Február 3-án délben nyílt meg Lendvay Zoltán nagykárolyi festőművész kiállítása a Károlyi-kastélyban. A javarészt tájképeket felsorakoztató tárlat három hétig lesz megtekinthető.
„Az igazi pillanatok azok, amelyekben megcsillan az örökkévalóság” — az ilyen momentumokat próbálja megérinteni és alkotásain keresztül átadni Lendvay Zoltán festőművész, akinek tegnap délben nyílt kiállítása a Károlyi-kastély kiállítótermében. Lendvay magát főleg tájképfestőnek tartja, ezért kihasználja az alkotótáborok nyújtotta lehetőségeket, de munkái között fellelhetőek portrék és kompozíciók is. „Pályafutásom során számos alkotótáborban vettem részt, így alakult ki a tájképfestészet iránti vonzalmam, az ott ellesett fogásokat pedig gyakran alkalmazom saját festményeimben” — fogalmazott a festőművész.
Lendvay Zoltán elsősorban az impresszionizmus és a nagybányai festőiskola „szerelmese”, ezeket a hatásokat számos alkotásában, tájképekben, portrékban és egyéb témájú festményeiben is érezhetjük.
A festőművész tegnapi kiállítását Bogdan Georgescu, a Nagykárolyi Kulturális Igazgatóság vezetője nyitotta meg. „Lendvay Zoltán összes festményének megvan a maga története, egy olyan történet, amelyet mi nem fedezünk fel hétköznapi életünkben. Egy falusi ház, egy fa, mely mellett mindennap elhaladunk, egy pillanat egy egyszerű ember életéből, egy hétköznapi életkép az alkotó színvilágában teljesen új értelmet nyer” — jellemezte a képeket az igazgató.
Sróth Ödön, a Kaffka Margit Művelődési Társaság elnöke a festőművészről és alkotásainak sajátosságairól beszélt. „Lendvay Zoltán tájfestő a szó legszorosabb értelmében. (...) Mértékadó a témaválasztásban, ám rendkívüli hév jellemzi színkezelésében, színtobzódásai ennek ellenére nem keltenek visszatetszést. Nem ismétli önmagát, nem introvertált, közlőtársa a nagy és határtalan táj” — jelentette ki Sróth Ödön, aki Nagykároly legnevesebb festői, Makár Alajos, Bogáti Sándor, Balogh Lajos, Gui Demeter közé sorolta az alkotót.
A méltatásokat követően Kovács Jenő polgármester is üdvözölte a festőművészt, majd Kovács Zsóka és Adrian Ştefănuţi szavaltak egy-egy verset magyar és román nyelven, ezután pedig a Quimby Most múlik pontosan című dala hangzott el Nagy Anita, a Nagykárolyi Művelődési Központ növendékének előadásában, akit oktatója, Szűcs József kísért gitáron. Végezetül Bogdan Georgescu és Lendvay Zoltán kívánt kellemes nézelődést a 64 festményt tartalmazó tárlathoz, amely három hétig lesz látogatható a Károlyi-kastély nyitvatartási programja szerint (csütörtökön, pénteken és vasárnap 9 és 16 óra, szombaton 10 és 12 óra között).
Ifj. Deák Endre