Szatmárnémeti

Külföldi vagy hazai termék?

2012.03.29 - 08:12

A megye élelmiszerpiacain és vásárain nagyon sok termelői engedéllyel árusító személy kínál megvételre külföldről származó gyümölcsöt, zöldséget, derül ki a prefektusi kollégium által összeállított vegyes ellenőrző bizottság beszámolójából.

Valentin Breban, a Szatmár Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője elmondta, több olyan termelői engedélyt találtak, mely olyan fajtájú alma (florina, jonagold, idared), zeller, fokhagyma, sárgarépa, körte árusítására jogosította fel az árusokat, melyeket egyáltalán nem termelnek Amacon, Ráksán, Sándorhomokon, Csanáloson, Újnémeten, illetve a Máramaros megyei Koltón, Szinérváralján, Máramarosszigeten, Erdőszádán.

 

Ellenőrzések

 

A termelői engedélyek kiállítása terén a prefektus komolyabb ellenőrzést kér a polgármesteri hivataloktól megakadályozandó azt, hogy a külföldről importált termékeket hazaiként értékesíthessék. A prefektusi kollégiumi ülésen Valentin Breban ismertette az általa vezetett vegyes ellenőrző bizottság által tapasztalt tényeket. A bizottság február 27. és március 25. közötti 14 kereskedelmi egységnél és 25 termelőnél 5730 kilogramm terméket ellenőrzött, és 324 kilogrammnyi árucikknél észleltek szabálytalanságot. Breban elmondta, hogy Erdődön egy termelő olyan fokhagymát árusított, melynek címkéjén szerepelt a Kínában gyártott felirat. Olyan esettel is találkoztak, amikor a termelői engedélyben az első negyedévben 150 kilogramm alma árusítása szerepelt, míg az árus standján az ellenőrzés pillanatában 250 kilogramm alma volt kitéve. Igencsak meglepődtek az ellenőrök, mikor egy személy 150 kilogramm almát kínált megvételre, ám az engedélyből kiderült, hogy a termelő 50 kilogramm hagyma árusítására volt jogosult. Azzal is szembesülniük kellett, hogy a régi és új lej közötti különbséget még mindig nem veszi figyelembe minden árus, hiszen egy kilogramm zöldséget, gyümölcsöt 3000 lejért kínáltak megvételre. A metrológusok ellenőrzésük során azt tapasztalták, hogy sok esetben olyan mérleget használnak az eladók, amelyeket a hivatal nem engedélyez, a kihágások miatt 8 mérőeszközt le is foglaltak. A tapasztalatok ismeretében, Radu Giurca prefektus arra kérte a polgármesteri hivatalok alkalmazottait, hogy a termelői engedélyek kibocsátásakor legyenek körültekintőbbek és ne csak a földterület meglétét, hanem az árusításra szánt termékeket is ellenőrizzék.

 

Árusíthatóak a vetőmagok

Nistea Adriana, a Szatmár Megyei Vetőmagminőség Ellenőrző Hivatal igazgatója beszámolójában elmondta, a vetőmagok árusítása 10 kilogramm alatti tételben bárhol lehetséges, abban az esetben, ha a magvak megfelelően, kis tasakokban vannak csomagolva és a szavatossági idejük nem járt le. A törvény értelmében a piacokon, a bevásárlóközpontokban és az üzletekben is árusíthatják a kereskedők az előcsomagolt vetőmagvakat, külön csomagolt gyümölcsfákat, illetve szőlő- és rózsatöveket. Az egyetlen kikötés az, hogy a beszállítóknak kell rendelkezniük a vetőmagvak előállítására feljogosító engedéllyel. A Vetőmagminőség Ellenőrző Hivatal minden tavasszal fokozottan ellenőrzi a nagy tételben vetőmagvakat forgalmazókat, akciójuk az idén sem maradt el. Ennek következtében bevontak a forgalomból 18,6 kilogramm napraforgó-, 1875 kg cirok-, 43 kg zöldség-, 60 kg lóhere-, 200 kg borsó-, 32,76 kg lucerna-, 27,58 kg répamagot, ugyanakkor 187 szőlőtövet küldtek vissza a forgalmazónak.

 

 Sógor Beáta