Idén szeptember elseje óta több mint 10 ezren jelentkeztek külföldi munkára, így úgy tűnik, ebben a hónapban hagynák legtöbben hátra az országot. „Volt két év, amikor a romániaiak ódzkodtak attól, hogy más országban dolgozzanak — vagy azért, mert az első szakaszban, a járványhelyzetben biztonságosabbnak tűnt itthon maradni, vagy azért, mert később látványosan fellendült az itteni munkaerőpiac, és volt elég választási lehetőségük Romániában is. Most azonban a bizonytalan gazdasági környezet, az infláció, az emelkedő árak arra késztetik a jelentkezőket, hogy fokozott érdeklődéssel nézzék a kívülről érkező állásajánlatokat” – mondta Bogdan Badea, az eJobs Romania vezérigazgatója.
A külföldi munkáltatók által kiküldött állásokra a tapasztalati szinttől függően a középszint (2-5 év gyakorlat) és a belépő (maximum 2 év gyakorlat) kategóriában jelentkeznek leginkább a külföldi munkákra. Utánuk a nagyon fiatal, tapasztalat nélküliek következnek, míg a jelentkezők csupán 20%-a tartozik felső szintű szakemberek közé. „A szakembereket illetően egyre több olyan helyzettel találkozunk, amikor azok jelentkeznek és felveszik őket egy külföldi céghez, de távmunkában dolgoznak, így itthon, Romániában maradnak. Az utóbbi időben talán az informatikusokkal, marketinggel vagy digitális marketinggel foglalkozó szakembereknél figyelhetjük meg leginkább az ilyen eseteket” – magyarázza Bogdan Badea.
Viszlát Spanyol- és Olaszország
A külföldön dolgozni vágyók többsége (harmada) Németországot választja jövendőbeli munkahelyének országaként. Németország után Hollandia, Franciaország, Belgium és Nagy-Britannia következik, míg a romániaiak évtizedek óta konstansan domináló úti céljait, azaz Spanyolországot és Olaszországot olyan országok taszítják le a trónról, mint Írország, Ausztria, Dánia vagy éppen Norvégia. Új országként az Egyesült Arab Emírségek került fel a listára.
A legnagyobb kereslet egyébként a szállítás / logisztika / import - export, kiskereskedelem, feldolgozóipar, turizmus, élelmiszeripar, építőipar, szolgáltatás és mezőgazdaság területeken jellemző.
Bár nem egyértelmű, hogy milyen területen ajánlanak a legtöbb munkát a külföldi cégek, az eJobs.ro oldalon közzétett állások többsége az építőipar, a termelés, a közlekedés, az energia, a haditengerészet és a repüléstechnika, az autóipar, élelmiszeripar és szolgáltatások kategóriákban hirdetett meg leginkább állásokat. „A fizetés és a jobb életkörülmények a fő érvek, amiért a kivándorolni vágyók – ha csak rövidebb időszakra is – elhagyják az országot. Azok, akik elmennek, három - négyszer többet keresnek, mint Romániában, hasonló munkát végezve.” – mondja Bogdan Badea.
A munkaadók az adott területen megszerzett tapasztalatokon túl elsősorban főiskolát végzetteket és szakmunkásokat keresnek. Ami az általuk elsajátítandó idegen nyelveket illeti, az álláshirdetésekben leggyakrabban az angol, a német, a finn, a francia és a spanyol szerepel.
Jelenleg 32 000 állás érhető el az eJobs.ro oldalán, közülük csaknem 3000 olyan jelöltnek szól, aki nem Romániában szeretne dolgozni.
Szabó Beatrix