Szatmárnémeti

Közösségi összefogással egy álom megvalósításáért

A mikolai Noé Partium Egyesület bárkaotthonának látványtervei Fotó: Magánarchívum
2022.02.22 - 13:30
A néhány hónapja elhunyt Löchli Tünde egyik legnagyobb tervének a befejezéséhez kérik a Noé Partium Egyesület tagjai a szatmáriak segítségét: a mikolai Mosolyház társépületét szeretnék befejezni, s a bárkaotthont az ő tiszteletére Tündérhonnak fogják elnevezni.

A Noé Partium Egyesület a Harag György Társulattal és a Dinu Lipatti Filharmóniával közösen jótékonysági rendezvénysorozatot szervezett a Tündérhon projekt támogatására. A néhány hónapja elhunyt Löchli Tünde egyik legnagyobb tervének a befejezéséhez kérik a Noé Partium Egyesület tagjai a szatmáriak segítségét: a mikolai Mosolyház társépületének, a Fény Otthonának a megépítését szeretnék befejezni, mely biztosítani fogja a fiatalok számára a lakhatást, valamint a szabadidő hasznos és élményekben gazdag eltöltését. Az épülő bárkaotthon neve eredetileg a Fény Otthona lett volna, de az új névvel, a Tündérhonnal szeretnének örök emléket állítani az egyesület mozgatórugójának és elnökének, Löchli Tündének.

Hogyan is kezdődött?

2015-ben egy maréknyi önkéntes összefogott, hogy 11 fogyatékkal élő fiatalon és családjaikon segítsen. Ekkor jött létre a Noé Partium Egyesület. A szervezet projektkoordinátora, közgazdásza, pályázatírója, tulajdonképpen az egész közösség mozgatórugója Löchli Tünde-Terézia volt. Mikola község polgármesterének köszönhetően 2017-ben átvehették Mikola község régi óvodájának romos épületét. Tünde kitartó munkája meghozta gyümölcsét: pályázati pénzből, illetve kedves támogatóknak köszönhetően sikeresen felújították az óvoda épületét, hogy létrehozzák Mikola község és a környék első, sérülteket foglalkoztató napközi műhelyét. Aki ismerte Tündét, tudja, hogy mindenkit egy őszinte mosollyal és pár kedves szóval fogadott. Nem hiába lett a műhely neve Mosolyház. A Mosolyház 2018-as megnyitója óta a csapat 11 sérült fiatalt foglalkoztat. Minden nap kicsit más: rendszeresen tornáznak, de megtanultak varrni, fonni, rajzolni, biciklizni, sokan írni és olvasni, számolni, főzni. Voltak táborban, lovagolni, vízibiciklizni, túrázni, de még sízni és szánkózni is. Ezek hétköznapi tevékenységeknek tűnnek, a fiatalok arcán azonban könnyen észre lehet venni: mindez sokkal több annál. Egyrészt személyiség- és közösségformáló, másrészt így 11 család anyagi helyzetén is segítenek. Míg a fiatalok naponta 9-től 16 óráig az egyesületnél tanulnak, játszanak, szórakoznak, a szülők dolgozhatnak, és még ha csak kis időre is, de fellélegezhetnek, hiszen mindenkinek szüksége van néhány, önmagával eltöltött pillanatra. Tünde azonban tudta, hogy itt nem állhatnak meg. Előre gondolkodott. Az egyesület által felkarolt fiatalok egész életükben figyelmet és támogatást igényelnek, nem lehet őket magukra hagyni. Szüleik azonban idősek vagy idősödnek, sajnos nem tudják, meddig tudnak még mellettük lenni. Tündének erre is volt megoldása. Kiutazott Ausztriába, ahol akár több hetet is eltöltött, két fő céllal: tanulni, fejlődni és támogatókat keresni. Tünde minden egyes útjáról hazatérve összeszedte a csapatot, és elmesélte élményeit. Egyik ilyen alkalommal bejelentette: osztrák testvérszervezetüknek és támogatóiknak köszönhetően — akik 150 000 euróval segítettek — megépülhet Románia első bárkaotthona, mely, bármi történjék a szülőkkel, biztos otthont nyújt majd mind a 11 fiatalnak. A mikolai önkormányzat újabb támogatásának köszönhetően kaptak egy területet, ahová megtervezhették a bárkaotthont, és lerakhatták az alapkövét. Látványtervek is készültek. Két dologra azonban nem számítottak. Az egyik a járványhelyzet, amely az építőanyagok árának megháromszorozódásához vezetett. A másik, még tragikusabb esemény Tünde hirtelen megbetegedése és távozása. „Tünde elvesztése mindenkiben hatalmas űrt hagyott. Nem tudtuk, mit tegyünk. De azt mindig is tudtuk, hogy ő mit szeretne… Folytatni. Megvalósítani utolsó és legnagyobb álmát: befejezni a bárkaotthon építését, melyet az ő tiszteletére Tündérhonnak fogunk elnevezni.

