Szatmárnémeti

Különleges reformáció-ünnep

2012.10.30 - 17:04

Kézműves-foglalkozásokkal, interaktív vetélkedőkkel, fórumbeszélgetésekkel, sporttevékenységekkel és filmvetítéssel telt az idei reformáció-ünnep a Református Gimnáziumban.

Hagyományos istentisztelettel, énektanulással és rövid műsorral kezdődött a Szatmárnémeti Református Gimnázium idei reformáció-ünnepi programsorozata. Nagytiszteletű Nagy Sándor esperes igehirdetése után Higyed Gyöngyi énektanárnő előadását hallgathatták meg a diákok Luther Márton, Kálvin János és Ulrich Zwingli reformátorok zenéhez való viszonyulásáról, ezután pedig egy zsoltárral is megismerkedtek. A templomban tartott kulturális műsor keretében az iskola XI.B osztályos diákjai egy rövid színdarabban idézték fel a kálvini reformáció előzményeit. Szilágyi Éva iskolaigazgató elmondása szerint: „Pár éve fogalmazódott meg bennünk a gondolat, hogy különlegessé tegyük a reformáció napját iskolánkban, hiszen számunkra, protestánsok számára ez egy nagyon fontos ünnep, mely lehetőséget ad református identitásunk megőrzésére és erősítésére egyaránt. Valamikor a gimnázium indulásának éveiben még csak diák-istentisztelettel és a reformáció tiszteletére készített műsorral hajtottunk fejet e nap előtt, az utóbbi öt-hat évben viszont egész napos program zajlik az iskolában.” Idén sem volt ez másként, tíz órától különböző tevékenységek folytak az osztálytermekben, minden korosztály számára érdekes és oktató feladatokkal készültek a tanárok. Az elsős és előkészítő osztályos diákok karton, papírragasztó, olló, színes ceruzák felhasználásával Kálvin-maszkokat készítettek, miközben énkeltek és érdekességeket tanultak a reformációról és a mozgalom nagy alakjairól.

Az ötödik és hatodik osztályosok ennél komplexebb tevékenységeket végeztek, bibliajelzőket, karácsonyi képeslapokat és origami figurákat készítettek, majd kiállítást is rendeztek alkotásaikból. Ezen felül egy, a református valláshoz kapcsolódó kiállítás-sarokkal is készültek, ahol otthonról hozott régi bibliák, énekeskönyvek, konfirmációikat vagy más egyházi eseményeket megörökítő fotók is helyet kaptak. A hetedik és nyolcadik osztályos tanulók egy interaktív vetélkedőn vettek részt, amely szintén kötődött a nap vallásos jellegéhez, ugyanis József bibliai történetét kellett képekből kirakniuk, méghozzá 28 összekevert képből. A csoportokba rendeződött diákoknak érvelniük kellett a képek elrendezését illetően. A kilencedikeseknek egy csapatépítő gyakorlatot találtak ki, hogy jobban megismerjék egymást és az iskolát, a tíz és tizenegyedik osztályosok pedig szintén vetélkedőn vettek részt. A diákok elsőként az iskola véndiákjaival készített riportjaikat mutatták be, majd az iskolát díszítő, több mint 500 képzőművészeti alkotás némelyikét kellett felismerniük. A tizenkettedikesek fórumbeszélgetésen vehettek részt tanáraikkal, ahol tanulási stratégiákra és módszerekre hívták fel a figyelmüket. Az idei ünnep sporttevékenységekkel és filmvetítéssel zárult, a diákok a Luther élete című filmet tekinthették meg.

Mészáros Petra