcai központból). Továbbá Avasfelsőfaluban 1 osztály, Sárközön 1 osztály,
Nagykárolyban 2 osztály indul autisták számára. Mint fentebb olvasható volt, a már meglévő csoportok mellett újakat is a Kisegítő Iskolához csatoltak. Az új tanévtől kezdődően hat osztályt vesznek át a nagykárolyi dr. Vasile Lucaciu Általános Iskolától, emellett a nagykárolyi Caritas óvodától 2 csoport került át hozzájuk. További újdonságnak számít az, hogy 2015/2016-os tanévtől kezdődően a Szatmár Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben zajló oktató munka is a Sajátos Nevelési Igényű Gyermekek Integrált Tanintézetének a feladatai közzé tartozik. Az intézmény szakemberei tanítják majd írni és olvasni az analfabétaként bekerült rabokat. S természetesen azokat a fogvatartottakat is, akik vállalkoznak arra, hogy börtönbüntetésük ideje alatt ismerkednek meg az általános iskolai tananyaggal.
Felkészültek
Az iskolában felkészültek az új tanévre. Szakképzett személyzet oktatja majd a sajátos nevelést igénylő diákokat, akiknek — a hétköznapok szürkeséget feledtetve —, ünnepségeket is szerveznek a pedagógusok és nevelők: karácsonyra, húsvétra készülnek, farsangi, anyák napi és gyermeknapi mulatságokat tartanak. A gyermekekkel egyéni szinten kidolgozott munkaterv szerint dolgoznak a pedagógusok és az őket segítő iskolai személyzet tudva, hogy diákjaiknak több odafigyelésre, törődésre van szükségük, mint az egészséges gyermekeknek. De bíznak abban, hogy a küszöbön álló tanév is örömökkel teli és megvalósításokban gazdag lesz — zárta mondanivalóját az intézményvezető.
Karikás Enikő