Szatmárnémeti

Közzétették az iskolai körzeteket, helyeket

Az előkészítő osztályba való beiratkozás napokon belül elkezdődik (Fotó: freepik.com)
2022.03.29 - 16:00
Meghirdették a szabad előkészítő osztályos helyeket, illetve az iskolai körzeteket a tanfelügyelőség honlapján, ma pedig az iskolák is megosztják honlapjaikon a beiratkozáshoz szükséges információkat, hasznos információkat, az esetleges nyílt napok időpontját.

Az előkészítő osztályba való beiratkozást fokozott érdeklődés előzi meg minden évben, hiszen a gyerekek számára egy új életszakasz kezdődik, amely által eddigi megszokott környezetükből kilépve legtöbbször egy új épületben, új társakkal, új pedagógussal kezdik el iskolás éveiket. Ebből a szempontból nem túlzás azt állítani, hogy fontos, melyik iskolát, pedagógust választjuk a gyerekek számára, hiszen életre szóló tapasztalatokról beszélünk az iskolába lépés révén. Az oktatási intézmények a procedurális előírás szerint március 29-én kell kifüggesszék honlapjaikon az induló előkészítő osztályok számát, a felvételi általános és specifikus körülményeit, illetve az oktatás megszervezésére, például az iskola utáni oktatás/felügyelet biztosítására vonatkozó információkat. Idén a szabályozás semmit nem szól arról, hogy az oktatási intézmények kell szervezzenek vagy opcionálisan szervezhetnek nyílt napokat. Szatmár megyében minden iskola saját maga dönti el, hogy szervez-e fizikai rendszerben nyílt napot, vagy csak online mutatkozik be az érdeklődők előtt. Van már olyan iskola a megyeközpontban is, ahol a leendő előkészítős tanítónénivel találkozhattak a gyerekek és szüleik, van olyan, ahol ezen a héten, illetve a jövő héten tartanak nyílt napot. Ezekről érdemes minden oktatási intézmény Facebook-oldalán tájékozódni, ott közzéteszik a napot és az órát is, amikor a gyerekek bemehetnek az iskolába, és ismerkedhetnek a tanítónénikkel. Mostantól felgyorsulni látszik ez a folyamat, hiszen április 11-étől már be lehet nyújtani a felvételi kérelmeket az iskolákba. 

Nincs mód halasztásra

Szejke Ottilia helyettes főtanfelügyelővel beszélgettünk az iskolába való beiratkozásról. Kiderült, hogy mindazok számára, akik 2022. augusztus 31-ig betöltik a hatodik életévüket, kötelező az előkészítő osztályba való beiratkozás, ez nem opcionális lehetőség. „Amennyiben nem íratják be iskolába a gyereket, annak jó oka kell legyen, nincs arra mód, hogy halasszanak. A jelenlegi törvények szerint a gyerek hatéves korában iskolaköteles. Az előkészítő osztály kötelező; ha a gyerek iskolaköteles, és nincs regisztrálva az iskolába, utána nem tudják az óvodába visszaíratni, ugyanis ide is regisztrálás alapján vehetik fel a gyereket, és nem engedi meg az applikáció, hogy beírják, amennyiben nincs erre vonatkozóan alátámasztó dokumentáció, amit szintén jóvá kellene hagyni. Kivételt a speciális nevelést igénylő gyerekek képeznek, esetükben az iskolába való beiratkozási korhatár 6 és 8 éves kor között van. De ez a lehetőség csak a speciális iskolákban működik, a közoktatásban nem, itt a kötelező beiratkozási korhatár a hatodik életév” — fogalmazott Szejke Ottilia, aki arra is kitért, hogy amennyiben egy gyerek 2022. szeptember 1. és december 31. között tölti be 6 évet, a szülők kérhetik az előkészítő osztályba való felvételét. Amennyiben a gyerek járt óvodába, akkor az óvodai ajánlást kell a kérelemhez csatolni, nem kell a Szatmár Megyei Nevelésügyi Erőforrás- és Tanácsadó Központ (CJRAE) munkatársaitól felmérést kérni. 

