Amit a színházkedvelő közönség először észre fog venni a szatmárnémeti Ács Alajos Stúdióteremben, az az, hogy eltűnt a terem közepéből a két oszlop, amely ott nem volt épp a legjobb helyen. Ez is az átalakítási és felújítási munkálatoknak köszönhető, egybefüggő lett a tér, még inkább szolgálva a művész és közönség közötti közvetlen kapcsolatot. A tető, a homlokzat és a belső terek felújítása, újrafestése, a díszítő elemek visszaállítása és az akadálymentesítés természetes folyamata volt a tatarozásnak, de a térrendezésben is újítás történt. Létrejöttek új öltözők, lett mellékhelyiség és zuhanyzó az épületszárnyban, tud már helyben dolgozni az adminisztratív személyzet és közvetlen átjárás is van a színház épülethez.
Két épület is!
Kereskényi Gábor szatmárnémeti polgármester úgy összegzett, hogy a stúdióterem felújításával egy tízéves kulturfejlesztési folyamat ért véget, amely az Északi Színház felújításával kezdődött. Nem csak a stúdióterem lett új, tette hozzá, hanem a városnak egy újabb műemléképülete is.
Előadások az új helyen
A korszerűsítésről Stier Péter az Északi Színház igazgatója beszélt a meghívottak előtt és köszönte mindenkinek a munkáját, aki részt vett a felújítási projekt levezetésében. Ő mondta el azt is, hogy az épületet máris átadják a közönségnek, péntek este a George Mihail Zamfirescu évfordulóra készülő darabnak ad otthont a stúdióterem, majd egy másik előbemutató, egy Ács Alajos emlékest lesz október 19-én És elmúlok én, ki megtörténtem címmel.
Ovidiu Caiţă, a szatmárnémeti Mihai Raicu társulat vezetője, a Zamfirescu évfordulóra célozva elmondta, hogy jobb időpontban nem is készülhetett volna el az épület, Mirela Pinte a korszerűsítési projekt vezetője munkatársainak köszönte a munkát, ami nem készült volna el, ha a szakmaisághoz nem társul nagyon sok tenni akarás és elhivatottság.
Színészek felszállópályája
A pulpitushoz állva Bessenyei Gedő István, az Északi Színház Harag György Társulatának művészeti igazgatója emlékeztetett, hogy a terem a névadójának köszönheti, hogy színművészeti helyszínné lett, azaz Ács Alajos érte el, hogy a színházhoz tartozzon. Magát a stúdiótermet Bessenyei a színészet felszállópályájának nevezte, mondván: „A színész képes egyetlen nekirugaszkodásra a csillagokig érni és magával vinni a közönséget is, de egy olyan felszállópályára, mint amilyenné az Ács Alajos Stúdióterem lett, neki is szüksége van!”
Bessenyei megköszönte mindenkinek, aki időt és energiát fordított arra, hogy a színészi munkát megtámogató hellyé tette a stúdiótermet.
Princz Csaba