Többek között elkerülő útra készülnek közös projekttel magyarországi önkormányzatokkal, mondta el szerkesztőségünkne Kovács Jenő, Nagykároly polgármestere. Kovács abban bízik, ezek a projektek az esetleges beruházásokra is ösztönzőleg hatnak majd a jövőben.
Beindulnak a RO–HU néven futó uniós finanszírozású projektek, s ezekben a pályázási lehetőségekben több közös terve is van a nagykárolyi önkormányzatnak a nyírbátori és kisvárdai partnerekkel — minderről Kovács Jenő polgármester tájékoztatta szerkesztőségünket.
„Romániában van az irányító hatósága a RO–HU-s projekteknek, s mi gőzerővel készülünk ezekre a pályázási lehetőségekre. Három határ menti megye — köztük Szatmár — is pályázik, s a lehetőségeink között, kiemelt céllal bírnak az egészségügy fejlesztését célzó projektjeink. Zászlóshajó projekteket akar megyénk a Szatmár Megyei Kórház révén magyarországi partnerekkel, s mi itt, Nagykárolyban is szeretnénk, ha tudnánk pénzeket lehívni a kórházunk fejlesztésére. Szeretnénk magyarországi partnereket találni. Készül például egy közös projektünk a kisvárdai önkormányzattal. Mi lennénk a projektvezetők, s a projekt egy katasztrófavédelmi célokat szolgáló program lenne, mely kb. másfél millió euró összértékű. Fele-fele részben osztoznánk rajta, s mi lennénk a projektvezetők. Ez egy több szakaszos projekt, melynek részletein folyamatosan dolgoznak munkatársaink. Egy másik projekt, egy ún. mobilitási projekt, melyen a nyírbátori önkormányzattal dolgozunk. Ennek keretében elkerülő utakat finanszíroznak, például nekünk van egy tervünk, amely készülőben van, s a főúttól, a DN19-től indul, a kendergyár és Continental vállalatok zónájában halad, kimegy a cukorgyárhoz, halad Kaplony irányában, majd ott visszafordul az olajgyárhoz, onnan pedig továbbmegy az Alconor vállalat mögött, kimegy a csanálosi útra. Ez egy 5 kilométer hosszú szakasz, kb. 3 millió eurós összértékben. A magyar partner részéről van egy kis politikai huzavona még a háttérben, de ezek a gondok is elsimulni látszanak” — fejtette ki Kovács. Az elkerülő úttal kapcsolatos projekt előnyeiről a következőket nyilatkozta a polgármester.
„Elsősorban a nagykárolyi közutak tehermentesítését célozza ez a projekt, mely kivezetné a teherforgalmat a városból. Így Nagykárolyba azok a járművek — teher és személygépkocsik egyaránt — jönnének be, amelyek célirányosan idejönnek, viszont az átutazó forgalmat sikerülne kiküszöbölnünk. Ha egyszer végre elkészülne a másik elkerülő utunk, akkor lényegesen sokat javíthatnánk a városi forgalmunkon, s lássuk be, akkor az útfelújításaink, aszfaltozásaink is sokkal tovább tartanának. Hogy mikorra fejeződik be a gencsi út felőli elkerülő út, arra a kérdésre nem csak én, de szerintem senki nem tudja a választ, viszont remélem, hogy egyszer csak elkészül az az út is, s a magyarországiakkal közös projektünkből megfinanszírozott új utunkkal minőségi javulást érhetünk el a közlekedés terén városunkban” — nyilatkozta a polgármester.
Kovács szerint ipari övezet épülne ki az elkerülő út mellett, bár Nagykároly elöljárója aggódik kicsit a telek kisajátítások hosszas procedúrája miatt.
„Közismert tény, hogy azok a telkek megsokszorozzák értéküket, amelyek mellett nemzetközi út épül. Ez az elkerülő út remélhetőleg a beruházókra is ösztönzőleg hat majd. Sajnos, új beruházók nem túl sokan érkeztek az utóbbi időben, de hátha ez az új út erre is jó hatással lesz. Ki kell mondanunk: kevés a munkaerő, s az is szakképzetlen, így a Bukarestbe érkező befektetőket a kormány elsősorban Moldovába irányítja. Remélem, hogy ez a tendencia változni fog, de a sikerességhez szemléletváltásra van szükség, elsősorban a bérezés, illetve a magasabb számú szakképzett munkaerő tekintetében is”.
Tőtős Tímea