Szatmárnémeti

Közös versmondás a szatmári iskolákban

2016.04.11 - 18:30

Hétfőn, A Magyar Költészet Napján a szatmárnémeti 10-es Számú Általános Iskolában is a versekre helyezték a figyelmet az iskola tanulói és pedagógusai.

A készülődés már korábban elkezdődött, minden tanuló jelentkezett kedvenc versével, majd minden osztály kiválasztotta az osztály tanulói többségének tetszését elnyerő verset, végül hosszas egyeztetések során az iskola tanulói Pozsgai Viola Utolér című versét választották kedvenc versüknek. Ma a tíz órai szünetben az osztályok felsorakoztak az udvaron és Rus Annamária magyartanár irányításával közösen mondták el az iskola tanulóinak kedvenc versét. A költemény elhangzása után Szász Piroska, az iskola igazgatója köszönte meg a diákok fokozott érdeklődését a magyar költészet iránt.

Közös versmondás a Kölcseyben

Közel ezer diák szavalta kedvenc versét hétfőn a nagyszünetben a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban. Idén Kányádi, Lackfi János és Juhász Gyula egy-egy költeménye lett kedvenc.

A közös versmondás ötlete Jordán Tamás magyarországi színész-rendezőtől származik, akivel 2008-ban Szombathelyen „épült fel elsőként az együtt kimondott hangokból a gyönyörű katedrális”: Pilinszky Apokrif című versét 1200 fiatal mondta együtt a vezényletével.

Azóta a többi határon túli iskola diákjai mellett a Szatmár megyeiek is bekapcsolódtak, elsőként a Kölcsey Ferenc Főgimnázium, majd a Literart Magyartanári Egyesület vezetésével a többi tanintézmény is.

A Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban idén hatodik alkalommal gyűltek össze a tanulók, hogy a kedvenc versüket elszavalják, a mozgalom azonban mostanra az egész megyére kiterjedt, hiszen az elmúlt öt évben szinte mindegyik magyar tannyelvű iskola csatlakozott az akcióhoz. Az osztályokban tanuló diákok, közel kilencszáz tanuló a magyar irodalom remekei közül választotta ki azt a három verset — egyet az elemi osztályosok, egyet az V–VIII. osztályosok és egyet a középiskolások — , amelyet ebben az évben a kedvencének mondhat.

A legkisebbek választása Kányádi Sándor „Sóhajtás” című költeményére esett, a gimnazisták Lackfi János „Apám kakasa” című versét tartották a legszebbnek, míg a középiskolások Juhász Gyula „Szavak” című versét mondták el közösen, Kovács Nikolett és Frumen Gergő színművészek vezetésével.

Három verset szavaltak

A Szatmár Megyei Tanfelügyelőség és a szatmárnémeti LiterArt Egyesület a Magyar Költészet Napja alkalmából ismét meghirdette versolvasó mozgalmát. Az akció célja a Magyar Költészet Napjának méltó megünneplése mellett az, hogy a versolvasás minél szélesebb körben terjedjen, s ezáltal a poétikai nyelv értelmezése is elérhetővé váljon a diákság számára.

A mozgalomhoz, hagyományosan, a Szatmárnémeti Református Gimnázium diákjai is csatlakoztak: a Magyar Költészet Napján délelőtt tíz órakor több száz kisdiák, gimnazista és középiskolás szavalta színművészek vezetésével évfolyamuk kedvenc költeményét.

Az elemi osztályosok választása idén Weöres Sándor „Paripám, csodaszép pejkó” című költeményére esett, melyhez könyvre sem volt szükségük az ügyes kisdiákoknak, hiszen kívülről tudák, az V–VIII. osztályosok Radnóti Miklós „Hajnal” című versét szavalták, míg a középiskolások választása Áprily Lajos „Egy pohár bor” című költeményére esett. A fiatalok Kovács Nikolett és Frumen Gergő, az Északi Színház Harag György Társulata színészeinek útmutatásával mondták el kórusban kedvenc verseiket.