Szatmárnémeti

Közzétették a felvételi menetrendjét

Május 10-ig kell összeállítani a középiskolai kínálattal és a líceumi felvételivel kapcsolatos tudnivalókat / Fotó: pexels.com
2021.02.15 - 15:35
Nyilvánosságra hozták a középiskolai felvételi menetrendjét. Szatmár megyében jelenleg 2352 nyolcadikos diák tanul. A tanfelügyelőségeknek május 10-ig kell összeállítaniuk a középiskolai kínálattal és a líceumi felvételivel kapcsolatos fontos tudnivalókat.

Felkerültek a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség honlapjára — www.satmar.ro — a 2021/2022-es tanévi középiskolai felvételi procedúrára és a beiratkozás menetrendjére vonatkozó tanügyminisztériumi rendeletek. A szakközépiskolai vagy szaklíceumi képzés négyéves, amelynek végén a diákok érettségizhetnek, ha szeretnének. A szakközépiskolai osztályok végzőseinek szakdolgozatot kell írniuk, és meg kell azt védeniük egy vizsgabizottság előtt, mint az egyetemi államvizsgák esetében. A szakiskola egy hároméves szakképzésre vonatkozik, amely végén szakiskolai oklevelet szereznek a diákok érettségi nélkül. Az itt elvégzett három év az elméleti iskola IX–X. osztályainak felel meg, így amennyiben a diákok érettségizni szeretnének, folytatniuk kell a tanulmányaikat, elméleti XI. osztályban. A szakiskolások ugyanakkor havi állami ösztöndíjban részesülnek tanulmányaik során. Ezt a két típust egészítik ki a duális képzések, amelyek révén a gyakorlati ismereteket a gyárakban, műhelyekben sajátíthatják el a diákok, amelyekkel a tanintézmények erre szerződést kötnek, nem pedig az iskolai műhelyekben. A miniszteri rendeletekből kiderül, hogy középiskolai osztályba jelentkezhetnek azok a 18 évnél fiatalabbak, akik befejezték a nyolcadik osztályos tanulmányaikat. Bár a közzétett rendeletekben még 30 fős osztályokkal számolnak, ezen számok változnak a 2021/2022-es tanévben, ugyanis Sorin Mihai Cîmpeanu tanügyminiszter januári rendelete értelmében a szakoktatásban, elhivatottsági osztályokban 24-re csökken az osztályok maximális létszáma, míg az elméleti osztályokban 26 főre. Szintén újdonság, hogy a következő tanévtől nem csak a roma fiatalok számára kell egy vagy két speciális helyet fenntartani az osztályokban, hanem a sajátos nevelési igényű gyermekek (CES) számára is.

Szatmár megyében jelenleg 2352 nyolcadikos diák tanul az előző tanév 3076 tanulójához képest. A diákok körében végzett felmérésből kiderül, hogy közülük 84-en más megyében folytatják majd tanulmányaikat ősszel. Ennek megfelelően a következő tanévben 2288 kilencedikes diákkal számolnak, akiknek 31,5 elméleti (819 hely), 9,5 elhivatottsági (228 hely), 15 technológiai líceumi (360 hely) és 36 professzionális (881 hely) osztályt indítanak megyeszerte. A tanfelügyelőség közleményéből kiderül, hogy a 2020/2021-es tanévben 101 kilencedik osztály indult, míg a következő tanévre kilenccel kevesebbet engedélyeztek.

A tanfelügyelőségeknek május 10-ig kell összeállítaniuk a középiskolai kínálattal és a líceumi felvételivel kapcsolatos fontos tudnivalókat, s a brosúrát legkésőbb május 21-ig kell elküldeniük a szaktárcának. Május 17. és június 11. között, a felkészítők ideje alatt az iskolában, valamint telefonon, e-mailben, videokonferencia keretében tájékoztatják a diákokat és a szülőket a felvételi procedúráról és a meghirdetett helyekről. A tanintézmények június közepén elkészítik a nyolcadikos diákok átlagai alapján a tanulók hierarchiáját, július 7-én pedig az iskolák titkárságainak már kész kell legyen az összesítésük a nyolcadikosok összes eredményéről, beleértve a záróvizsgák átlagát, valamint a felvételi átlagot. Július 5-én a líceumi beiratkozási lapok kitöltése zajlik. A kitöltéskor fontos, hogy a nyolcadikat végzettek az eredményüktől függetlenül először azokat az iskolákat jelöljék meg, ahová járni szeretnének, és minél több opciót adjanak meg, hogy az első számítógépes elosztásban bejussanak a választott osztályok egyikébe. Egy központi adatbázisba vezetik be ugyanis a diákok jelentkezési űrlapján megjelölt opciókat, és a jegyek függvényében osztja le a tanulókat az informatikai rendszer. Az első leosztást július 7-én rendezik meg, s ennek eredményei rögtön ezután nyilvánosak lesznek.
A nyolcadikosoknak a középiskolai beiratkozást megelőzően, június folyamán országos felmérésen kell bizonyítaniuk. A képességvizsgára május 24-én és 25-én kell beiratkozniuk a tanulóknak. A nyolcadik osztályt követő képességvizsga május 26–28. között zajlik, az eredményeket május 31-én függesztik ki, míg az esetleges óvásokat aznap lehet iktatni az iskola titkárságán.

Sógor Beáta

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Mária-nap: szombati buszmenetrend

Minden szatmárnémeti járat ritkábban közlekedik csütörtökön, speciális menetrendje lesz az 1-esnek és az 5-ösnek.
Szatmárnémeti

Pünkösdi buszmenetrend Szatmárnémetiben

Az ortodox pünkösd miatt hétfőn, a szombati menetrend szerint járnak a szatmárnémeti buszok. Aznap zárva lesznek a jegyárus bódék mindenütt a városban.
Szatmárnémeti

Változik a buszközlekedés a városnapok miatt

A Transilvania sugárút lezárása miatt péntek reggeltől vasárnap estig más útvonalon jár nyolc szatmárnémeti autóbusz.