Szatmárnémeti

Kritikával váltani ki pozitív változásokat

2016.06.11 - 16:46

Csütörtökön, a Szatmár-Láncos Református Egyházközség Kálvin János Imatermében mutatták be dr. Nagydobai Kiss Sándor Egy látószög című kötetét. Többen hozzászóltak, akik interjút készítettek vagy írtak a szerzőről. A kötet megvásárolható a Barabás könyvüzletben.

 

Korda Zoltán, a Szatmár-Láncos Református Egyházközség lelkipásztora János apostol Mennyei Jelenéseiről írott könyve 11. részének első 11 versét olvasta fel és fűzött hozzá magyarázatot.

A kötetet Csirák Csaba helytörténész mutatta be, aki többek között elmondta:

„Ha meg akarom határozni a most bemutatásra kerülő könyv műfaját azt mondom, hogy több műfajjal is szól hozzánk dr. Nagydobai Kiss Sándor. Ha már a műfajok oldaláról közelítjük könyvünket, akkor tisztázzuk az elején, hogy gyűjteményes kiadásról van szó, amit Kiss Sándorhoz hasonló életkorú szerzőknél a legritkább esetben tapasztalhatunk. Az első fejezet interjúk gyűjteménye. A kötet második fejezetében Kiss Sándor naplójegyzeteiből kapunk válogatást, bemutatva a szilágysági legényt és a körülötte zajló eseményeket majd a Nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium növendékéből lett matematikust és mai világunkat. A következőkben Kiss Sándor újságokban és folyóiratokban megjelent vagy eddig nem közölt cikkeit, tanulmányai, tudománynépszerűsítő írásait találjuk. A negyedik fejezetben válogatott levelezésekből kapunk kis csokorral.

Az ötödik fejezet a szerző könyveinek ismertetőit hozza és a róla írt méltatásokat. Sok szó esik a könyvben Nagydobai Kiss Sándor monográfiáiról. Az Egy látószög című könyve egy bátor alkotóélet mozaikdarabjai.

Szokás megválaszolni azt a kérdést: kinek ajánljuk az új könyvet? Kiss Sándor az előszóban beszél erről. Mi még hozzátesszük: ajánljuk a közömbössé váltaknak, azoknak, akik elaludtak, amikor virrasztaniuk kellett volna, a reményteleneknek, a matematikával közelebbi barátságot keresőknek, és ajánljuk az állambiztonság urainak, mert ez a könyv teljes mértékben kielégítheti az ő kíváncsiságukat is.”

A továbbiakban néhányan hozzászóltak azok közül, akik interjút készítettek Kiss Sándorral, vagy írtak róla. Pop Ovidiu és David Radu mint tanárkollégák beszéltek róla, Elek György Kiss Sándorról, az interjúalanyról beszélt, Kereskényi Sándor méltatásában kiemelte, hogy vidéken értelmiséginek lenni nemcsak szükséges, nemcsak érdemes, nemcsak kell, hanem lehet is. Végül Kiss Sándor szólt a jelenlévőkhöz, majd dedikálta a kötetet.