Szatmárnémeti

Kulturális intézmények évértékelői

2016.02.26 - 13:00

Tegnap a Szatmár Megyei Tanács kis gyűléstermében évértékelőt tartott a Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont és a Szatmárnémeti Művészeti Iskola, valamint a megyei tanács vezetői.

A Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpontnak van egy főigazgatója (László Róbert), egy művészeti igazgatója (Petrică Mureşan), egy pályázatokért és projektekért felelős igazgatója (Nagy Orbán), egy főkönyvelője, öt művészeti tanácsosa, két referense, egy szakképzetlen munkása és egy be nem töltött helye.

2015-ben elkészítettek egy megvalósítási tanulmányt a forrásközpont tetőrészének az átalakítására, felavatták Gheorghe Dragoş és Dariu Pop szobrát, elkészült és felavatásra vár a román nyelv szobra, valamint megfigyelő kamerákat szereltek a székházba. Az intézmény az elmúlt évben 64 saját kulturális rendezvényt szervezett és 76-ot más intézményekkel együttműködve. Szerveztek 14 kiállítást, kiadtak két CD-t, tíz könyvet, tartottak tíz könyvbemutatót, valamint részt vettek 8 külföldi kulturális rendezvényen Magyarországon, Lengyelországban és Ukrajnában.

A 2016-os év legfontosabb tervei között szerepel egy megyei néptánccsoport létrehozása több tagozattal: egy tíztagú avasi, egy tizenkéttagú bükkaljai, valamint egy hattagú magyar és hattagú német néptánccsoportról van szó. Adrian Stef, a Szatmár Megyei Tanács elnöke tette fel a kérdést, hogy a magyar és sváb néptánccsoportok miért csak hattagúra van tervezve. A kérdésre Nagy Orbán azt válaszolta: ennyi ruhát vásároltak. A néptánccsoportok létrehozása ugyanis úgy van tervezve, hogy előbb megvásárolják a ruhákat, majd megkeresik a táncoktatót, de már várják azok jelentkezését, akik részt akarnak venni valamelyik néptánccsoportban. A forrásközpont már megkapta a pénzt az idén felavatandó szobrok elkészítésére: Ioniţă G. Andron (120 000 lej), Mihai Eminescu (110 000 lej), Széchenyi István (110 000 lej), Avram Iancu (24 000 lej).

A Szatmárnémeti Művészeti Iskola az elmúlt évben ünnepelte fennállásának 110. évfordulóját. Ebből az alkalomból több rendezvényt is szervezett, amelyen nagy számban vettek részt az érdeklődők. Az intézménynek 2013-ban 245 643 lej, 2014-ben 299 126 lej, 2015-ben 275 012 lej volt a saját bevétele. Legjelentősebb programjaik a Művészeti Iskola Napja, valamint a Kulturális Karavánon való részvétel volt, amelyen nagyon sok vidéki fiatallal ismertették meg az intézmény tevékenységét, akik később jelentkeztek a tanfolyamokra is. A művészeti iskola zenei és képzőművészeti képzéseket tart, melyek iránt nagy az érdeklődés. A jövő tervei között szerepel, hogy új épületbe költözzenek. Adrian Stef közölte, hogy a megye peres úton megkapta a Szatmár Megyei Múzeum mellett lévő épületet, amit átalakítanak a művészeti iskola számára. A tervek között szerepel, hogy a megyei múzeum és a művészeti múzeum udvarán szabadtéri színpadot alakítanak ki, hogy nyári kulturális eseményeket szervezzenek.

Elek György