Speciális esetek

A CJRAE munkatársai csak abban az esetben kell teszteljenek, amennyiben a gyerek nem járt oviba, vagy külföldről érkezett. Ez utóbbi gyerekek szülei a [email protected] e-mail-címre kell elküldjék kérvényüket a gyermek felmérésére vonatkozóan, a formanyomtatvány a tanfelügyelőség és a CJRAE honlapján is elérhető. A kérvényeket március 30. és április 8. között kell elküldeni. A felmérés az előzetes egyeztetés alapján március 30. és április 8. között zajlik naponta 10 és 18 óra között. Bővebb felvilágosítás a 0261.736.780-as, illetve a 0756.166.323-as telefonszámon kapható. 
Szejke Ottilia rávilágított arra, hogy számszerűleg ugyanannyi osztály lett jóváhagyva, mint az előző tanévben, mindenhol ugyanúgy mennek tovább, mint eddig magyar tannyelvű osztályban. A megyeközpontban szinte minden iskolában egy magyar osztály indulása lett jóváhagyva, az egyedüli kivétel a Rákóczi Ferenc Általános Iskola, ahol két osztály indul. 
Az iskolaéretté nyilvánított gyerekek szüleit az iskola felszereltségén, a pedagógus személyén túl az is érdekli, hogy van-e iskola után felvigyázási lehetőség. Szejke Ottilia elmondta, hogy szinte minden megyeközpontbeli iskola igényelte ezt a lehetőséget, amely jóvá is lett hagyva, azonban a pandémia után jelentősen csökkent az érdeklődés ezen szolgáltatás iránt, mivel a szigorú szabályok miatt nem lehetett összevonni egy csoportba több osztály gyerekeit, így már nem volt anyagilag biztosítható minden iskolában ennek fenntartása.
Napokon belül tehát egy újabb generációt íratnak iskolába szüleik, gyámjaik, ám nagyon fontos lenne figyelembe venni a szülők vágyain túl a gyerekek érdeklődését, illetve azt, hogy a lakhelytől mennyire esik távol az oktatási intézmény. Aggódnia senkinek nem kell, hely lesz mindenkinek az előkészítő osztályok valamelyikében. A tanfelügyelőség honlapján közzétették az iskolai körzeteket, melyek Szatmárnémetire vonatkozóan a cutt.ly/LdlcXjR, Avasfelsőfalu és Nagykároly esetén a cutt.ly/rDlbSSN, a megye többi településére vonatkozóan pedig a cutt.ly/9Dlb1ja oldalon tekinthetők meg. Március 28. és június 10. között egy zöldszámot is üzemeltetett a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség, amelyen a beiratkozással kapcsolatosan lehet érdeklődni. A 0800.816.261-es telefonszámot hétfőtől csütörtökig 8 és 16.30 óra között lehet hívni, pénteken pedig 8 és 12 óra között. 

Teljes, illetve részosztályok is indulnak

Szatmár megyében a tanfelügyelőség által jóváhagyott beiskolázási terv szerint, mely a cutt.ly/oDlv1ek oldalon tanulmányozható, 58,5 osztályban 1015 gyerek magyar nyelven, 4 osztályban 81 gyerek pedig német nyelven — a Johann Ettinger Elméleti Líceumban (66 fő) és a nagykárolyi 1-es Számú Általános Iskolában (15 fő) — tanulhat majd. 
Szatmárnémetiben a Dr. Vasile Lucaciu Általános Iskolában 22 fős, step by step osztályt hirdetnek meg, ezenkívül a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban (22 fő), az Aurel Popp Művészeti Líceumban (22 fő), a Szatmárnémeti Református Gimnáziumban (22 fő), a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumban (22 fő), az Avram Iancu Általános Iskolában (22 fő), a Bălcescu–Petőfi Általános Iskolában (22 fő), a Ion Creangă Általános Iskolában (22 fő), a Mircea Eliade Általános Iskolában (22 fő) és a Rákóczi Ferenc Általános Iskolában (44 fő) indulnak magyar tannyelvű előkészítő osztályok. Nagykárolyban a Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceumban (22 fő), a Nagykárolyi Elméleti Líceumban (44 fő), az 1-es Számú Általános Iskolában (15 fő) és a Vasile Lucaciu Általános Iskolában (22 fő), továbbá a Tasnádi Általános Iskolában (44 fő), a sárközújlaki Petőfi Sándor Általános Iskolában (24 fő) és az Erdődi Általános Iskolában (22 fő) is meghirdettek magyar tannyelvű előkészítő osztályokat, melyek remélhetőleg be is telnek és el is indulhatnak.
Önálló, magyar tannyelvű előkészítő osztály beindítását tervezik Ákoson (25 fő), Egriben (17 fő), Érendréden (16 fő), Börvelyben (22 fő), Kálmándon (22 fő), Kaplonyban (22 fő), Szamoskrassón (10 fő), Pusztadarócon (21 fő), Mezőfényen (16 fő), Halmiban (12 fő), Hadadon (14 fő), Lázáriban (12 fő), Sándorhomokon (10 fő), Mikolában (14 fő), Avasújvárosban (15 fő), Ombodon (27 fő), Szilágypérben (18 fő), Piskolton (11 fő), Kökényesden (14 fő), Csedregben (14 fő), Szaniszlón (18 fő), Pelében (19 fő), Túrterebesen (30 fő), Vetésen (13 fő) és Szatmárhegyen (12 fő).
Van azonban olyan település, ahol szimultán osztályokat indítanak magyar tagozaton, hiszen nincs elegendő gyerek önálló osztály beindítására. Szimultán előkészítő osztályokat terveznek beindítani Krasznamihályfalván (7 fő), Irinyben (7 fő), Tamásváralján (2 fő), Géresen (2 fő), Bogdándon (8 fő), Szilágyszérben (2 fő), Gencsen (4 fő), Magyarcsaholyban (4 fő), Királydarócon (4 fő), Szamosdarán (8 fő), Hadadnádasdon (6 fő), Lelén (4 fő), Józsefházán (5 fő), Patóházán (3 fő), Kismajtényban (6 fő), Nagymajtényban (4 fő), Szatmárudvariban (10 fő), Adorjánban (6 fő), Hiripen (12 fő), Amacon (4 fő), Mezőpetriben (11 fő), Tasnádszántón (8 fő), Érszakácsiban (4 fő), Dobrán (10 fő), Mezőteremen (4 fő), Csanáloson (8 fő), Vámfaluban (5 fő), Óváriban (8 fő), illetve a Szatmárnémeti Inkluzív Oktatási Központban (4 fő).

Sógor Beáta