Szatmárnémeti

Közös versmondás a Kölcseyben

2015.04.10 - 19:30

A számos ismeretterjesztő, tehetségfejlesztő program között a rendhagyó oktatási hét keretében ezúttal sem maradt el a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban a nagy, közös versmondás.

A közös versmondás ötlete Jordán Tamás magyarországi színész-rendezőtől származik, akivel 2008-ban Szombathelyen „épült fel elsőként az együtt kimondott hangokból a gyönyörű katedrális”: Pilinszky Apokrif című versét 1200 fiatal mondta együtt a vezényletével. Azóta a többi határon túli iskola diákjai mellett a Szatmár megyeiek is bekapcsolódtak, elsőként a Kölcsey Ferenc Főgimnázium, majd a Literart Magyartanári Egyesület vezetésével a többi tanintézmény is.

A Kölcsey Ferenc Fõgimnáziumban idén ötödik alkalommal gyűltek össze a tanulók, hogy a kedvenc versüket szavalják el, a mozgalom azonban mostanra egy egész megyére kiterjedt, hiszen az elmúlt négy évben már szinte mindegyik magyar tannyelvű iskola csatlakozott az akcióhoz. Az osztályokban tanuló diákok, közel kilencszáz tanuló a magyar irodalom remekei közül választotta ki azt a három verset — egyet az elemi osztályosok, egyet az V–VIII. osztályosok és egyet a középiskolások — , amelyet ebben az évben a kedvencének mondhat.

A közös versmondásra az iskola udvarán került sor, ahol először Fisár Erika magyartanár köszöntötte a diákságot és tanárokat. A főgimnázium közössége ebben a tanévben 28 költő 42 versére szavazott: ezek közül találták meg azokat, amelyeket pénteken reggel Kányádi Szilárd, a Harag György Társulat színművészének vezényletével felolvastak. A legkisebbek választása Weöres Sándor: Buba éneke című költeményére esett, a gimnazisták Varró Dániel: A nyúl éneke című versét tartották a legszebbnek, míg a középiskolások Juhász Gyula: Tavaszvárás című versét mondták el közösen.

Bumbuluţ Krisztina