A Ponta-kormány a 2010-ben lefaragott közalkalmazotti bérek helyreigazítását és a nyugdíjakból jogtalanul visszatartott adók visszafizetését ígéri a nyilvánosságra hozott programjában.
Victor Ponta, a szociálliberális pártszövetség (USL) miniszterelnök-jelöltje a múlt héten kapott kormányalakítási megbízást Traian Basescu államfőtől, miután az Ungureanu-kabinet megbukott a bizalmi szavazáson. Ponta az elmúlt hét folyamán benyújtotta a miniszterek listáját és kormányzási programját. A szakbizottságok május 7-én 10 órától hallgatják meg a Ponta-kabinet minisztereit. A beiktatásról a parlament hétfőn délután dönt, a képviselőház és szenátus összevont ülése 4 órakor kezdődik majd. A parlamenti pártok közül az új kormány összetételét az UNPR biztosan megszavazza, ugyanígy a kisebbségek parlamenti frakciójának támogatására is számít az USL. A Demokrata-Liberális Párt azonban már bejelentette, nem fogja megszavazni a Ponta-kabinetet, és az RMDSZ valószínűleg csak hétfőn dönti el, támogatja-e a Szociálliberális Szövetség kormányát. A benyújtott kormányprogramból kiderül, a Ponta-kabinet a törvényesség betartását, a társadalmi igazságosság helyreállítását és az ország természeti erőforrásainak védelmét sorolja legfőbb prioritásai közé. A kormányprogram leszögezi, hogy a közigazgatást nem politikai alapon akarják működtetni: csak a minisztereket és az államtitkárokat nevezik ki pártalapon. A kabinet hadat üzen a korrupciónak és folytatná az erőfeszítéseket, hogy Románia megfeleljen az uniós monitoring programban meghatározott elvárásoknak. A Ponta-kabinet az adók hatékonyabb behajtásától és a veszteséges állami vállalatok átszervezésétől remél költségvetési többletforrásokat. Az állami cégek adósságterhei a nemzeti össztermék 2,6 százalékára rúgtak 2011 végén: a bukaresti kormány év végéig a GDP egy százalékával szeretné ezeket csökkenteni. A Ponta-kabinet folytatná az energiaszektor nagyvállalatainak magánosítását, de moratóriumot hirdetne a palagáz-kitermelésre, amíg a felhasznált technológiáról nem készül el az európai hatástanulmány.
Hosszú távú tervek
A kormányprogramnak az igazságszolgáltatásról szóló fejezete szerint Románia szeptemberben léptetné életbe az új polgári perrendtartás törvénykönyvét és 2013 első fél évében vezetné be az új büntetőtörvénykönyvet és perrendtartást. A dokumentum megemlíti azt, hogy Romániának megoldást kell találnia az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) által hozott úgynevezett pilot-ítélet érvényesítésére. Az EJEB 2010-ben ez év június közepéig adott haladékot Romániának, hogy működőképessé tegye a kommunizmus idején elkobzott ingatlanok tulajdonosainak kártalanítási rendszerét, ám a programból nem derül ki, milyen megoldásban gondolkodik a beiktatásra készülő Ponta-kabinet. A közlekedési fejezetből kitűnik, hogy az új román kormány a négyes páneurópai folyosó (Nagylak-Arad-Temesvár-Déva-Nagyszeben-Bukarest-Constanta) útvonalán megkezdett autópálya-szakaszok befejezésére törekszik, amelyekre uniós forrásokat is felhasználhat. A fejezet az észak-erdélyi (Nagyvárad-Kolozsvár-Marosvásárhely-Brassó) autópálya ügyére nem tér ki. A Ponta-kabinet 53 oldalas programjában egyetlen helyen esik szó a nemzeti kisebbségekről, mégpedig a kormány külpolitikai prioritásai között.