Szombaton a Szatmárhegyi Református Egyházközség gyülekezeti termében rendezték meg a X. Krüzselyi Erzsébet Szavalóversenyt.
Az elmúlt tíz év tapasztalatait Kovács József szatmárhegyi református lelkipásztor a szavalóverseny megálmodója és főszervezője foglalta össze: „Tíz évvel ezelőtt indult útjára a Krüzselyi Erzsébet szavalóverseny, a református gyülekezetek gyermekei ifjai számára. Azóta felnőtt egy generáció. Akik akkor kezdtek velünk, és a felsőbb tagozatosok korcsoportjában szavaltak, mostanra nagyok lettek, huszonévesek; munkába álltak, új tanulmányokba kezdtek, sőt, Istennek hála, többen családot is alapítottak. Hiszem, hogy sokan közülük az egyház, az Ige közelében maradtak.
Ilyenkor nemzedékek fognak össze, hogy felidézzék Krüzselyi Erzsébet költőnő emlékét
A róla elnevezett seregszemle eredetileg az egyházmegye gyülekezeteit szólította meg. A meghívottak köre annyiban változott, hogy kibővült azon gyülekezetek felé, amelyek a történelmi Máramarosban találhatóak (Hosszúmező, Máramarossziget, Felsővisó), ahol a költőnő ifjú éveit töltötte. Felmenői anyai ágon kárpátaljaiak (pl. Visk, Nagyszőlős). Szatmárhegy mint a Gyülekezeti Szövetségnek tagja (Dobrával, Erdőddel, Magyargéressel és Kismajténnyal) — amely szövetség minden évben állít ki szavalókat, akik díjazottai ennek az alkalomnak.
Egy szavalóverseny megszervezése mögött sok munka áll. Egyik része a felkészítés. Már a második találkozótól kezdve jelentkeztek önkéntes nem lelkészek: lelkészfeleségek, a gyülekezetek területén tanító magyar szakos tanárok, vallástanárok, tanító nénik. Köszönet az ő plusz munkájukért. A felkészítők évről évre talán ugyanazok, de a zsűri nem. Az elfogultságot kerülendő, a tagok minden évben lecserélődnek.
A találkozó 2020-ban, a koronavírus-járvány idején elmaradt. Adventben, korlátozott létszámú meghívottak előtt viszont, 8 év gyűjtés után, kitartó munkával, nehéz anyagi körülmények ellenére, sikerült letenni az egész (Kárpát-medencei) magyarság asztalára azt a könyvet, amelyben összegyűjtve találjuk a költőnő addigra fellelt verseit és meséit.
Dávid Gyula, az erdélyi magyar irodalom legendás ismerője, korunk legismertebb irodalomtörténésze, a következő gondolatokat fűzi a kötethez: „Impozáns könyv, és futó belepillantásra is érzik rajta, hogy gonddal, szeretettel lett összeállítva — méltó tisztelgés Krüzselyi Erzsébet írói hagyatéka előtt.”
Számos szakmai értékelés után sikerült a besorolás: Krüzselyi Erzsébet az első magyar fogyatékkal élő költőnő.
Generációk
Az idei szavalóverseny a Generációk alcímet kapta. A kiválasztott írások bemutatják a nemzedékek közötti hasonlóságot és különbséget, szólnak a generációk út- és istenkereséséről.
A szervező a következő szempontokat vette figyelembe: a költőnő nagy időket élt meg. Képviseli azt a két világháborút megszenvedett generációt, amelynek a félelem, a letargia, a hitvesztés kísértésével kellett megküzdenie. Látta az árvaság, szegénység és betegség fájdalmát, amely a korszakot meghatározta. Újabb csapás volt az ország feldarabolása, később az államosítás, hogy a költőnő az új, kommunista rendszer istentelenségének és álságosságának korában haljon meg — Istenben remélve.
Mi egy más korban élünk. Modernnek mondjuk, de van benne sok dolog, amely korok feletti. Ilyen a betegség, háború, Isten, család, haza, természet, tudomány, elmúlás, távolság, aggódás stb. Ezek elválasztanak, de össze is kötnek. Ha valljuk, hogy Isten az idő — és így a történelem — Ura, akkor a Belé vetett hit az, amelyik leginkább összekapcsolja a múltat a jelennel és a jövővel, generációkon át.
A 2023-as jubileumi alkalomra 45 szavaló jelentkezett 15 gyülekezetből: Amac, Egri, Erdőd, Hirip, Kisbábony, Magyargéres, Mikola, Ombod, Óvári, Szamoskóród, Patóháza, Szárazberek, Szatmárhegy, Szatmár-Kültelek, Tamásváralja.
Isten áldása legyen a megjelenteken, a versmondókon, az őket elkísérőkön, a zsűri tagjain, az ellátást előkészítőkön, az igehirdetőkön, a természetbeni segítséget nyújtókon. Illese köszönet az anyagi támogatást nyújtókat: a szatmárhegyi Krüzselyi Erzsébet Nőszövetséget és a gyülekezet tagjait felajánlásaikért, a Szatmári Református Egyházmegyét és a Szatmár-Németi gyülekezetet a támogatásért. Különdíjak érkeztek a Szamos folyóirat és a LiterArt Egyesületet részéről.
Az eseményen számos, olyan könyv talált gazdára, amely a felsővisói Bardóczi doktor úr hagyatékának része. Köszönet az ő támogatásáért is.”
Az idei verseny díjazottjai
I–II. osztály
I. hely: Gázsa Zsófia, Egri
II. hely: Fóris Johanna, Szatmár-Kültelek
III. hely: Keresztúri Péter, Amac
III–IV. osztály
I. hely: Erdei Árva Mátyás, Szamoskóród
II. hely: Nagy Zsanett, Mikola
III. hely: Kovács Lilla, Mikola
V–VI. osztály
I. hely: Boros Bianca Tamara, Óvári
II. hely: Szabó Alexandra, Szatmárhegy
III. hely: Debreczeni Fanni, Óvári
VII–VIII. osztály
I. hely: Németi Tamás Mátyás, Mikola
II. hely: Szűcs Zsanett, Szatmárhegy
III. hely: Pinczés Szabina, Óvári
IX–XII. osztály
I. hely: Bors Hajnalka, Magyargéres
II. hely: Szabó Szintia, Szatmárhegy
III. hely: Szabó Patricia, Mikola
Különdíjak
LiterArt-díjak: Boros Bianca, óvári és Szücs Zsanett szatmárhegyi VI. osztályos tanulók.
Szamos-díjak: Bors Hajnalka, Szabó Szintia és Szabó Patricia.
Kovács József lelkipásztor, szervező