A Tündérhon építését a már meglévő 150 000 euróból elkezdtük. Ahhoz azonban, hogy befejezzük, szükségünk van a szatmáriak összefogására. Így hát az elkövetkezendő hetekben egyesületünk támogatóinkkal és partnereinkkel karöltve három adománygyűjtő rendezvényt szervez” — fogalmaznak a Noé Partium Egyesület tagjai, akik bíznak abban, hogy a soron következő három jótékonysági esemény során a belépődíjakból és a felajánlásokból sikerül összegyűjteni a még hiányzó pénzösszeget.

Az egyesület, a színház és a filharmónia közössége arra kér mindenkit, látogassanak el a Tünde születésnapja alkalmából február 23-án, szerdán 18 órától megtekinthető Csongor és Tünde jótékonysági előadásra, mely a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata jóvoltából valósul meg. Ezt követően szeretettel várják az érdeklődőket február 26-án 19 órától a színházban a Harag György életét bemutató film premierjére, majd március 10-én a szatmárnémeti Dinu Lipatti Filharmónia operett-előadására. Mindhárom előadás előtt megtekinthetik és vásárolhatnak az egyesület fiataljai által készített kézműves termékekből, megismerhetik a szervezet tevékenységét, és adományozhatnak számukra. További információkért kereshetik az egyesületet a 0755.526.353-as telefonszámon, a Facebookon (Noe Partium) vagy személyesen a Mosolyházban (Mikola, Fő út 419. szám). Adományokat az egyesület bankszámlaszámára is utalhatnak (Asociaţia Noe Partium, Banca OTP Satu Mare, IBAN: RO19OTPV280001027398RO01, ADÓSZÁM: 35002446).

A Csongor és Tünde előadásra, illetve a Harag György-film premierjére a színház jegypénztárában, az operettestre pedig a Dinu Lipatti Filharmónia jegypénztárában válthatók jegyek. Minden esemény során lehetőség lesz további jótékonysági felajánlásokra. S.B.
 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

A szeretet ereje

A Szeretetközpont Egyesület augusztus 28-án, vasárnap Szatmár-Kültelek református templomában mutatja be soron következő irodalmi összeállítását.
Vidék

Többen vannak velünk, mint ellenünk — Tündérhonért Szigetlankán

A mikolai Mosolyház társépületéért, Tündérhon létrejöttéért adakoztak a szigetlankai hívek vasárnap — szólt az ige, a dicsőítés, valamint a vendégelőadók, Kovács Éva és Bándi Johanna jóvoltából a szebbnél szebb versek által is üzent Isten.
Szatmárnémeti

Még kaphatók jegyek a jótékonysági előadásokra

Jótékonysági rendezvénysorozattal támogatja a Harag György Társulat és a Dinu Lipatti Filharmónia Románia első bárkaotthonának a megépítését. A Noe Partium Egyesület projektje mellé állók hozzájárulnak az egyesület néhai elnöke, Löchli Tünde utolsó nagy tervének a megvalósulásához.