Nagykároly

Közösen emlékeztek a deportáltakra

2014.01.26 - 18:38

A deportálás áldozatainak emléke előtti tisztelgésképp tartottak szombaton nagyszabású ünnepséget Nagykárolyban. Az NDF központi rendezvényén részt vett Werner Hans Lauck, Németország bukaresti nagykövete, valamint Rolf Maruhn, Németország temesvári konzulja.

Az utóbbi hetekben szinte minden Nagykároly környéki, jobbára svábok lakta településeken rendre megemlékeztek a deportálás szörnyűségeiről, egyúttal főt hajtottak a deportáltak emléke előtt. Ezek az alkalmak amiatt nagyon fontosak, mert nem engedik a történelem egyik szégyenfoltjának elfeledését, tudatosítva a ma élőkben (remélhetőleg), hogy ilyen és ehhez hasonló szörnyűség nem történhet meg soha többé.

A Német Demokrata Fórum megyei és nagykárolyi szervezete rendszerint Nagykárolyban szervezi meg a deportáltak emlékére a megyei szintű találkozót. Nem történet ez másként most sem, szombaton délelőtt szentmise, majd koszorúzás és emlékműsor következett.

A helyi Szentlélek római katolikus templom előtt gyülekeztek az ünnepi alkalomra érkezők. A politikai élet helyi és megyei szintű képviselőin kívül a Szatmár megyei római katolikus egyház magas rangú képviselői, illetve Werner Hans Lauck, Németország bukaresti nagykövete, valamint Rolf Maruhn, Németország temesvári konzulja is megtisztelte jelenlétével az eseményt. A havazás következtében nehézkessé vált közlekedés okán kisebb késéssel kezdődtek a rendezvények.

Először a Szentlélek templomban német, magyar és román nyelven hangzottak el szentbeszédek. Nm. és Ft. Schönberger Jenő püspök celebrálta a szentmisét, majd a püspököt több, az eseményre érkezett plébános követte, akik német nyelven szóltak a jelenlévőkhöz. A szentmisén részt vettek a Nagykároly környéki sváb települések plébánosai is. Ilyés Csaba, nagykárolyi főesperes-plébános arról beszélt, hogy a deportálás eseménye arra emlékeztet bennünket, hogy amikor a testvér a másikban ellenséget vagy kizsákmányolót lát, akkor nem következnek jó dolgok. „Azok, akik íróasztalok mellett eldöntötték elődeinknek a sorsát és több ezer család életét tönkretették — azokét, akiket elhurcoltak és azokét is, akiket itthon hagytak — csak saját, önös érdekeiket nézték” — fogalmazta meg.

A plébánosok gondolatait követően Németország bukaresti nagykövete és temesvári konzulja szólt a jelenlévőkhöz, kiemelve az emlékezés fontosságát. A templomtól a Mesterrészi temetőhöz vonultak az emlékezők, ahol a deportáltak emlékművénél, valamint az elesett német katonák emlékművénél elhelyezték az emlékezés virágait, koszorúit, méltó főhajtás keretében. Az egyház és politikai élet képviselőin kívül, néhány egykori deportált is fejet hajtott sorstársai emlékműve előtt.

A nap további részében, az NDF Ifjúsági Központjában színvonalas kultúrműsor és ebéd várta a meghívottakat.

Tőtős Tímea