Hosszú utat jártak meg a nagykárolyi Colibri Egyesület tagjai az első kiállítással egybekötött versenyük óta. Kilencedik kiadása ez a rendezvénynek, amely minőségében és színvonalában a külföldi rendezvényekhez felzárkózva kerül lebonyolításra.
Tegnap délelőtt a Nagykárolyi Elméleti Líceum sporttermében kezdték meg a kipakolást és a versenyre hozott állatok, madarak zsűrizését a szakemberek. Somogyi Attilát, a nagykárolyi egyesület vezetőjét kérdeztük az idei kiadásról, illetve az elmúlt években szerzett tapasztalataikról. Somogyi Attila több száz galambot és nagyon sok különleges tyúkot is tenyészt. Látványilag is érdekes az a kék selyemtyúk, amelyből több darabot is hozott a kiállításra. A szárnyas bőre kék színű, ettől különleges árnyalatot kap a testét borító, szőrnek tűnő finom pihe.
„Szerencsére egyre ismertebbé válik a megmérettetésünk, s ezt bizonyítja a versenyen részt vevő tenyésztők és gazdák nagy száma is. Az idei versenyre Szatmárnémetiből, Margittáról, Fehérgyarmatról és Nagykárolyból érkeztek egyesületek, valamint olyan tenyésztők is jöttek, akik egyéni versenyzőként mérettetik meg magukat, nem tartoznak egyetlen egyesülethez sem. Az első versenyünk óta eltelt időszakban hosszú utat jártunk be, s büszkén mondhatom, hogy ez a nagykárolyi rendezvény a külföldi, hasonló események sorában is megállja a helyét. Több alkalommal vettünk részt egyesületileg külföldi, nemzetközi kiállításokon, s igencsak nívós galambjaink vannak. Ez egy költséges hobbi, aki foglalkozik vele, az tudja ezt. Nagyon sokat áldoztunk kiállítással egybekötött versenyünkre, s úgy gondolom, aki eljön megnézni ma és holnap is, az meggyőződhet minderről” — fogalmazott Somogyi Attila.
A nagykárolyi szakember elmondta, hogy a kiállításra ő maga is hozott olyan galambokat, amelyek darabja akár százötven-kétszáz euróba kerül.
„Bocharai dobos galambot is hoztam a versenyre, az szintén ebbe az árkategóriába tartozik. Ezeket már én tenyésztettem, de korábban tenyésztőktől vettem magam is. Nem börzéken, hanem komoly szakmai és tenyésztői múlttal rendelkező, megbízható szakemberektől vásárolok. A galambok esetében is úgy van ez, mint a kutyáknál a pedigré: minél gondosabb a tenyésztő, annál drágább a galamb. Vannak olyan madaraim, amiket Németországból, Magyarországról hozattam, de Romániában is vannak neves tenyésztők, akiktől szintén szereztem be galambokat. Az egyesületünk tagjai mind igyekeznek áldozni erre a hobbira, ami egyébként igencsak költséges, hiszen a madarak gondozása is nagyon fontos. Érzékenyek, s ezért évente többször is oltatni kell őket, valamint a megfelelő körülmények között történő tartásuk is nagyon fontos. Egy-egy ilyen verseny nagyszerű alkalom arra, hogy munkánkról képet adjon, hiszen a versenyre érkezett zsűri mindent pontoz: a madár küllemén kívül azt is megvizsgálja, hogy külsőleg milyen tartásbeli állapotokat mutat” — tette hozzá a nagykárolyi tenyésztő.
A versenyen több ítész is tevékenykedik, akik komoly képzéseken vesznek részt ahhoz, hogy jogosulttá váljanak arra, hogy bírói szerepet töltsenek be egy ilyen megmérettetésen. Minél több vizsga, minél több ismeretanyag elsajátítása, minél több versenyen való bíráskodás — így lehet feljebb jutni a ranglétrán. A tegnap délelőtt elkezdődött kiállításon és versenyen közel félezer állatot (majd’ 400 galamb, több különleges tyúk és nyúl) láthatnak az érdeklődők. Az esemény ma este 8 óráig látogatható, majd holnap 8 órától a 13 órakor kezdődő díjazási ceremóniáig. A verseny résztvevői oklevéllel gazdagodnak, míg a kiemelt tenyésztők kupákat is kapnak. A szervezők nagyon várják az érdeklődőket, hiszen egy nem mindennapi kiállítást sikerült összehozniuk.
„Jöjjenek minél többen, hiszen sajnos nagyon kevés az utánpótlás, jó lenne, ha a fiatalabb generáció tagjait is érdekelné és vonzaná ez a fajta, sok örömet tartogató hobbi” — mondta Somogyi Attila.
Tőtős Tímea