Szatmárnémeti

Kreatív Régiók — határtalan fejlesztés

2020.03.07 - 09:43

Közös célunk a gazdaságilag erős és nyitott régió kialakítása, amelyben Szatmárnémetinek igenis helye van — hangsúlyozta dr. Papp László, Debrecen polgármestere alig pár nappal a Magyarországon egyedülálló regionális együttműködésről szóló megállapodást követően.

Az RMDSZ szatmárnémeti szervezete tanácsosjelölt-rangsoroló rendezvényének kiemelt vendége volt dr. Papp László, Debrecen polgármestere, aki egyrészt Kereskényi Gábor polgármesterjelölt régi kedves ismerőse, és támogatójaként érkezett, másrészt pedig bemutatni a Kreatív Régiók — határtalan fejlesztés megnevezésű, az Északkelet-Magyarország nemzeti, gazdasági és kulturális övezetre irányuló komplex fejlesztési együttműködést, amelyben Szatmárnémetinek igenis helye van.

„Debrecen, az utóbbi évek legdinamikusabb fejlődését élő város nevében köszöntöm ma este önöket — szatmáriként is, ugyanis az innen alig pár kilométerre lévő Csengerben születtem, rokonaim élnek Szatmárnémetiben, és sokszor jártam itt gyermekkoromban. Nagyon jó érzés volt ma ismét a város utcáit járni, s számomra külön örömöt jelentett a Kereskényi Gáborral megtett Kossuth-kerti séta, amely úgy élt emlékeimben, mint egy eredetileg szép, ám nagyon elhanyagolt, elvadult park — most pedig megújult, rendezett, kellemes és biztonságos kikapcsolódási lehetőség minden korosztály számára. Igen, Szatmárnémeti mozgásba lendült és elindult a fejlődés útján — mi Debrecenben úgy tekintünk rá és Szatmár megyére, mint közeli barátokra, amelyekkel természetes kapcsolatban állunk, hiszen egy nemzet tagjai vagyunk, s ez a két város között már jó ideje meglévő természetes kapcsolat újra a térség szervezőképességévé válhat, közösen kiaknázva a lehetőségeket” — fogalmazott, hangsúlyozva egyrészt a FIDESZ és az RMDSZ jó kapcsolatát — hiszen az RMDSZ a Kárpát-medencei magyarság legerősebb szövetsége, és nem szabad engedni, hogy az erdélyi magyarság erejét meggyengítsék —, másrészt emlékeztetve: 2016 decemberében Orbán Viktor Szatmárnémetiben adott kezet Kereskényinek arra, hogy megépül az a bizonyos autópálya-szakasz az országhatárig, amelyen keresztül Szatmárnémeti közvetlenül rá lenne kötve a magyarországi és az európai autópálya-hálózatra — ma pedig Magyarország Kormányának kiemelt beruházása az M3-as autópálya meghosszabbítása az országhatárig, a folyamatos konzultációk eredményeképpen megépül a gyorsforgalmi út Csengertől az autópályáig, alig bő órányira csökkentve a Szatmárnémeti–Debrecen közötti távolságot. „Különösen fontos számunkra, hogy újabb és újabb együttműködési lehetőségeket dolgozzunk ki a gazdaság, az oktatás vagy a kultúra terén — olyanokat, amelyek megteremtik a garanciát arra, hogy gyermekeink a szülőföldön maradva képzeljék el a jövőt. Magyarország keleti részének fejlesztése stratégiai érdek — ezt igazolja a több mint egyéves előkészítő munkát követően március 2-án, hétfőn aláírt egyedi, az Északkelet-Magyarország nemzeti, gazdasági és kulturális övezetre irányuló komplex fejlesztési megállapodás. A Kreatív Régiók — határtalan fejlesztés programmal létrehozzuk a Debrecen–Nyíregyháza–Miskolc–Szolnok tengelyű északkelet-magyarországi gazdasági övezetet, amely egységes területként képes bekapcsolni a gazdaság, az oktatás, a kultúra, a turisztika és a sport területén megvalósuló fejlődésbe a határon túli területeket és azok lakosságát is — és amelyben vitathatatlanul helye van Szatmárnémetinek is” — mondta.

Dr. Papp László szerint a fejlesztési régió létrehozása egyértelmű bizonyítéka annak, hogy a magyar kormánynak van fejlesztési stratégiája, hiszen ma már nem városok, hanem régiók versenyeznek, és együtt sokkal hatékonyabbak lehetnek, ez pedig olyan stratégiai gondolkodást jelent, ami városok, települések együttműködésére épít. Mint kifejtette, ebben a tekintetben is, azaz stratégiai gondolkodás terén Debrecen egy picit megelőzte korát, hiszen az elmúlt esztendőkben különösen nagy gondot fordítottak arra, hogy a Debrecen agglomerációjához, Debrecen vonzáskörzetéhez tartozó településekkel kialakítsák azokat a kapcsolatokat, amelyek már az ő versenyképességüket is fejlesztik. „Ki kell használni a geopolitikai adottságokat, a 2,2 millió lakosban rejlő erőt, a logisztikai szempontból kedvező környezetet. Egységes területként kell gondolkodni a négy megyében és a környező, határon túli magyarlakta területeken, ezek fejlesztésében, az erősségekben. Úgy vélem, Szatmárnémeti és Szatmár képes erre a megújulásra, képes jövőbe mutató lehetőségeket tárni elsősorban a fiatalok — de nem csak — elé, hiszen már elindult azon az úton, s látható, hogy a városnak jó vezetője van, akivel egy a régiónk, egy az irányunk és egy a célunk” — hangsúlyozta.

Szabó Kinga Mária