Vidék

Községfejlesztés válság idején

2013.06.19 - 08:59

Dobos István, Mikola község polgármestere szerint mindig a megvalósítható tervekre kell összpontosítani, amelyek kivitelezéséhez pályázati kiírás révén lehet finanszírozást szerezni.

 

„Minket is érint a válság, de nem úgy, mint másokat” — jelentette ki Dobos István, Mikola község polgármestere, amikor arról kérdeztem, hogy lesz-e lehetőség ebben a válságos időszakban folytatni azokat a nagy beruházásokat, amelyeket elkezdtek.

— 1998 és 2000 között mi készítettünk egy rövid és egy hosszú távú tervet — magyarázta a polgármester. — A rövid távú tervek közé tartoznak az útjavítások, a járdakészítések és más karbantartási munkálatok. A hosszú távú tervek közé sorolható a víz-, gáz- és csatornahálózat kiépítése, a középületek felújítása, és figyelembe véve a fiatalok érdekeit: ANL-lakások építése, sportterem létrehozása és ami más községekben nem sikerült: egy kulturális és turisztikai szabadidőközpont elkészítése. Amikor meghirdették, hogy lehet sportterem építésére pályázni, még csak kisméretű termek terveit tették közzé, később jelentek meg a közepes, majd a nagyméretű termek rajzai. Nekünk sikerült úgy alakítani a dolgokat, hogy nagyméretűre kaptunk támogatást. Jól kihasználjuk a termet, délelőtt az iskolások itt tartják a tornaórákat, délután pedig csoportok bérelik, a bérleti díjakból fedezzük a működtetését. Szintén jól működik és önfenntartó a 2008-ban átadott Művelődési, Turisztikai és Ifjúsági Központ, melyben gyűléseket, összejöveteleket és lakodalmakat tartanak, de ebben működik a LEADER egyesület irodája, valamint a polgármesteri hivatal pénzügyi, szociális és mezőgazdasági irodája. A községháza modernizálására már készült egy terv 2005-ben, de ezt mindmáig nem lehetett megvalósítani, mert azóta nem írtak ki olyan pályázatot, ami épületbővítésre is vonatkozik. A már létezőt fel lehetne újítani, de bővíteni nem lehet.

 

Infrastruktúra

— A víz-, gáz- és csatornahálózat kiépítésére 2009-ben készült el a terv, ha minden jól megy, még ebben az évben ez elkészül — folytatta Dobos István. — A vízhálózat előbb 12 kilométeren Szatmárnémeti és Mikola között, valamint Mikola területén épült ki. 2010-ben készült egy újabb projekt a hálózat kibővítésére a község minden településén. Mindezt a község nem tudta volna megvalósítani, ha nem nyeri meg a 2,5 millió eurós EU-s pályázatot. Mi mindig arra vigyáztunk — hangsúlyozta Dobos —, hogy ne szőjünk száz és száz olyan tervet, amelyekre nem kaphatunk finanszírozást, hanem mindig megnéztük, hogy milyen pályázati lehetőségek vannak, és azokra összpontosítottunk”.

 

Elek György